moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami

Wokół nas są groby zwycięzców. Żołnierzy, którzy w walce z bolszewikami wykonali swój obowiązek i odparli wroga – mówił prezydent Andrzej Duda podczas Apelu Pamięci na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Uroczystość odbyła się przeddzień Święta Wojska Polskiego oraz setnej rocznicy zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej.

Przed pomnikiem „Poległym w 1920 roku” zebrali się m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego. Uroczystość na wojskowych Powązkach rozpoczęła się od zapalenia zniczy na grobach żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny polsko-bolszewickiej. Wojskowa orkiestra odegrała hymn narodowy.

– Spotykamy się pod pomnikiem orląt polskich, przy grobach żołnierzy, którzy polegli w obronie Warszawy, w obronie Polski. Przy mogiłach tych, którzy zginęli, bijąc bolszewików – mówił prezydent Andrzej Duda. – Ci bohaterscy żołnierze oddali życie za wolną ojczyznę, za to o czym marzyli i o co walczyli na frontach I wojny światowej. Bo przecież Polska zaledwie kilka lat wcześniej powróciła na mapę Europy, po 123 latach zaborów i niebytu. Ci żołnierze wiedzieli, co to znaczy urodzić się w niewoli – dodał.

REKLAMA

Zwierzchnik sił zbrojnych przypomniał, że podczas wojny 1920 roku na wezwanie ówczesnego premiera Wincentego Witosa w szeregi armii masowo wstępowali ochotnicy, dzięki którym udało się wystawić przeciwko Rosjanom milionową armię. Andrzej Duda tłumaczył też czemu świętowanie zwycięstwa polskiego oręża zaczyna się od uroczystości na wojskowym cmentarzu. – Wokół nas są groby zwycięzców. Czy to jest dla nich ważne? Myślę, że tak. Wykonali swój żołnierski obowiązek i odparli wroga – podkreślał. – Tutaj unosi się ten niezwykły duch, duch wolnej Polski, duch siły naszego narodu, duch Polski niezniszczalnej. Bo za taką właśnie niezniszczalną Polskę, wolną, suwerenną, niepodległą, oni wszyscy oddali życie. Czy to w 1920 roku, czy w 1939, w czasie II wojny światowej czy Powstaniu Warszawskim, czy też po, gdy II wojna światowa już się zakończyła – mówił prezydent. – Czy o każdym z nich można powiedzieć, że zwyciężył? Jeśli patrzeć na moment historii, w którym zginęli, to nie. Ale patrząc z dzisiejszej perspektywy można powiedzieć, że tak, oni zwyciężyli. Jesteśmy na cmentarzu zwycięzców – zaznaczał.

Prezydent stwierdził, że Polacy oddają dziś hołd bohaterom, których poświęcenie utorowało następnym pokoleniom drogę do wolności. – Wolna Polska powstała z ich krwi, z ich szaleńczej odwagi i poświęcenia – mówił prezydent Duda. Wspomniał też, że kilkanaście lat temu miał okazję wręczać w imieniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczenie ostatniemu żyjącemu uczestnikowi wojny polsko-bolszewickiej.

Gospodarzem uroczystości na warszawskich Powązkach Wojskowych był minister obrony narodowej. – Jak co roku spotykamy się przy grobach bohaterów, którzy zginęli za Polskę – mówił Mariusz Błaszczak. – Dziś jednak spotykamy się w szczególnym czasie, w przeddzień setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, kiedy doszło do przełamania sowieckiej dominacji. To właśnie od tego momentu zaczęła się ofensywa Wojska Polskiego prowadząca do zwycięstwa w wojnie z bolszewikami – zaznaczał. Szef MON dodał, że obchodzimy rocznicę wydarzeń, które były przełomowe nie tylko dla Polski, ale też całej Europy. – Doceniamy ofiarę uczestników tamtych walk. Pamięć o nich będzie wieczna. Cześć i chwała bohaterom! – zakończył.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w 1923 roku i było obchodzone 15 sierpnia, właśnie na pamiątkę pokonania bolszewików na przedpolach Warszawy. Po wojnie zmieniono datę wojskowego święta na 12 października, jednak w 1992 roku powrócono do tradycji obchodzenia go w rocznicę „cudu nad Wisłą”.

JT

autor zdjęć: Igor Smirnow / KPRP, MON

dodaj komentarz

komentarze


Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
 
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Aviation Detachment” w Łasku
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Kabina do zadań specjalnych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
Wybuchowa edukacja
Laserowa artyleria US Army
Polak z Medalem NATO
Nowe sanitarki dla wojska
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Amerykanie odmładzają F-16
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Wojsko przeciw wirusowi
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Bohaterska obrona wzgórza 385
Defender 2020: Symulator Pioruna
Październik pod znakiem Tallboya
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
16 Dywizja najlepsza!
„Kaper” przeciw terrorystom
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Ku czci roku 1918 i 1920
Ukraiński kurs na Zachód
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Sonary dla śmigłowców ZOP
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Szybsza droga do armii zawodowej
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Polsko-amerykańska współpraca
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zamek na poligonie
Komisje sejmowe o umowie z USA
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Szybciej do wojska
Kraby kontra okręt
Ochotnik do Auschwitz
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Dekady za wcześnie
Zaplecze dla Rosomaków
Zostań studentem ASzWoj
Kaprale po Legii Akademickiej
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO