moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zginął żołnierz, a mój tata

Blisko 30 plansz pojawi się na wystawie w warszawskich Łazienkach Królewskich. Na jednych będą czarno-białe fotografie funkcjonariuszy służb publicznych, którzy zginęli lub zostali ranni na służbie. Na drugich kolorowe zdjęcia ich dzieci, którymi opiekuje się Fundacja Dorastaj z Nami. Wystawę będzie można oglądać od 10 września.

– To będą właściwie dwie wystawy – tłumaczy prezes zarządu Fundacji Dorastaj z Nami, Magdalena Pawlak. Kilkanaście plansz z czarno-białymi fotografiami funkcjonariuszy, którzy zostali ranni lub ponieśli śmierć wypełniając obowiązki służbowe, pochodzi z ekspozycji „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata”. Była ona prezentowana w ponad 30 miastach w Polsce, gościła m.in. w Belwederze, Sejmie RP, w klubach jednostek wojskowych.

Druga ekspozycja nosi tytuł „Dorastam z Wami” i pokazuje kolorowe portrety dzieci poległych lub rannych żołnierzy, strażaków, policjantów i ratowników, którymi opiekuje się fundacja. – Nasi podopieczni rośli razem z naszą fundacją, która w tym roku skończyła 10 lat – dodaje Magdalena Pawlak.

REKLAMA

Uśmiechnięte dzieci

Na jednej z plansz w obiektyw aparatu patrzy uśmiechnięty Łukasz Chudzik. Siedzi za sterami samolotu Orlik. – Spełniłem swoje marzenie i dzięki wsparciu fundacji zostałem pilotem – mówi. Gdy jego ojciec, Tomasz Chudzik zginął w 1996 roku w katastrofie samolotu Iryda, Łukasz miał pięć miesięcy. Poznawał ojca z nagrań na kasetach oraz z opowieści dwóch starszych sióstr. Dziś mówi, że kiedy jest w górze, czuje, że tata jest z nim i mu pomaga. Podobne przeświadczenie ma jego mama, Halina Chudzik. – Wierzę, że podczas każdego lotu czuwa przy nim dobry anioł, jego tata. Ta wiara dodaje mi sił – mówi Halina Chudzik.

Kurator wystawy Anna Pykało przyznaje, że początkowo trudno było namówić podopiecznych fundacji, aby opowiedzieli o sobie. Udało się, bo są oni dziś dumni z rodziców, choć ich przy nich nie ma. – Na wystawie pokazujemy drogę, jaką przeszli nasi podopieczni przez ostatnie 10 lat – ich osiągnięcia i pasje. Brat i siostra są uzdolnieni muzycznie, odnoszą sukcesy na konkursach krajowych i zagranicznych – mówi Anna Pykało i podkreśla, że w przygotowanie wystawy ogromny wysiłek włożyli wszyscy pracownicy fundacji.

Podopieczną fundacji jest m.in. Patrycja Kordasz, która mówi, że jako studentka fortepianu klasycznego, wspierana przez fundację, ruszyła w dorosłe życie. Na fortepianie gra także jej młodszy brat Michał. Ich tata, ppłk Grzegorz Kordasz, zastępca komendanta 35 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, zginął w 2016 roku w wypadku samochodowym. Patrycja przyznaje, że dzięki stypendium, jakie otrzymują z fundacji, mogą rozwijać swoje muzyczne pasje. – Wspierają nas nie tylko firmy, ale coraz więcej indywidualnych darczyńców, co uznajemy za nasz duży sukces. To wsparcie przekłada się na pomoc dla naszych podopiecznych – mówi Magdalena Pawlak.

Jedną z najmłodszych podopiecznych fundacji jest Iga Wojciechowska. Mała blondyneczka o wielkich niebieskich oczach rozbraja uśmiechem na fotografii. Jest córką poszkodowanego weterana, rannego w Iraku. Urodziła się głucha. Dziś ma dwa latka, wszczepione implanty, uczy się mówić i słuchać, a w rehabilitacji pomaga jej fundacja. Jej brat, siedmioletni Ignaś, to miłośnik piłki nożnej, dzięki wsparciu fundacji wyjeżdża na sportowe obozy. – Ciężko by nam było bez tej pomocy – przyznaje Łukasz Wojciechowski.

Partnerami wystawy są: PZU, Fundacja BGK oraz Fundacja PKO.

Fundacja Dorastaj z Nami pomaga dzieciom zmarłych i poszkodowanych żołnierzy, policjantów, strażaków i ratowników, a od tego roku także medyków walczących z COVID-19, wspiera ich edukację (do 25 roku życia) i umożliwia rozwijanie zainteresowań, otacza ich także opieką psychologiczną. Stawia sobie za cel także budowanie szacunku dla służby publicznej, poczucia wspólnoty i solidarności społecznej. Od chwili powołania Fundacja Dorastaj z Nami objęła opieką 255 dzieci.

Pod opieką Fundacji Dorastaj z Nami znajduje się obecnie 52 dzieci poległych lub poszkodowanych żołnierzy (w tym weteranów). Ze wsparcia doradców edukacyjnych korzysta 34 dzieci żołnierzy. Wsparciem psychologicznym objętych zostało 12 podopiecznych oraz 3 rodziny.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Fundacja Dorastaj z Nami

dodaj komentarz

komentarze


W MON o polsko-słowackiej współpracy
 
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Bohaterska obrona wzgórza 385
Kraby kontra okręt
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Sonary dla śmigłowców ZOP
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Druga kariera byłych żołnierzy
Ogień w natarciu
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Dodatki dla specjalsów po nowemu
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Nowe sanitarki dla wojska
Komisje sejmowe o umowie z USA
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Kaprale po Legii Akademickiej
Ukraiński kurs na Zachód
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Szybciej do wojska
Ochotnik do Auschwitz
16 Dywizja najlepsza!
Laserowa artyleria US Army
Wojsko przeciw wirusowi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Szybsza droga do armii zawodowej
F-16 kończą misję w Estonii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polsko-amerykańska współpraca
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kabina do zadań specjalnych
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polak z Medalem NATO
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Wybuchowa edukacja
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Zaplecze dla Rosomaków
Defender 2020: Symulator Pioruna
Zamek na poligonie
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
„Aviation Detachment” w Łasku
„Kaper” przeciw terrorystom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO