moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kawalerzyści w Hrubieszowie

Odtworzenie Święta 2 Pułku Strzelców Konnych, dwudniowe pokazy kawaleryjskie, festyn patriotyczny i prezentacja nowoczesnego sprzętu oraz taktyki współczesnych formacji Wojska Polskiego. Tak będzie wyglądała szósta edycja Święta Strzelca Konnego w Hrubieszowie. Impreza będzie wyjątkowa, ponieważ jej termin zbiega się ze Świętem Wojsk Lądowych.

Dotychczas Święto Strzelca Konnego było organizowane w Hrubieszowie w drugi weekend lipca. Termin nawiązywał bowiem do daty, w której stacjonujący we Francji 1 szwadron 1 Pułku Szwoleżerów otrzymał sztandar. To właśnie ta jednostka przybyła w maju 1919 roku z Błękitną Armią gen. Hallera do Polski, a już miesiąc później wzięła udział w walkach z Ukraińcami. Następnie działała na froncie wojny bolszewickiej w 1920 roku. Bohaterska postawa żołnierzy sprawiła, że po zakończeniu działań wojennych został podpisany rozkaz, na mocy którego szwadrony wywodzące się z Błękitnej Armii otrzymały garnizon w Hrubieszowie i miano 2 Pułku Strzelców Konnych. – W tym roku, z powodów epidemicznych, uroczystości zostały przeniesione na wrzesień. Świętujemy więc jednocześnie setną rocznicę pokonania bolszewików i sto lat obecności w hrubieszowskich koszarach polskich kawalerzystów – wyjaśnia Przemysław Omieczyński, prezes zarządu Fundacji Niepodległości, współorganizującej Święto Strzelca Konnego.

Właśnie odtworzenie święta 2 Pułku Strzelców Konnych jest integralną częścią corocznego wydarzenia. Tak będzie i tym razem. W sobotę o godzinie 18.00 w kościele garnizonowym w Hrubieszowie zostanie odprawiona msza święta z ceremoniałem wojskowym. Następnie na terenie koszar 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego rozpocznie się apel pamięci. Jednostka rozpoznawcza dziedziczy bowiem tradycje przedwojennego 2 Pułku Strzelców Konnych. – Powszechnie uważa się, że my Polacy kawalerię mamy we krwi. W jednostce patrzymy na to nie tylko od strony chwalebnych kart historii. Zmieniły się przecież domeny walki, jest nowy sprzęt, nowe technologie. Jednak na co dzień czerpiemy z ducha kawalerii – to dziedzictwo zobowiązuje – tłumaczy płk Jakub Garbowski, dowódca 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, i dodaje: – Bycie kawalerzystą rozumiemy dzisiaj jako sposób podejścia do wykonywania zadań – z inicjatywą, dynamicznie, zawsze elastycznie adaptując się do każdych warunków – zapewnia płk Garbowski.

REKLAMA

Na błoniach nad rzeką Huczwą zostanie zorganizowany festyn patriotyczny, którego kulminacyjnym punktem będą pokazy statyczne i dynamiczne współczesnego sprzętu wojskowego. W tym roku wyjątkowe, ponieważ data Święta Strzelca Konnego zbiega się ze Świętem Wojsk Lądowych. Dlatego organizatorzy zaprosili do udziału w uroczystościach w Hrubieszowie jednostki lądowe z Lubelszczyzny. Swój sprzęt zaprezentuje m.in. 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana, wchodzący w jej skład 19 Chełmski Batalion Zmechanizowany, który kontynuuje tradycje 8 Pułku Ułanów im. ks. Józefa Poniatowskiego. Pojawią się również kawalerzyści z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej czy terytorialsi z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Kawaleria powietrzna i zwiadowcy z hrubieszowskiego pułku współpracują ze sobą od lat w wymagających szkoleniach. To jednostki, gdzie szybki manewr, mobilność, umiejętność niestandardowego działania i zaskoczenia przeciwnika są tak samo wysoko cenione jak w historycznej kawalerii – mówi Maciej Szymczak, członek zarządu Fundacji Niepodległości, i dodaje, że uwagę odwiedzających powinny przyciągnąć również statyczne pokazy sprzętu. – Będzie można zobaczyć m.in. transportery opancerzone, zestaw przeciwczołgowy Spike czy śmigłowiec z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Nie zabraknie również historycznych pojazdów wojskowych w barwach pułków kawaleryjskich Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z kolekcji Fundacji Niepodległości – wymienia Maciej Szymczak.

Święto Strzelca Konnego to jednak przede wszystkim pokazy kawaleryjskie. Jak co roku do Hrubieszowa zjadą z całej Polski kawalerzyści kultywujący tradycje przedwojennej jazdy. Na sobotę zaplanowano pokazy ujeżdżania, strzelania z broni krótkiej i jazdy terenowej. Dzień później – najbardziej widowiskowe – skoki przez przeszkody oraz pokazy władania lancą i władania szablą. Wszystko na terenach nad rzeką Huczwą, które przed wojną należały do 2 Pułku Strzelców Konnych. Właśnie tu w 1934 roku rozegrano Mistrzostwa Konne Wojska Polskiego Militari, po których zachowały się niektóre elementy oryginalnych przeszkód, na przykład rów z wodą. Jednak nie tylko aspekt historyczny sprawia, że hrubieszowskie pokazy cieszą się taką popularnością. Jeźdźcy mają tu bowiem do dyspozycji 500 m prostego toru. Kawalerzyści mogą zatem rozpędzić konie do poziomu cwału, a galop jest tu standardem. – Warto więc w ten weekend odwiedzić Hrubieszów, bo jest to impreza niezwykle widowiskowa dla publiczności, ale i atrakcyjna dla samych zawodników – zapewnia Maciej Szymczak.

Święto Strzelca Konnego organizowane jest pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, a dofinansowane zostało z programu „Niepodległa”. Uzyskało też wsparcie finansowe Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. 

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ukraiński kurs na Zachód
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Sonary dla śmigłowców ZOP
Ochotnik do Auschwitz
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Laserowa artyleria US Army
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Wybuchowa edukacja
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Amerykanie odmładzają F-16
Komisje sejmowe o umowie z USA
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Ogień w natarciu
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Druga kariera byłych żołnierzy
Szybciej do wojska
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
„Aviation Detachment” w Łasku
W MON o polsko-słowackiej współpracy
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polsko-amerykańska współpraca
Kabina do zadań specjalnych
F-16 kończą misję w Estonii
Bohaterska obrona wzgórza 385
„Kaper” przeciw terrorystom
Kraby kontra okręt
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Medycy po unitarce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kaprale po Legii Akademickiej
Zamek na poligonie
Defender 2020: Symulator Pioruna
Wojsko przeciw wirusowi
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Szybsza droga do armii zawodowej
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
16 Dywizja najlepsza!
Zaplecze dla Rosomaków
Polak z Medalem NATO
Nowe sanitarki dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO