moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Finał MSPO

System zarządzania gotowością urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych e-NOSP, symulator szkolenia strzelców przeciwlotniczego zestawu rakietowego Piorun i autonomiczny robot dezynfekujący RobUV nagrodzone podczas MSPO. Ceremonia wręczenia statuetek Defendera zwieńczyła 28. edycję kieleckich targów.

Zakończony dziś 28. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego był bezsprzecznie wyjątkowy. Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na skalę wydarzenia – wzięło w nim udział 185 wystawców z 15 państw. – To czas, aby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mimo stanu epidemiologicznego mogliśmy, zgodnie z wieloletnią tradycją, spotkać się w Kielcach i rozmawiać na tematy związane z obronnością. Dziękuję za umożliwienie nam udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, gościnność, zapewnienie środków ostrożności, a także za to, że mogliśmy czuć się bezpiecznie i komfortowo – mówił podczas uroczystości Sebastian Chwałek, wiceminister obrony narodowej. – Tegoroczna edycja pokazała, że marka MSPO jest na najwyższym poziomie – zaznaczył.

Do pandemii koronawirusa w swoim przemówieniu nawiązał także Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, organizatora imprezy. – W tym roku cyfry są może skromniejsze, ale jakość jak zawsze wysoka. Dziś mogę powiedzieć, że warto było powalczyć o tę wystawę – podkreślił. Przytoczył także słowa Jeremy’ego Quina, wiceministra obrony Wielkiej Brytanii, który podczas ceremonii otwarcia MSPO, powiedział iż „mimo wszystkich wyzwań, przed którymi stoi świat, Polska daje przykład, organizując najwyższej klasy targi”. – Mam nadzieję, że był to dla państwa dobry czas, a przeprowadzone rozmowy przyniosą efekty – zwrócił się do wystawców prezes.

Zwieńczeniem MSPO była ceremonia wręczenia statuetek Defendera. Nagrody te są przyznawane producentom najbardziej innowacyjnych produktów prezentowanych na targach. W tym roku komisja, której przewodził wiceminister obrony, zdecydowała o przyznaniu trzech nagród. Otrzymały je:

– Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych i Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne SA za sieciocentryczny system zarządzania gotowością urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych e-NOSP;

– Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia i Autocomp Management sp. z o.o. za autonomiczny symulator szkolenia strzelców przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Piorun;

– Zurad sp. z o.o. za RobUV za autonomicznego robota do dezynfekcji, który za pomocą promieni UV-C neutralizuje wirusy, patogeny i bakterie.

– Laureaci tej nagrody udowadniają, że na targach są prezentowane produkty spełniające wymagania współczesnego pola walki, a także zgodne z wymogami sił zbrojnych i innych służb ochrony państwa – powiedział Sebastian Chwałek, wręczając statuetki zwycięzcom.

Jak co roku Defendery nie były jedynymi targowymi wyróżnieniami. Gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, nagrodził Inspektorat Marynarki Wojennej za przygotowanie najlepszego wojskowego stoiska. Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Inspektoratu Szkolenia DGRSZ. Z kolei gen. dyw. Dariusz Ryczkowski, szef Inspektoratu Wsparcia, nagrodził 4 Regionalną Bazę Logistyczną za zaprezentowanie podczas MSPO stanowiska kontrolno-naprawczego SKN-1Z celownika DNRS/288 systemu kierowania ogniem wieży Hitfist 30 mm KTO Rosomak.

Nagrodę Targów Kielce otrzymały ITWL i Konfexim-2 za opracowanie morskiego ubioru pilota. Wzorem lat ubiegłych organizatorzy wybrali także najatrakcyjniejsze i najlepsze ich zdaniem stoiska. Wśród wyróżnionych znalazły się: Hensoldt Holding, Rafael, Raytheon, PZL-Świdnik, Hyundai, Lockheed Martin oraz Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. Targi Kielce przyznały również medale za organizację Wystawy Sił Zbrojnych, które odebrali gen. broni pilot Jan Śliwka, I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, oraz gen. bryg. Bogdan Dziewulski, zastępca szefa – szef logistyki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: PGZ, Targi Kielce

dodaj komentarz

komentarze


Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
 
Kabina do zadań specjalnych
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Ogień w natarciu
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Ochotnik do Auschwitz
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
„Kaper” przeciw terrorystom
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Druga kariera byłych żołnierzy
Zamek na poligonie
16 Dywizja najlepsza!
Sonary dla śmigłowców ZOP
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Nowe sanitarki dla wojska
Defender 2020: Symulator Pioruna
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kraby kontra okręt
W MON o polsko-słowackiej współpracy
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Kaprale po Legii Akademickiej
Zaplecze dla Rosomaków
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Laserowa artyleria US Army
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Szybsza droga do armii zawodowej
Szybciej do wojska
„Aviation Detachment” w Łasku
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Amerykanie odmładzają F-16
Polsko-amerykańska współpraca
Polak z Medalem NATO
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Ukraiński kurs na Zachód
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Wybuchowa edukacja
Bohaterska obrona wzgórza 385
F-16 kończą misję w Estonii
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO