moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
16 Dywizja Zmechanizowana świętuje 101. rocznicę powstania

101. rocznica utworzenia 16 Dywizji Zmechanizowanej nawiązuje do najbardziej chlubnych tradycji i wydarzeń w dziejach polskiego oręża. Jest ono nie tylko symbolem, ale również możliwością oddania hołdu tym, którzy poświęcili swe życie w służbie dla Ojczyzny - powiedział gen. dyw. Krzysztof Radomski podczas uroczystego apelu z okazji święta 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej obchodzonego po raz pierwszy w Olsztynie. 

Uroczysty apel z okazji 101. rocznicy sformowania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej odbył się w piątek, w kompleksie wojskowym w Olsztynie. Zgromadzonych gości, w tym I Zastępcę Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Stanisława Czosnka, parlamentarzystów oraz przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych z wojewodą warmińsko-mazurskim Arturem Chojeckim i wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem, a także przedstawicieli sił sojuszniczych przywitał generał dyw. Krzysztof Radomski. Po podniesieniu na maszt flagi państwowej i odegraniu oraz odśpiewaniu hymnu państwowego, odbyła się uroczystość zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Witając uczestników uroczystego apelu dowódca dywizji powiedział: – Państwa obecność jest dla Nas honorem, ale jednocześnie wyrazem wielkiego zaufania i docenienia żołnierskiego trudu żołnierzy 16 Dywizji, którzy na co dzień pełnią odpowiedzialną, ale jakże zaszczytną służbę dla dobra i chwały Ojczyzny, na jej północno-wschodnich rubieżach”. Dziękując obecnym gen. dyw. Krzysztof Radomski zwrócił się do żołnierzy i pracowników dowodzonego związku taktycznego - „Z okazji dzisiejszego święta, słowa najwyższego uznania kieruję do wszystkich żołnierzy i pracowników 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, w tym szczególnym dniu życzę, byście czerpali ze swojej służby i pracy jak największą satysfakcję. Drodzy państwo przyjmijcie życzenia zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

REKLAMA

Doniosłym punktem uroczystości było odczytanie decyzji i rozkazów związanych z nadaniem medali i odznaczeń państwowych i resortowych oraz pism pochwalnych i listów gratulacyjnych. Generał Radomski w asyście parlamentarzystów, wojewody warmińsko-mazurskiego, I Zastępcy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Inspektora Szkolenia Dowództwa Generalnego RSZ wręczył wyróżniającym się żołnierzom 16 Dywizji Zmechanizowanej odznaczenia i medale: „Gwiazda Afganistanu”, „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” i 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Uhonorowano także żołnierzy, którzy dokonali czynów bohaterskich oraz zaproszonych na święto członków rodzin żołnierzy poległych w misjach poza granicami kraju.

Następnie Inspektor Szkolenia DG RSZ gen. dyw. Marek Sokołowski odczytał list od ministra obrony narodowej z okazji święta 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Serdeczne życzenia oraz podziękowania za pełną zaangażowania służbę i pracę w szeregach Wojska Polskiego w imieniu Dowódcy Generalnego RSZ złożył gen. dyw. Stanisław Czosnek -„Pamiętając o niezwykle istotnej roli jaką spełniacie w zapewnieniu nienaruszalności i integralności granic naszej Ojczyzny wyrażam szacunek dla Waszych dotychczasowych dokonań. Jednocześnie jestem pełen uznania dla wysiłku podejmowanego w obliczu stojących przed Wami wyzwań”.

Zabierając głos wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki zaznaczył - „Pragnę przede wszystkim podziękować państwu za służbę Polsce oraz wierność przysiędze wojskowej. Jestem z Was dumny i wdzięczny za Waszą służbę i poświęcenie”.

 

W trakcie uroczystości nastąpił także przelot śmigłowców Mi-24D z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. Uroczysty apel zakończyło odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy 20 Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc.

Podczas obchodów święta 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej goście obejrzeli nowoczesny sprzęt i uzbrojenie znajdujące się na wyposażeniu jednostek 16 Dywizji Zmechanizowanej. Ponadto dla wszystkich przybyłych przygotowano wyśmienitą wojskową grochówkę.

Święto 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej zostało ustanowione na dzień 14 września i związane jest z tradycjami bojowymi 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty. 14 września nawiązuje do dnia, który został okupiony krwią poległych żołnierzy 16. Dywizji Piechoty w walce o Łowicz w 1939 roku. Decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr 79 z dnia 24 września 1992r. 16. Dywizja Zmechanizowana przejęła dziedzictwo i z honorem kultywuje tradycje:
a) 4 Dywizji Strzelców Wielkopolskich 1919
b) Pomorskiej Dywizji Strzelców 1919-1920
c) 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty 1920-1939
d) 16 Pomorskiej Brygady Piechoty 1944-1947

Historia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej sięga początku XX wieku i wiąże się z tworzeniem w roku 1919 regularnych jednostek armii powstania wielkopolskiego. Obecnie w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej wchodzi siedem jednostek wojskowych: 9. Brygada Kawalerii Pancernej, 15. Brygada Zmechanizowana, 20. Brygada Zmechanizowana, 11. Pułk Artylerii, 15. Pułk Przeciwlotniczy, 16. Pułk Logistyczny oraz 9. Batalion Dowodzenia. 16 Dywizja Zmechanizowana przyjęła imię Króla Kazimierza Jagiellończyka oraz nazwę wyróżniającą „Pomorska”. Od 2 grudnia 2019 roku Dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej funkcjonuje w Olsztynie.

Tekst: mjr Marek Nabzdyjak

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Adrian Jórski

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko przeciw wirusowi
 
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kabina do zadań specjalnych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Szybsza droga do armii zawodowej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ochotnik do Auschwitz
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Zamek na poligonie
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kraby kontra okręt
Ogień w natarciu
Zaplecze dla Rosomaków
Amerykanie odmładzają F-16
Druga kariera byłych żołnierzy
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Laserowa artyleria US Army
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Kaprale po Legii Akademickiej
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Aviation Detachment” w Łasku
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Polak z Medalem NATO
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Bohaterska obrona wzgórza 385
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Polsko-amerykańska współpraca
Ukraiński kurs na Zachód
Komisje sejmowe o umowie z USA
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
F-16 kończą misję w Estonii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Sonary dla śmigłowców ZOP
„Kaper” przeciw terrorystom
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Medycy po unitarce
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Defender 2020: Symulator Pioruna
Nowe sanitarki dla wojska
Szybciej do wojska
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Wybuchowa edukacja
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
16 Dywizja najlepsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO