moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomóż Brunowi i Alusi

Piknik w Dąbrówce koło Wejherowa miał konkretny cel – zebranie funduszy dla podopiecznych Fundacji „Pomoc dla Weterana”: Bruna, synka byłego żołnierza Formozy, oraz Alusi, córki komandosa z Lublińca. Dzieci mają wady wrodzone i potrzebują stałej pomocy lekarskiej. Choć piknik już się zakończył, nadal trwa aukcja internetowa, wylicytować można np. piłkę z podpisami polskich zawodników!

– Piknik odbył się na terenie Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” w Dąbrówce. Był okazją do zabawy dla całej rodziny, a jednocześnie zachęcał do włączenia się w akcję pomocową – mówi Joanna Janik, szefowa Fundacji „Pomoc dla Weterana”, która wspiera poszkodowanych żołnierzy, dofinansowując ich rehabilitację oraz zakup leków.

Na pomysł zorganizowania pikniku Janik wpadła wspólnie z wiceprezesem fundacji Piotrem Rzenieckim. W ciągu dwóch miesięcy udało się namówić do współpracy jednostki specjalne, Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, inicjatywę wparli także polscy żołnierze z Legii Cudzoziemskiej oraz Związek Polskich Spadochroniarzy.

REKLAMA

Wszyscy chcieli wesprzeć dwoje chorych maluchów, podopiecznych fundacji. Piknik zorganizowano dla Bruna, synka żołnierza Jednostki Wojskowej Formoza, który choruje na rozszczep kręgosłupa, oraz Alusi, córki żołnierza Jednostki Wojskowej Komandosów, która urodziła się z niedorozwojem prawej rączki i przez cały czas wymaga rehabilitacji. – Zebraliśmy kilkanaście tysięcy złotych, ale znacznie większą sumę spodziewamy się uzyskać z licytacji fantów, które do nas trafiły. Przekazały je nie tylko osoby związane z wojskiem, ale także ci, którzy nas odwiedzili podczas pikniku – mówi Joanna Janik. Wśród przedmiotów, które będą licytowane na facebookowym profilu Fundacji, jest wiele pamiątek z misji żołnierzy z Formozy, z Lublińca, a także z Legii Cudzoziemskiej. Fantem, który może wzbudzić zainteresowanie m.in. miłośników futbolu, jest piłka z autografami kadry polskich piłkarzy.

– Pomoc Fundacji to dla nas wielkie wsparcie, gdyż NFZ nie przyznał nam dotacji na kombinezon, który pozwoli na stabilizację postawy naszego synka – mówi Urszula Streng, mama Bruna. Jak tłumaczy, dzięki takiemu urządzeniu będzie on mógł stanąć na własnych nogach i chodzić przy balkoniku. – To wielki krok na drodze Bruna ku normalności – podkreśla. Chłopiec rozpoczął właśnie naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Mimo że urodził się z wieloma wadami rozwojowymi, ma szansę na samodzielność, lecz wymaga ciągłej rehabilitacji i specjalistycznego sprzętu.

Inicjatywę Fundacji „Pomoc dla Weterana” wsparło Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. – Uważamy, że wszelkie działania na rzecz pomocy żołnierzom, którzy służyli na misjach, oraz ich rodzinom zasługują na takie wsparcie – mówi płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana. Pracownicy tej placówki także wzięli udział w pikniku w Dąbrówce.

Podczas wydarzenia odbył się m.in. pokaz siły wicemistrza Europy strongmana Krzysztofa Schabowskiego, utytułowanego zawodnika kettlebell oraz mistrza krav magi Roberta Jędrzejewskiego. Można było wziąć także udział w zawodach strzeleckich. Dla miłośników militariów atrakcją było obejrzenie kolekcji eksponatów Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” w Dąbrówce. Placówka ma zbiory amunicji artyleryjskiej, bomb, min, granatów i wyposażenia saperskiego.

Fundacja „Pomoc dla Weterana” od lat wspiera poszkodowanych żołnierzy, dofinansowując ich rehabilitację oraz zakup leków. Ale nie tylko. – Ostatnio we współpracy z Domem Wsparcia dla Powstańców Warszawskich objęliśmy opieką blisko 70 powstańców – dodaje Piotr Rzeniecki.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Fundacja Pomoc dla Weterana

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko przeciw wirusowi
 
Polak z Medalem NATO
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
„Kaper” przeciw terrorystom
16 Dywizja najlepsza!
Druga kariera byłych żołnierzy
Zaplecze dla Rosomaków
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Komisje sejmowe o umowie z USA
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zamek na poligonie
Kraby kontra okręt
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Bohaterska obrona wzgórza 385
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Ochotnik do Auschwitz
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Medycy po unitarce
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Szybciej do wojska
Szybsza droga do armii zawodowej
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
„Aviation Detachment” w Łasku
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowe sanitarki dla wojska
Ukraiński kurs na Zachód
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Wybuchowa edukacja
Laserowa artyleria US Army
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Defender 2020: Symulator Pioruna
Ogień w natarciu
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Polsko-amerykańska współpraca
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Kaprale po Legii Akademickiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
F-16 kończą misję w Estonii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Sonary dla śmigłowców ZOP
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Amerykanie odmładzają F-16
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Kabina do zadań specjalnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO