moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
16 Dywizja najlepsza!

Reprezentacja 16 Dywizji Zmechanizowanej w piłce nożnej okazała się najlepsza w rywalizacji o Puchar Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W finałowym spotkaniu żołnierze z olsztyńskiej jednostki pokonali 3-1 reprezentację 12 Dywizji Zmechanizowanej. W meczu o III miejsce pomiędzy zespołami 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i 18 Dywizji Zmechanizowanej lepsi okazali się ci pierwsi zwyciężając 3-0.

Finałowy turniej rozgrywek o Puchar Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego został rozegrany w Bydgoszczy na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka. W eliminacjach najlepsze okazały się drużyny czterech dywizji wojsk lądowych. W meczu finałowym spotkały się drużyny 16 Dywizji Zmechanizowanej i 12 Dywizji Zmechanizowanej, a o III miejsce rywalizowały zespoły z 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej.

Mecz, w którym stawką był Puchar Szefa SGWP, był bardzo zacięty i wyrównany. Dopiero w 60. minucie pierwszą bramkę zdobył Marcin Denert z 16 Dywizji Zmechanizowanej. Na 2-0 podwyższył w 85. minucie spotkania Sebastian Zajączkowski. Odpowiedź ze strony 12 Dywizji Zmechanizowanej była błyskawiczna. Już trzy minuty później bramkę kontaktową zdobył Jakub Tarka. Ostatnie minuty meczu dostarczyły kibicom wielu emocji. I choć ekipa ze Szczecina ze wszystkich sił starała się wyrównać, to gola na 3-1, pieczętującego zwycięstwo 16 DZ, zdobył w 94. minucie Paweł Dymiński.

REKLAMA

Emocji nie brakowało również w meczu o III miejsce. I choć mecz był bardzo zacięty, to wyraźnie przeważali w nim „pancerniacy” z 11 LDKPanc, zwyciężając 3-0. Bramki zdobyli: kpr. Marek Homik (w 6. minucie) oraz dwie szer. Łukasz Przątka (w 12. i 69. minucie).

Podczas turnieju przyznano także wyróżnienia indywidualne. Królem strzelców ligi został st. szer. Marcin Gozdal z 12 DZ. Najlepszym zawodnikiem rozgrywek został natomiast wybrany szer. Mateusz Hałambiec z 11 LDKPanc, a najlepszym bramkarzem – st. szer. Karol Murawski z 16 DZ. – Każdy z uczestniczących w lidze żołnierzy musiał poświecić sporo wysiłku. Nie tylko, by przygotować się jak najlepiej piłkarsko, lecz także aby pogodzić to wszystko z obowiązkami służbowymi. Chwała im za to ogromna – podkreślał ppłk Piotr Barczak, szef Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu IWspSZ.

Decyzją gen. Rajmunda Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, rok 2020 jest rokiem kultury fizycznej i sportu. Jednym z wydarzeń, które miały podkreślić sportowy wymiar służby wojskowej, były zorganizowane po raz pierwszy w historii piłkarskie rozgrywki ligowe. Zwieńczeniem zmagań wojskowych drużyn był turniej finałowy, a nagrodą Puchar Szefa Sztabu Generalnego WP. – Zdecydowaliśmy się na piłkę nożną, ponieważ to gra dla wszystkich. Każdy może wystartować w tych zawodach, każdy może pokazać, na co go stać. To jest sport, który kształtuje podejście zespołowe, a rywalizacja daje oderwanie się od wojskowej rzeczywistości, od rzeczywistości poligonowej, rzeczywistości koszar – wyjaśnia płk Janusz Misiak z Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia P-3/P-7 Sztabu Generalnego WP.

Jesienią ubiegłego roku do piłkarskiej rywalizacji przystąpiło 11 drużyn. W tzw. grupie wschodniej rywalizowało pięć drużyn: 16 Dywizja Zmechanizowana, 18 Dywizja Zmechanizowana, 3 Flotylla Okrętów, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych i 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego. W skład grupy zachodniej weszły: 11 Dywizja Kawalerii Pancernej, 12 Dywizja Zmechanizowana, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża, 1 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego i Dowództwo Garnizonu Warszawa. Od września 2019 do września 2020 roku rozegrano łącznie 29 spotkań, w których strzelono 113 bramek. Ostatecznie do finałowego turnieju w Bydgoszczy (na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka) zakwalifikowały się drużyny 16 Dywizji Zmechanizowanej i 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej i 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Nowe wojskowe karetki kupione
 
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Szef MON ma koronawirusa
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Coraz więcej chętnych do armii
„Gepard’ 20” na Mazurach
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Żołnierze NATO na polskich drogach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
F-16 kończą misję w Estonii
Lesson on How to Overcome Difficulties
Gotowi na trzynastą zmianę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Laserowa artyleria US Army
Terytorialsi w punktach Test&Go
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Rozejm dla prowadzenia wojny
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Urodzony żołnierz
Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce?
COVID-19 – zagrożenie koordynowane
Amunicja z Meska
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Obrady ministrów obrony NATO
Pilica – ostateczne odliczanie
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Ukraiński kurs na Zachód
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Miasto niezłomne składa broń
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Amerykanie odmładzają F-16
Jeszcze więcej OPW
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Święto sportowców w mundurach
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Komisje sejmowe o umowie z USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO