moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pszczoły i weterani

Zakończył się projekt „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. Ponad 60 byłych uczestników misji przez kilka miesięcy zgłębiało wiedzę na temat pszczelarstwa. Dla jednych była to okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o tych pożytecznych owadach, dla innych zajęcia stały się formą terapii po trudnych przeżyciach na misji.

Sprawowanie opieki nad pszczołami pomaga żołnierzom zwalczyć lęk i stres pourazowy. Wiedzą o tym Amerykanie, którzy zachęcają byłych wojskowych do takiej formy terapii. Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Fundacja „Bliżej Pszczół” postanowili przenieść amerykańskie doświadczenia na rodzimy grunt. – Kto z uczestników kursu wiedział wcześniej, że mamy w Polsce 474 gatunki pszczół, w tym tylko kilka miodowych? – pyta Leszek Trytek z Fundacji. Gdy znalazł on w internecie informacje o pozytywnym oddziaływaniu pszczół na psychikę zajmujących się nimi osób (amerykańskich żołnierzy), pomyślał, że warto podobne warsztaty zorganizować w Polsce. I tak powstał projekt „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. Zajęcia teoretyczne odbywały się w formie webinaru, praktyczne zaś na terenie pasieki w Złotokłosie koło Warszawy. Prowadzili je Elwira i Leszek Trytkowie.

– Przez kilka miesięcy obserwowałem niesłabnący entuzjazm uczestników kursu. Niektórzy musieli przejechać kilkaset kilometrów, by wziąć udział w zajęciach praktycznych. To najlepiej świadczy o tym, że nasz projekt trafił w dziesiątkę – mówi Leszek Trytek. Weterani uczyli się, jak zbudować ule, wytapiać wosk, zbierać miód i oczywiście jak funkcjonuje pszczela rodzina. Część kursantów miała już doświadczenia związane z pszczelarstwem, ale chcieli pogłębić swoją wiedzę. Innych zaciekawiła taka forma aktywności i spędzania wolnego czasu.

REKLAMA

– Jestem pod wrażeniem zaangażowania uczestników kursu – przyznaje Natalia Grzeszczuk, psycholog z Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie i koordynator projektu „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. Na pytanie, jak pszczoły wpływają na psychikę obcujących z nimi osób, Natalia Grzeszczuk odpowiada, że podobnie jak konie czy psy podczas hipoterapii czy dogoterapii. Podkreśla, że nie ma jednej metody radzenia sobie ze stresem pourazowym. Jedni biegają, drudzy wolą sporty walki i biorą udział np. w Projekcie „Wojownik”. Są także tacy, którzy potrzebują kontaktu z naturą i obcowania ze zwierzętami. – Praca z pszczołami wycisza, choć wiele się dzieje wokół ula. Trzeba się skupić, aby wejść w ich świat – dodaje.

Kpr. Łukasz Wojciechowski, weteran ranny podczas I zmiany PKW w Iraku, zastanawia się nad założeniem własnej pasieki. – To było hipnotyzujące doświadczenie, gdy mogłem obserwować pracę pszczół w ulu, jak królowa, trutnie i robotnice tworzą jeden żywy organizm, krzątają się w ulu, nie wchodząc sobie w drogę – opowiada. – Wtedy zapomina się o stresie.

Ppłk Elżbietę Chorzemską-Aloksa, weterana z Afganistanu, pszczoły fascynowały od dawna. Przekonanie, że należy je szanować wyniosła z domu, więc –gdy nadarzyła się okazja – skorzystała z kursu. Po kilkumiesięcznych zajęciach wie, że praca z nimi sprawia jej przyjemność i także myśli o postawieniu w ogrodzie uli. Z kolei st. chor. sztab Michał Puchta, weteran IX zmiany PKW w Iraku oraz X PKW w Afganistanie, ma już cztery ule, a uzyskanym miodem obdarowuje rodzinę i znajomych. Zastanawia się także nad zastosowaniem apiterapii (łac. apis – pszczoła, grec. therapia – leczenie) w leczeniu chorego na autyzm synka.

Na zakończenie kursu weterani odebrali certyfikaty ukończenia warsztatów „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. Niewykluczone, że w przyszłym roku projekt będzie kontynuowany.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa

dodaj komentarz

komentarze


„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
 
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Amerykanie odmładzają F-16
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Święto sportowców w mundurach
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Uwaga, lot kontrolowany
„Sonderfahndungsbuch Polen” – lista śmierci
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Ukraiński kurs na Zachód
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Gepardy już na Mazurach
Laserowa artyleria US Army
Obrady ministrów obrony NATO
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Świąteczne prezenty od AMW
Polowe fortyfikacje
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Dominatorzy biegów na orientację
Kolejny dzień walki z pandemią
Wymagający sprawdzian podoficerów
Anna Leska – niezwykły pilot w burzliwych czasach
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
By nie zostawić bohaterów w potrzebie
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Start w nieznane
„Orca” na Atlantyku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Żołnierze pomagają w domu dziecka
EkstraKLASA dla uczniów
Komisje sejmowe o umowie z USA
F-16 kończą misję w Estonii
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
A17 – następcy Kobbenów?
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Walka z COVID-19 trwa
NATO broni cyberprzestrzeni
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Sąd nad systemem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO