moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi nie ustają z pomocą

Mija tydzień odkąd nasi żołnierze przejęli opiekę nad podopiecznymi Domu Seniora w Jaworznie. Choć sytuacja nadal jest trudna, to stan zdrowia pacjentów już się poprawia – mówi Monika Krasińska-Ligejka z 13 BOT. Śląscy terytorialsi pełnią w placówce całodobową opiekę. To tylko jeden z przykładów zaangażowania WOT w walkę z pandemią w ramach akcji „Trwała odporność”.

O pomoc dla Domu Seniora w Jaworznie wystąpił do szefa MON wojewoda śląski. W placówce wykryto ognisko koronawirusa, a wśród zakażonych COVID-19 byli starsi, schorowani ludzie oraz personel ośrodka. Na pomoc ruszyła grupa sześciu ochotników z 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pośród terytorialsów są m.in. pielęgniarka, która pomagała w innym ze śląskich domów pomocy społecznej w czasie pierwszej fali pandemii, i kapelan, który nie tylko sprawuje opiekę jako wolontariusz, ale także duchowo wspiera chorych. Pracą całej ekipy kieruje lekarz Grupy Podhalańskiej GOPR i jednocześnie weteran wojskowych misji zagranicznych – Jacek Dutkiewicz.

Zadaniem wolontariuszy jest opieka nad 55 podopiecznymi, z których ponad 40 osób jest zarażonych koronawirusem. – Mija właśnie tydzień odkąd nasi żołnierze przejęli opiekę nad podopiecznymi Domu Seniora. Choć sytuacja nadal jest trudna, to stan zdrowia pacjentów już się poprawia. Jest coraz mniej osób w stanie ciężkim. Większość ma stan stabilny lub dobry – mówi Monika Krasińska-Ligejka, rzecznik prasowa 13 BOT. – Grupa interwencyjna zamieszkała w Domu Seniora, by przez całą dobę opiekować się chorymi. Terytorialsi rozstali się ze swoimi rodzinami, żeby pomóc osobom starszym. – Jest ciężko, bo rąk do pracy jest mało, a tu potrzebna jest opieka 24 godziny na dobę. Nie poddajemy się jednak. Zostaniemy tu tak długo, jak będzie to konieczne, aż nie zgasimy ogniska koronawirusa. Nie zostawimy starszych osób, które tak bardzo nas teraz potrzebują – mówi Jacek Dutkiewicz. Terytorialsi i lekarz przez całą dobę w trybie zmianowym opiekują się zarażonymi. – Dom Seniora podzielony został na dwie strefy: zieloną, gdzie przebywają osoby zdrowe, i czerwoną, gdzie są chorzy, podopieczni i personel placówki – mówi Monika Krasińska-Ligejka. – Żołnierze zawsze przy pacjentach ubrani są w specjalistyczne kombinezony. Mają maski i rękawice – podkreśla rzeczniczka.

REKLAMA

W walkę z pandemią angażują się wszystkie brygady WOT. Na przykład żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady wspierają powstańców i codziennie dostarczają im ciepłe posiłki. Pomagają weteranom po tym, jak zamknięto stołeczny Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. – Pandemia najbardziej dotyka osoby starsze, bo to one są najbardziej narażone na zachorowanie. Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich poprosił dowódcę 6 BOT o pomoc – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa WOT. – Na podstawie zawartego porozumienia posiłki rozwożą terytorialsi z samodzielnej kompanii logistycznej 6 MBOT – dodaje. Płk Pietrzak przypomina, że terytorialsi podczas pierwszej fali walki z epidemią dostarczyli osobom starszym i schorowanym ćwierć miliona paczek z żywnością.

To jednak nie wszystko. Dowództwo WOT informuje, że w całej Polsce żołnierze wspierają także pracowników wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej. Pomagają w wojskowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych, gdzie wprowadzają do systemu informacje na temat osób objętych obowiązkową kwarantanną. WOMP-y wspierają m.in. terytorialsi z województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego i dolnośląskiego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
 
Dominatorzy biegów na orientację
Ukraiński kurs na Zachód
EkstraKLASA dla uczniów
Anna Leska – niezwykły pilot w burzliwych czasach
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
F-16 kończą misję w Estonii
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Kolejny dzień walki z pandemią
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
A17 – następcy Kobbenów?
Wymagający sprawdzian podoficerów
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Świąteczne prezenty od AMW
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Obrady ministrów obrony NATO
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Gepardy już na Mazurach
Amerykanie odmładzają F-16
Start w nieznane
Żołnierze pomagają w domu dziecka
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komisje sejmowe o umowie z USA
Święto sportowców w mundurach
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Polowe fortyfikacje
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
Walka z COVID-19 trwa
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
„Sonderfahndungsbuch Polen” – lista śmierci
Uwaga, lot kontrolowany
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
„Orca” na Atlantyku
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Sąd nad systemem
Laserowa artyleria US Army
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
NATO broni cyberprzestrzeni
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
By nie zostawić bohaterów w potrzebie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO