moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy

Pierwszych pacjentów przyjmiemy 16 listopada. Na początek będziemy mogli przyjąć 300 chorych, a docelowo będziemy mogli zająć się tysiącem zakażonych COVID-19 – mówi kpt. dr n. med. Jacek Siewiera, anestezjolog z Wojskowego Instytutu Medycznego. Oficer pokieruje szpitalem tymczasowym zlokalizowanym w stołecznej hali Expo XXI.

– Wojsko będzie odpowiedzialne za przygotowanie kolejnego szpitala tymczasowego w Warszawie. Dyrektorem medycznym zostanie kpt. Siewiera, dowódca misji medycznej w Lombardii – poinformował dziś w mediach społecznościowych minister obrony Mariusz Błaszczak. – Kpt. Siewiera złożył mi meldunek o przygotowaniach do otwarcia szpitala. Placówka zapewni wysoką jakość pomocy pacjentom – dodał szef MON. Placówka, której organizacją zajmie się kpt. Siewiera, to drugi szpital tymczasowy w Warszawie. Powstanie w hali Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego. Budowa pierwszego, który podlega MSWiA, ruszyła już na PGE Narodowym.

– Procentują doświadczenia zdobyte podczas misji medycznej w Lombardii we Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych. Zawsze mówiłem, że to, czego się tam nauczyliśmy, na pewno zostanie wykorzystane w Polsce. I teraz tak właśnie się dzieje – mówi kpt. dr n. med. Jacek Siewiera. Jest anestezjologiem, kierownikiem Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej WIM. – Szpital powstaje pod egidą Wojskowego Instytutu Medycznego. Będzie to filia WIM – dodaje.

REKLAMA

Kpt. Siewiera wyjaśnia, że już w kwietniu zespół specjalistów z WIM opracował plan organizacji szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19. Wówczas medycy zakładali otwarcie placówki przy szpitalu na Szaserów w Warszawie dla stu pacjentów wymagających intensywnej terapii. – Teraz te rozwiązania wprowadzimy na większą skalę. Szpital w pierwszym etapie przyjmie 300 chorych, w drugim kolejnych 300, a w trzecim do 400 osób zakażonych. W sumie dla chorych będziemy mieli 1000 łóżek – wyjaśnia kpt. Siewiera.

Pierwszych pacjentów szpital przyjmie 16 listopada. Zakażonymi koronawirusem opiekować się będą wojskowi medycy: lekarze, ratownicy i pielęgniarki. – Ale jesteśmy otwarci także na cywilnych specjalistów, którzy chcą z nami pracować – mówi dyrektor.

Polska misja medyczna wyruszyła do Lombardii wiosną tego roku podczas pierwszej fali koronawirusa. Do Włoch pojechało wówczas 15 osób: personel WIM oraz Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Medycy polecieli do Brescii, około 50 km od Bergamo. W tamtejszym szpitalu klinicznym rozwinęli oddział intensywnej terapii. Stanęli bezpośrednio przy łóżkach chorych i walczyli o ich życie. Polacy zapoznali się wtedy m.in. z organizacją systemu ochrony zdrowia w obliczu kryzysu, podziałem obowiązków między personelem medycznym. Poznali stosowane leki, sposoby diagnostyki i terapii. Przekonali się, że kluczowym elementem leczenia pacjentów chorych na COVID-19 jest rozwinięcie na wysokim poziomie szpitalnych oddziałów intensywnej terapii. Włosi przekształcili jedno z centrów ekspozycyjnych pod Bergamo w filię szpitala Papa Giovanni XXIII.

Niedługo po powrocie z Lombardii zapadła decyzja o skierowaniu za granicę kolejnej misji medycznej, tym razem stricte wojskowej. Polacy pojechali do Chicago na zaproszenie Gwardii Narodowej stanu Illinois. Obserwowali pracę szpitali uniwersyteckich, centrów zarządzania kryzysowego, centrów ratownictwa oraz innych instytucji odpowiedzialnych za organizację opieki medycznej w czasie pandemii. – Poznaliśmy system zarządzania, obserwowaliśmy rolę wojska w zwalczaniu kryzysu, wizytowaliśmy także tymczasowy szpital przygotowany przez Gwardię Narodową na blisko 3 tys. łóżek – mówi kpt. Siewiera. – Teraz wiedzę zdobytą podczas tych misji w stu procentach wykorzystamy w Polsce – mówi anestezjolog.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
 
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Święto sportowców w mundurach
NATO broni cyberprzestrzeni
EkstraKLASA dla uczniów
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Wymagający sprawdzian podoficerów
Żołnierze pomagają w domu dziecka
Walka z COVID-19 trwa
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
Laserowa artyleria US Army
Komisje sejmowe o umowie z USA
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Amerykanie odmładzają F-16
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
A17 – następcy Kobbenów?
Obrady ministrów obrony NATO
„Orca” na Atlantyku
Ukraiński kurs na Zachód
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Dominatorzy biegów na orientację
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
„Sonderfahndungsbuch Polen” – lista śmierci
Anna Leska – niezwykły pilot w burzliwych czasach
By nie zostawić bohaterów w potrzebie
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Gepardy już na Mazurach
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Uwaga, lot kontrolowany
Start w nieznane
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Polowe fortyfikacje
F-16 kończą misję w Estonii
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Sąd nad systemem
Świąteczne prezenty od AMW
Kolejny dzień walki z pandemią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO