moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
HackYeah, czyli programiści na start!

Już jutro startuje HackYeah – hackathon, podczas którego programiści odpowiadają na wyzwania rzucone przez instytucje publiczne i prywatne firmy. Jedno z zadań dla uczestników przygotowało wojsko. – Chcemy, aby została opracowana apka dla weterana, która będzie zawierać informacje przydatne misjonarzom – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak.

„HackYeah” to festiwal programowania, w którym o nagrody rywalizują studenci kierunków informatycznych, eksperci, a także miłośnicy nowinek technologicznych. Jego organizatorem jest GovTech Polska, czyli międzyresortowy zespół działający w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który zajmuje się m. in. wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań w sektorze publicznym.

Wydarzenie wyróżnia się tym, że jego uczestnicy muszą opracować oprogramowania, które rozwiązują konkretne problemy. Do wyboru będą mieli zadania przygotowane przez organizacje pozarządowe, prywatne firmy oraz instytucje państwowe. – Każdy uczestnik hackathonu może więc nie tylko wziąć udział w świetnej zabawie, w której stawką są wysokie nagrody pieniężne, lecz także zrobić coś dobrego dla społeczeństwa. To szczególnie ważne właśnie teraz, w czasie pandemii, by wspólnymi siłami wypracowywać optymalne rozwiązania cyfrowe służące nam wszystkim – mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

REKLAMA

Zadania dla uczestników hackathonu przygotowali między innymi: fundacja Rak’n’Roll, WWF, ministerstwa Finansów oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Rezerw Materiałowych, a także Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. NCBC chciałoby, żeby podczas maratonu programowania powstała aplikacja przyjazna weteranom. Przy opracowywaniu koncepcji NCBC współpracowało z Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. – Celem aplikacji jest dostarczanie misjonarzom niezbędnych informacji, które ich dotyczą, takich jak prawa, dane kontaktowe do nas, radcy prawnego czy psychologa. Chciałbym, aby funkcjonowała w niej także interaktywna mapa, na której znalazłyby się wszystkie miejsca im przyjazne, tj. takie, w których za okazaniem legitymacji weterana mogą na przykład otrzymać zniżki na zakupy czy usługi – mówi płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana. Dodaje, że twórcy najlepszej aplikacji otrzymają nagrodę – czek na 15 tysięcy złotych.

Na stworzenie oprogramowania uczestnicy hackathonu będą mieli 40 godzin. Następnie ich prace zostaną ocenione przez komisję konkursową. Najlepsi mogą liczyć na nagrody, których łączna wartość to ponad 400 tysięcy złotych! Ale to nie wszystko. Zwycięskie zespoły dostaną szansę na dalszy rozwój swoich projektów i wdrażanie ich w życie.

Podczas „HackYeah” odbędzie się też Game Jam, czyli maraton programowania gier wideo. Pula nagród w tej kategorii to 60 tysięcy złotych. Zespół, który najlepiej poradzi sobie z zadaniem, będzie mógł zaprezentować swój produkt podczas Światowej Wystawy Expo w Dubaju. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych miłośnikach programowania i przygotowali dla uczniów szkół podstawowych – „HackJunior”. Ich zadaniem będzie przygotowanie narzędzia edukacyjnego, np. prezentacji, maty edukacyjnej, aplikacji lub innej pomocy dydaktycznej, które będzie służyło do nauki języka polskiego, matematyki, geografii lub przyrody. Opis opracowanego narzędzia (i wyniki pracy z nim) należy przesłać do organizatora drogą elektroniczną do piątku (27 listopada) do godziny 15. Autorzy najciekawszych rozwiązań otrzymają nagrody. Będą to m.in. tablety dla szkoły, w której uczy się laureat.

Rozpoczynający się jutro „HackYeah” to szósta edycja wydarzenia. Do tej pory rywalizacja odbywała się stacjonarnie, jednak teraz ze względu na pandemię koronawirusa festiwal przeniósł się do Internetu. Ci, którzy chcieliby się w nim sprawdzić, mogą jeszcze zgłaszać swoje kandydatury. Wystarczy przesłać zgłoszenie za pośrednictwem strony internetowej.

Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Pixabay

dodaj komentarz

komentarze


IBCS dla Polski
 
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Jakie zmiany w mundurówce?
Komisje sejmowe o umowie z USA
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Serca Legionu dla krwiodawców z WAT
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Nurkowie w głębinach
Taktyka w Górach Izerskich
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Meta podsumowała komandoskie biegi
Powstali przeciw carskiej potędze
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kwalifikacja odbędzie się …
Wojsko walczy z COVID-19
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Laserowa artyleria US Army
Otworzyli bramy Auschwitz
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Dama odeszła do historii
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
„Tarzan” wróci do domu
Trudny rok na misjach
Krok po kroku do cyberwojska
Kuźnie oficerskich kadr
Trudny egzamin przed misją
Test gotowości obrony kraju
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Jest Warszawa
Najlepsi wśród „górali”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Komandosi znad Garigliano
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
155 mm dla US Army
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Pustynna burza wokół Husajna
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Armia Fight Night znów w akcji
Hartowanie spadochroniarzy
Obrady ministrów obrony NATO
„Wisła” łączy na rzecz Patriotów
Saperzy zimą otworzą ogień
WBH upublicznia swoje archiwa
Ukraiński kurs na Zachód
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kutno w sieci LogHubs
Na straży niebieskiej linii
Symulator Orlika w Dęblinie
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO