moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WBH upublicznia swoje archiwa

Plan Operacyjny Ludowego Wojska Polskiego z 1964 roku czy założenia na wypadek wojny jądrowej z 1973 roku – takie dokumenty zaprezentowano podczas spotkania ministra obrony Mariusza Błaszczaka w Wojskowym Biurze Historycznym. W ramach akcji #OdtajniamyOdtajnione WBH przedstawia dotychczas niepublikowane dokumenty archiwalne z lat 1944–1990.

– Udostępniamy dokumenty rzucające nowe światło na dzieje Polski – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak podczas konferencji w Wojskowym Biurze Historycznym w Warszawie. Na spotkaniu zaprezentowano dokumentację archiwalną z lat 1944–1990. Minister obrony dodał, że WBH w ramach akcji #OdtajniamyOdtajnione odkrywa zapomniane, zagubione i ukryte dokumenty.

– Materiały archiwalne, które do tej pory skazane były na zapomnienie i przemilczenie, a które przyczynią się do ujawnienia prawdy o najbardziej dramatycznych momentach w historii naszego kraju, muszą ujrzeć światło dzienne – podkreślił Mariusz Błaszczak. Zaznaczył także, że misją WBH jest konsekwentne ich upublicznianie i pokazywanie prawdy o PRL-u. – Dokumenty te stanowią o przeszłości naszego kraju i muszą być publicznie znane – dodał minister.

REKLAMA

Z kolei dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor WBH, zaznaczył, że tak naprawdę kierowana przez niego instytucja niczego nie odtajnia. – Z mocy prawa te dokumenty są jawne od 1999 roku, jednak mimo to nie były upubliczniane ani udostępniane badaczom czy historykom, ponieważ wiele środowisk, spadkobierców elit politycznych PRL-u, nie chciało, aby ujrzały światło dzienne – tłumaczył dr Cenckiewicz.

Zapewnił także, że Biuro nadal będzie pokazywać archiwa z okresu zniewolenia Polski, m.in. po to, aby ukazać rolę LWP w procesie ciemiężenia Polaków, np. podczas wydarzeń grudnia ’70 oraz stanu wojennego. – Wiele wiemy o działaniach milicji czy służb bezpieczeństwa, ale w ukazywaniu prawdy o roli Ludowego Wojska Polskiego jesteśmy dopiero na początku drogi – mówił dyrektor WBH. Sławomir Cenckiewicz dziękował też szefowi MON-u za wsparcie dla Wojskowego Biura Historycznego, dzięki któremu udało się m.in. wyremontować archiwum w Wesołej.

Podczas spotkania w WBH minister Błaszczak obejrzał zdeponowane tam archiwalia, m.in. opracowany w Moskwie w języku rosyjskim Plan Operacyjny Ludowego Wojska Polskiego z 1964 roku, pokazujący udział LWP w ataku na kraje Zachodu.

Wśród zaprezentowanych dziś wojskowych dokumentów były także założenia obronne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z 1973 roku, zakładające wojnę termojądrową w Europie, czy wykaz obiektów na terytorium PRL-u, które miały być potencjalnym celem uderzeń w razie wojny jądrowej. Na konferencji można było zobaczyć również zarządzenie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, szefa Sztabu Generalnego, z marca 1968 roku, w którym nakazał, aby studenci biorący udział w buncie przeciwko władzy byli niezwłocznie powoływani do LWP, gdzie mogli się spodziewać dalszych represji w toku tzw. „pracy propagandowo-wychowawczej”. Przedstawiono też wystąpienie gen. Jaruzelskiego na posiedzeniu Rady Wojskowej MON 6 czerwca 1989 roku, gdy zakreślił on plan działania władz po przegranych wyborach parlamentarnych, oraz sprawozdanie z wizyty premiera Tadeusza Mazowieckiego w lutym 1990 roku w USA, podczas której szef polskiego rządu spotkał się z prezydentem George’em Bushem.

Część zaprezentowanych na konferencji dokumentów można obejrzeć na stronie internetowej WBH.

AD

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Komisja Obrony debatowała o Grotach
 
Trudny rok na misjach
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Jakie zmiany w umundurowaniu?
„Orzeł” na Bałtyku
F-35 wylądują w Łasku
Jakie zmiany w mundurówce?
Czołgista pod wodą
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Armia kupuje wozy dla strażaków
Rozpoznanie na medal
Medalowe „oczko” żołnierzy
Od roku z pomocą i w gotowości
Machina „Irini”
Na pomoc Libańczykom
Ukraiński kurs na Zachód
Kuźnie oficerskich kadr
Nurek z wiązką
Pamiętajmy o Wyklętych
Antena Nura wypatruje F-16
Jak to jest z awansami bez limitu?
Złoty biatlon żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Odnowili powstańcze mogiły
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Komisje sejmowe o umowie z USA
Awanse generalskie
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Obrady ministrów obrony NATO
Opiniowanie po nowemu
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Laserowa artyleria US Army
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Polsko-amerykański desant na Drawsku
Topaz w ASzWoj-u
Podwodniacy na spluwaczkach
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
W kazamatach Informacji Wojskowej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Ostatnia wola bohatera
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Żołnierze sportowcy nadają ton
Maskowanie to nie wszystko
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Misje na zdalnej lekcji
Krwawa Olszynka
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO