moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą

Zwykle to oni szkolą pododdziały, teraz sami wystąpili w roli ćwiczącego. Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada szkoliła się z MDMP, czyli planowania działań i podejmowania decyzji według określonych procedur. Ćwiczenia przebiegały pod okiem sztabowców z 18 Dywizji Zmechanizowanej. To pierwsze wspólne przedsięwzięcie tych jednostek w ramach nawiązanej niedawno współpracy.

Jednym z głównych zadań Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady jest działalność szkoleniowa ukierunkowana m.in. na wspieranie reformy sił zbrojnych Ukrainy. Oficerowie organizują różnego rodzaju przedsięwzięcia szkoleniowe poza granicami Polski i w nich uczestniczą. Natomiast szkolenia w samej brygadzie do tej pory opierały się na wewnętrznym systemie treningów i warsztatów. Niedawno brygada została szkoleniowo podporządkowana do formowanej na wschodzie Polski 18 Dywizji Zmechanizowanej, co otworzyło możliwości do wspólnego działania. – Wiele nas łączy – podkreśla gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Wielonarodowa Brygada funkcjonuje w naszym obszarze, nasz batalion dowodzenia ma wydzielony element do jej zabezpieczenia, więc współdziałanie jest czymś naturalnym, chociażby dzięki organizacji wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych – wyjaśnia.

Pierwszym wspólnym szkoleniem był trening sztabowy pod kryptonimem WKRA-1. Kierownictwo ćwiczeń utworzyli sztabowcy z 18 Dywizji, a LITPOLUKBRIG była głównym ćwiczącym. Podstawowym założeniem było przetestowanie MDMP (Military Decision Making Process), czyli wojskowego procesu podejmowania decyzji. – To ćwiczenia, w których możemy sprawdzić, jak MDMP jest wykonywany w naszej jednostce. To także okazja do zademonstrowania, jak realizujemy procedury, które wypracowaliśmy, oraz porównania ich z tymi stosowanymi w 18 Dywizji – tłumaczy płk Dmytro Bratishko, dowódca LITPOLUKBRIG. Z kolei dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej podkreśla, że taka forma treningu to najlepszy sposób na poznanie procedur wewnątrz sztabu brygady czy stylu działania. – Ten sztab pracuje według innych dokumentów niż my, niemniej częściowo podobnych. Nie chodzi o to, by udowadniać, kto ma lepsze procedury. Zależy nam jedynie, by zrozumieć, jak brygada funkcjonuje – mówi gen. dyw. Jarosław Gromadziński.

REKLAMA

Według scenariusza ćwiczeń WKRA-1 sztabowcy mieli zaplanować działania LITPOLUKBRIG podczas operacji obronnej prowadzonej całą dywizją. – Otrzymaliśmy rozkaz dywizyjny, by najpierw opóźniać natarcie przeciwnika, następnie zatrzymać go w określonym miejscu i stworzyć warunki dla dywizji do przeprowadzenia finalnego kontrataku – relacjonuje płk Michał Małyska, szef sztabu LITPOLUKBRIG. Jednostka musiała nie tylko zaplanować wszelkie działania, lecz także zsynchronizować je z pododdziałami sąsiadującymi oraz dowództwem dywizji. – Mieliśmy koordynować nasze działanie z innymi brygadami, dlatego wyznaczyliśmy oficerów łącznikowych, którzy odpowiadali za współpracę z pozostałymi jednostkami – wyjaśnia płk Arturas Jasinskas, zastępca dowódcy LITPOLUKBRIG. To nowość, bo do tej pory brygada działała samodzielnie. – W ten sposób uczymy się pracy w środowisku szerszym niż brygada. Jednocześnie koncentrujemy się na naszym zadaniu, by zrealizować je w założony sposób. Oczywiście efekt finalny to łączne działanie wszystkich jednostek – podkreśla mjr Przemysław Jarema, szef sekcji operacyjnej S-3 LITPOLUKBRIG.

Trening sztabowy WKRA-1 to wstęp do kolejnych wspólnych ćwiczeń, które zostały zaplanowane na jesień. Według założeń mają one być dużo większe i przeprowadzone w kilku etapach. – Wśród zadań do wykonania będzie planowanie, kierowanie działaniami i kierowanie alternatywne, aby skomplikować środowisko działań – zapowiada generał Gromadziński. – Teraz zrobiliśmy pierwszy krok. Chodziło o to, by zacząć przestawiać brygadę z działania samodzielnego na działanie w ramach dywizji. Oficerowie LITPOLUKBRIG muszą mieć świadomość ograniczeń, jakie się z tym wiążą dla brygady – mówi gen. dyw. Jarosław Gromadziński i podkreśla, że współpraca z Wielonarodową Brygadą daje obopólne korzyści. – Dziś narodowe jednostki muszą być elastyczne i pozostawać w gotowości do pracy z armiami NATO czy pozostałymi sojusznikami. Tak zbudowaliśmy sztab 18 Dywizji, by miał on zdolność współdziałania w środowisku międzynarodowym. Dzięki współpracy z LITPOLUKBRIG możemy to przećwiczyć – zapewnia dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski, 18 Dywizja Zmechanizowana

dodaj komentarz

komentarze


Podwodniacy na spluwaczkach
 
Łowcza-Rega ma być lepsza
Od roku z pomocą i w gotowości
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Trudny rok na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
Zimą po Wiśle – dla chorego kolegi
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Na pomoc Libańczykom
Terytorialsi i Lucas na ratunek
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Komisje sejmowe o umowie z USA
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Controlled Attack
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
W kazamatach Informacji Wojskowej
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Jakie zmiany w mundurówce?
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Rozpoznanie na medal
Pamiętajmy o Wyklętych
Machina „Irini”
Laserowa artyleria US Army
Ostatnia wola bohatera
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Złoty biatlon żołnierzy
Jak to jest z awansami bez limitu?
Wsparcie dla dzieci poległych żołnierzy
Żołnierze sportowcy nadają ton
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Polsko-amerykański desant na Drawsku
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
F-35 wylądują w Łasku
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Kuźnie oficerskich kadr
Kombatancie – przebadaj się
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Awanse generalskie
Medalowe „oczko” żołnierzy
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Opiniowanie po nowemu
Wojsko kontra COVID-19
Topaz w ASzWoj-u
„Orzeł” na Bałtyku
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Krwawa Olszynka
Czołgista pod wodą
Obrady ministrów obrony NATO
SERE znaczy przetrwać
Armia kupuje wozy dla strażaków
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Ukraiński kurs na Zachód
Odnowili powstańcze mogiły

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO