moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamiętajmy o śląskich zrywach

Wystawy, rekonstrukcje oraz pikniki historyczne poświęcone trzem powstaniom śląskim to przedsięwzięcia, na które organizacje pozarządowe mogą otrzymać dofinansowanie z MON. Resort obrony właśnie ogłosił konkurs dla organizacji pozarządowych zatytułowany „Wdzięczni Bohaterom Powstań Śląskich”. Wnioski można przesyłać do 1 marca.

– W tym roku przypada 100. rocznica III powstania śląskiego, zrywu niepodległościowego, który miał przesądzić o przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski – mówi płk Tomasz Szewczyk, naczelnik Wydziału Dotacji Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. Z tej okazji minister obrony ogłosił otwarty konkurs zatytułowany „Wdzięczni Bohaterom Powstań Śląskich”, skierowany do organizacji pozarządowych. – Celem konkursu jest wsparcie przedsięwzięć, które mają przekazywać społeczeństwu, a zwłaszcza młodszemu pokoleniu, wiedzę o wydarzeniach historycznych na Śląsku, w szczególności dotyczących tradycji orężnych oraz wybitnych postaci związanych z walką o polską przynależność państwową Śląska – wyjaśnia płk Szewczyk.

 

REKLAMA

Upamiętnić po 100 latach

Organizacje i stowarzyszenia, które wystartują w konkursie, mogą otrzymać dotacje np. na zorganizowanie poświęconych tematyce powstań śląskich wystaw, seminariów, podróży i pikników historycznych, konferencji (m.in. online), rekonstrukcji historycznych. Dotacje obejmują też opiekę nad grobami bohaterów walk o powrót Górnego Śląska do Polski.

Na dofinansowanie wydarzeń resort obrony przeznaczył w sumie 1,5 mln zł. Oferenci muszą jednak pokryć co najmniej 10 proc. kosztów dotacji, o którą się starają. Wszystkie przedsięwzięcia powinny być zrealizowane od 12 kwietnia do 30 sierpnia 2021 roku.

Wnioski o dofinansowanie należy składać do 1 marca do Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. Najpierw zostaną one sprawdzone pod względem formalnym, potem ich oceną zajmie się specjalnie powołana komisja konkursowa. Będzie ona brała pod uwagę m.in. możliwości wykonania zgłoszonego zadania, jego przydatność dla resortu obrony, wysokość finansowego i niefinansowego wkładu oferenta oraz jego doświadczenie i kwalifikacje. W regulaminie konkursu zaznaczono, że proponowane przedsięwzięcia muszą uwzględniać spełnienie wszelkich wymagań, ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z aktualną sytuacją epidemiczną w Polsce.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 26 marca w Biuletynie Informacji Publicznej MON. Z organizacjami, które zwyciężą, resort obrony zawrze umowy na wykonanie zadań. Więcej informacji o konkursie i jego regulamin – na stronie MON.

Trzy zrywy

Celem trzech powstań śląskich, które wybuchły w okresie formowania się polskiego państwa po zakończeniu I wojny światowej, było przyłączenie Górnego Śląska do Polski. I powstanie (16–24 sierpnia 1919 roku) wybuchło m.in. po aresztowaniach śląskich przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej i zostało stłumione przez Niemców. Dzięki drugiemu zrywowi (19/20–25 sierpnia 1920 roku) Polacy mogli wejść w skład tymczasowej śląskiej administracji i nowych organów bezpieczeństwa.

III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku i trwało do 5 lipca. Powstańcy chcieli wpłynąć na zmianę niekorzystnego dla Polaków wyniku plebiscytu na Górnym Śląsku. Rozstrzygał on, zgodnie z postanowieniem traktatu wersalskiego, do którego państwa będzie należał ten obszar. Dzięki zrywowi Polaków alianci podjęli decyzję o przyznaniu Polsce większej części Górnego Śląska, niż pierwotnie zamierzali.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: grafika: MON

dodaj komentarz

komentarze


Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
 
Złoty biatlon żołnierzy
Legia Akademicka po raz czwarty
F-35 wylądują w Łasku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Czołgista pod wodą
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Rozpoznanie na medal
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Związek Walki Zbrojnej zmienia się w Armię Krajową
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Laserowa artyleria US Army
Szpital w Legionowie wcześniej niż planowano?
Będziemy leczyć najciężej chorych na COVID-19
Jak to jest z awansami bez limitu?
It Can Only Get Worse
Armia kupuje wozy dla strażaków
Machina „Irini”
Żołnierze sportowcy nadają ton
Rekrutacja na wojskowe studia po nowemu
Topaz w ASzWoj-u
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Ukraiński kurs na Zachód
Alarm, tonący pod lodem!
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Komisje sejmowe o umowie z USA
Nurek z wiązką
Pancerny jak „Wojownik”
Obrady ministrów obrony NATO
Awanse generalskie
Jakie zmiany w mundurówce?
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Podwodniacy na spluwaczkach
Znaczek pocztowy terytorialsów
Trudny rok na misjach
W WIM otwarto szpital dla chorych na COVID-19
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Antena Nura wypatruje F-16
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Na pomoc Libańczykom
Serwis Grotów
Misje na zdalnej lekcji
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Medalowe „oczko” żołnierzy
Maskowanie to nie wszystko
Kuźnie oficerskich kadr
Amerykanie odmładzają F-16
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Krwawa Olszynka
Gotowi na ratunek
Walki pod Mostami
Co ze sprawdzianem z WF?
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Pierwszy skok do kraju
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO