moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Co COVID-19 zmieni w wojsku?

Koronawirus SARS-CoV-2 został po raz pierwszy zdiagnozowany w grudniu 2019 roku w chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei, która znajdujące się w środkowo-wschodniej części Chin. Globalna wioska, jaką jest dzisiejszy świat, spowodowała, że w marcu pacjent zero z objawiamy choroby został zdiagnozowany w Polsce. Wydawałoby się, że zagrożenie epidemiczne to wyzwanie jedynie dla służby zdrowia. Nic podobnego. Na pierwszej linii frontu walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem stanęli także żołnierze. Niedługo minie rok życia w cieniu COVID-19. Jak ten czas wpłynął na funkcjonowanie sił zbrojnych, wojskowy program szkoleń i postrzeganie żołnierzy?

Wojsko, formacje mundurowe oraz służby już od pierwszych dni po wybuchu zarazy XXI wieku podjęły się zadań związanych z ograniczeniem i niwelowaniem skutków pandemii. Jako jedne z pierwszych do takich działań zostały skierowane wojska obrony terytorialnej, w tym żołnierze z siódemką na rękawach mundurów. 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, w której służę, choć jeszcze nie w pełni ukompletowana jeśli chodzi o stan osobowy, wiosną 2020 roku rozpoczęła działania prewencyjne, które miały na celu ograniczenie skutków i zasięgu COVID-19. Z pandemią mierzymy się więc od pierwszych dni, kiedy koronawirus pojawił się na obszarze naszego kraju.

Jak COVID-19 zmienił wojsko? Jeśli chodzi o mój rodzaj sił zbrojnych to pandemia na pewno przyczyniła się do pewnych zmian w koncepcji rozwoju WOT. Zdobywanie doświadczeń w walce z koronawirusem wpłynęło na przykład na program szkoleniowy – mamy więcej niż początkowo zakładano szkoleń takich, jak kwalifikowany kurs pierwszej pomocy czy opieki nad pacjentem leżącym. Przyznam też, że w czasie epidemii koronowirusa nasze szkolenia ewoluowały w kierunku zarządzenia kryzysowego.

Nie oznacza to, że szkolenie bojowe i ogólnowojskowe naszych żołnierzy w jakikolwiek sposób zostało ograniczone. Szkolenia ogniowe, taktyka czy też szkolenia na posiadanym sprzęcie odbywają się intensywnie, choć – z oczywistych przyczyń – w mniejszych zespołach. Szkolenia podstawowe czy też wyrównawcze są prowadzone częściej, ale na mniejszą skalę. Nie oznacza to też, że są one realizowane na niższym poziomie. Program szkolenia, jego intensywność podczas „16” czy „8” mają na celu utrzymanie właściwego i wysokiego poziomu wyszkolenia naszych żołnierzy. Musimy mieć pewność, że nowi żołnierze będą odpowiedzialnie wykonywać swoje zadania na każdym kierunku ewentualnego działania.

Siłą rzeczy w czasie pandemii napływ ochotników w nasze szeregi został nieco ograniczony. Jednym z ważniejszych powodów są obostrzenia sanitarnohigieniczne wprowadzone w Polsce. Jednak mimo tych ograniczeń WOT nie zamknął swoich „podwojów” dla chętnych do podjęcia służby w wojskach obrony terytorialnej. Moja brygada, tak jak i pozostałe, organizowała i organizuje wcielenia dla kandydatów, by nasz potencjał do realizacji zadań zwiększał się, a nie malał. Oczywiście odbywa się to z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Cieszy mnie fakt, że mimo pandemii zainteresowanie służbą w naszych szeregach nie maleje.

W chwili próby wojska obrony terytorialnej maksymalnie wykorzystały i wykorzystują posiadany potencjał i zasoby ludzkie, by nieść pomoc wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Żołnierze są grupą, na którą Polacy zawsze mogą liczyć. Jestem dumny, że od trzech lat „oliwkowe berety” wpisują się w tę zaszczytną tradycję.

ppłk Tomasz Burzyński , szef Sztabu 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
 
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Topaz w ASzWoj-u
„Orzeł” na Bałtyku
Misje na zdalnej lekcji
Jak to jest z awansami bez limitu?
Laserowa artyleria US Army
Maskowanie to nie wszystko
Złoty biatlon żołnierzy
Polsko-amerykański desant na Drawsku
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Awanse generalskie
Pamiętajmy o Wyklętych
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Amerykanie odmładzają F-16
Od roku z pomocą i w gotowości
Obrady ministrów obrony NATO
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Komisje sejmowe o umowie z USA
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Żołnierze sportowcy nadają ton
Antena Nura wypatruje F-16
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Czołgista pod wodą
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Odnowili powstańcze mogiły
Medalowe „oczko” żołnierzy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Jakie zmiany w umundurowaniu?
W kazamatach Informacji Wojskowej
F-35 wylądują w Łasku
Nurek z wiązką
Ostatnia wola bohatera
Machina „Irini”
Ukraiński kurs na Zachód
Podwodniacy na spluwaczkach
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Na pomoc Libańczykom
Rozpoznanie na medal
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Krwawa Olszynka
Kuźnie oficerskich kadr
Opiniowanie po nowemu
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Jakie zmiany w mundurówce?
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Armia kupuje wozy dla strażaków
Trudny rok na misjach
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO