moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
III edycja projektu „Wojownik Niezłomny” w WOT

W dniach 15-19 lutego w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej odbyło się już III Zgrupowanie Projektu „Wojownik Niezłomny”. Projekt zrzesza żołnierzy WOT, których łączy pasja i zamiłowanie do sztuk walki, które uznawane są za najbardziej wszechstronne sporty na świecie. W zgrupowaniu uczestniczyło 47 żołnierzy reprezentujących wszystkie brygady OT (z czego 85% to żołnierze terytorialnej służby wojskowej). Wszyscy uczestnicy są doświadczonymi i utytułowanymi sportowcami specjalizującymi się w różnych dyscyplinach sportów walki, w tym medaliści mistrzostw świata, Europy i Polski.

Projektu uruchomiony został w czerwcu 2020 roku. Ideą przedsięwzięcia jest rozpropagowanie i zachęcenie do rozwijania zamiłowania do sztuk walki wśród żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, a także ich rozwój psychofizyczny.

Pierwsze zgrupowanie odbyło się w dniach 8-10 czerwca 2020 r. – w zajęciach uczestniczyło 30 żołnierzy. – „Pierwsze zgrupowanie miało charakter rozpoznawczo-zapoznawczy. Chcieliśmy, z jednej strony sprawdzić odzew, z drugiej zaś – skonfrontować uczestników. Dzięki temu uzyskaliśmy wiedzę, jakim potencjałem dysponujemy” – powiedział ppłk. Marek Grobel, koordynator projektu. W ramach trzydniowego zgrupowania wyłonieni zostali sportowi liderzy, trenerzy i koordynatorzy, którzy podczas zgrupowania szlifowali umiejętności, by po powrocie do rodzimej jednostki swoje doświadczenie wykorzystywać na szkoleniach rotacyjnych i zajęciach programowych z zakresu walki wręcz w poszczególnych brygadach Obrony Terytorialnej.

REKLAMA

Po raz kolejny, najznakomitsi sportowcy różnych dyscyplin walki wręcz mieli okazję spotkać się w swoim gronie, by wznieść swoje umiejętności na najwyższy poziom, w dniach 12-16 października 2020 r. Przez tydzień wojownicy szlifowali umiejętności walki w zwarciu oraz w dystansie, w stójce i w parterze, pracowali także nad siłą, wytrzymałością oraz kondycją. Doświadczenie trenerów było bezcennym atutem, które pozwalało z już wspaniałych zawodników, wyciągnąć jeszcze więcej i wprowadzić ich na nieznany dotąd poziom.

Podczas trzeciego zgrupowania uczestnicy po raz kolejny doskonalili umiejętności, tym razem w boksie, kicx-boxingu, judo, MMA i BJJ i muay tai. Zajęcia prowadziło sześciu szkoleniowców: za boks odpowiadał Piotr Luczek (z 4. Warmińsko-Mazurskiej BOT), za trening z kickboxingu – szer. Piotr Nasulewicz (trener kadry narodowej kadetów kickboxingu, żołnierz z 9. Łódzkiej BOT), za judo – por. Krzysztof Ciszewski (z 9. Łódzkiej BOT), MMA/BJJ (mixed martial arts – mieszane sztuki walki / brazylijskie jiu-jitsu) – szer. pchor. Paweł Jóźwiak (żołnierz z 12. Wielkopolskiej BOT), za muay tai (boks tajski) - szer. Bartosz Miniszewski (z 10. Świętokrzyskiej BOT), taekwondo – por. Izabela Grodzicka (z 2. Lubelskiej BOT).

Miejscem zgrupowania jest Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu, zaś organizatorem Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu WOT.

Sztuki i sporty walki mając utylitarny charakter świetnie sprawdzają się w wojsku. Jak widać, na każdym zgrupowaniu przybywa liderów sztuk i sportów walki. Coraz prężniejsza staje się grupa trenerów, którzy szkolić mają żołnierzy OT. – „Dzięki projektowi, w każdej płaszczyźnie i dyscyplinie sportu pozyskaliśmy kadrę, dzięki której realizować możemy wymianę doświadczeń, szkolić i doskonalić żołnierzy OT, jak również reprezentować WOT w ogólnopolskich zawodach dla żołnierzy i służb mundurowych, gdzie będą walczyć o miejsca na podium w różnych dyscyplinach sportów walki” – informuje ppłk. Marek Grobel.

Walka wręcz hartuje żołnierski charakter. Sztuki i sporty walki uczą samoobrony, dzięki czemu zwiększają pewność siebie oraz poczucie własnej wartości. Poprawiają sprawność i kondycję fizyczną, koordynację oraz wydolność organizmu, znacznie poprawiają zdolności poznawcze. Korzystnie wpływają nie tylko na ciało, ale i na umysł. Żołnierze trenując sporty walki tworzą lepszych od siebie, z niezachwianą motywacją i determinacją do ciężkiej pracy. W wojsku przekłada się to na zadania, jakie stawiane są przed żołnierzami.

– „Od początku stawialiśmy na jakość szkolenia opartą o wymianę doświadczeń” – powiedział ppłk. Marek Grobel. W perspektywie trzech zgrupować, uznać można, że cel udało się zrealizować. Organizatorzy jednak nie poprzestają w wysiłkach, i planują działania związane z coraz bardziej kompleksowymi działaniami treningowymi. – „Naszym założeniem jest, aby treningi (specjalistyczne, siłowe, motoryczne) prowadzone były wielopłaszczyznowo (w dystansie, w stójce i w parterze), z jednoczesnym dostosowaniem do stopnia zaawansowania uczestników oraz gwarancją odnowy biologicznej. Pozwoli to, zachować zarówno pełną kontrolę nad techniką ćwiczeń, jak i wydolnością żołnierzy”.

Tekst: szer. Iwona Jędruszczuk; Zespół Prasowy Dowództwa WOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Ekstremalny trening dla „Słowika”
 
Polsko-amerykański desant na Drawsku
Krwawa Olszynka
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Od roku z pomocą i w gotowości
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Czołgista pod wodą
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Armia kupuje wozy dla strażaków
Amerykanie odmładzają F-16
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Pamiętajmy o Wyklętych
Jak to jest z awansami bez limitu?
Ostatnia wola bohatera
Rozpoznanie na medal
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Opiniowanie po nowemu
Podwodniacy na spluwaczkach
Trudny rok na misjach
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Kuźnie oficerskich kadr
Żołnierze sportowcy nadają ton
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Topaz w ASzWoj-u
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
W kazamatach Informacji Wojskowej
Ukraiński kurs na Zachód
Obrady ministrów obrony NATO
Złoty biatlon żołnierzy
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Na pomoc Libańczykom
Maskowanie to nie wszystko
Machina „Irini”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Medalowe „oczko” żołnierzy
Misje na zdalnej lekcji
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Odnowili powstańcze mogiły
F-35 wylądują w Łasku
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
„Orzeł” na Bałtyku
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Nurek z wiązką
Antena Nura wypatruje F-16
Laserowa artyleria US Army
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Komisje sejmowe o umowie z USA
Awanse generalskie
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Jakie zmiany w mundurówce?
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO