moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Walka z COVID-19 trwa

Wspierają personel placówek medycznych, oddają honorowo krew, pomagają także seniorom. Żołnierze nie schodzą z frontu walk z koronawirusem i każdego dnia udowadniają, że można na nich liczyć. Tylko wczoraj do zadań mających na celu powstrzymanie pandemii COVID-19 zostało skierowanych prawie pięć tysięcy wojskowych.

Wojskowi każdego dnia angażują się w walkę z epidemią koronawirusa. Tylko wczoraj do takich działań zostało skierowanych prawie pięć tysięcy żołnierzy zarówno z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Najwięcej z nich zostało skierowanych do placówek ochrony zdrowia. Żołnierze wspierali między innymi personel 644 szpitali. Byli obecni w punktach pobierania wymazów zarówno w warunkach stacjonarnych, jak i drive-thru. Pobrali łącznie 7238 próbek do badań.

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego działają żołnierze z 9 Batalionu Dowodzenia. – Wspieramy między innymi stacje sanitarno-epidemiologiczną oraz szpitale w regionie. Żołnierze mierzą temperaturę osobom wchodzącym na teren placówek oraz monitorują liczbę wolnych łóżek. Są w stałej gotowości do niesienia pomocy – mówi ppor. Agnieszka Zalewska, oficer prasowy batalionu. Wśród żołnierzy oddelegowanych do wykonywania podobnych zadań jest szer. Patryk Nowocień, ratownik medyczny, który ma za sobą szkolenie z pobierania wymazów od potencjalnych nosicieli wirusa. – Dzięki temu mogę wspierać cywilny personel medyczny w codziennej pracy – zaznacza.

Ale to niejedyny rodzaj wsparcia, na jaki może liczyć personel medyczny. Żołnierze z 1 Brygady Obrony Terytorialnej pomagali między innymi w odśnieżaniu terenu przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, w tym lądowiska dla śmigłowców. – Wykonaliśmy to zadanie na prośbę dyrekcji szpitala. Korzystaliśmy z pługu zamontowanego na pojeździe Star 266M2 – informuje kpt. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 BOT.

Żołnierze zaangażowali się także w realizację narodowego programu szczepień. Terytorialsi pomagają w kierowaniu ruchem pacjentów zgłaszających się na szczepienie do punktu, który znajduje się na stadionie PGE Narodowego. Na pomoc żołnierzy WOT mogą liczyć także osoby, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć na szczepienie. Dla nich wojskowi organizują transport lub kierują personel medyczny do ich domów.

Wojsko pomaga również w zapewnianiu bezpieczeństwa placówkom oświatowym, dostarczając do nich na przykład płyny dezynfekcyjne. – Żołnierze transportują je codziennie. Środki do dezynfekcji pobierają z magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale i dostarczają je do szkół i przedszkoli – mówi Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5 BOT. – Do tej pory takie środki trafiały do placówek z powiatu siedleckiego, ostrołęckiego, pułtuskiego, makowskiego, łosickiego, ostrowskiego, wyszkowskiego, ciechanowskiego, płońskiego oraz przasnyskiego. Tylko na terenie północnego Mazowsza terytorialsi przetransportują łącznie 58 tys. l płynu – zaznacza.

Żołnierze odpowiedzieli także na apel centrów krwiodawstwa. Regularnie honorowo oddają krew. Jej zbiórki odbywają się w jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W tym tygodniu takie akcje zorganizowano między innymi w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie, dzięki czemu udało się pozyskać ponad 15 l krwi. Dziewięć litrów oddali natomiast żandarmi z województwa mazowieckiego. Co więcej, w 34 tego typu placówkach w całym kraju żołnierze pomagają w preselekcji dawców oraz przeprowadzają wywiady epidemiczne.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, st. szer. Adrian Jórski, 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Walki pod Mostami
 
Alarm, tonący pod lodem!
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Podwodniacy na spluwaczkach
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Gotowi na ratunek
Pancerny jak „Wojownik”
Pierwszy skok do kraju
Rozpoznanie na medal
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
It Can Only Get Worse
F-35 wylądują w Łasku
Rekrutacja na wojskowe studia po nowemu
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Trudny rok na misjach
Nurek z wiązką
Szpital w Legionowie wcześniej niż planowano?
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Amerykanie odmładzają F-16
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Złoty biatlon żołnierzy
Awanse generalskie
Misje na zdalnej lekcji
Będziemy leczyć najciężej chorych na COVID-19
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Komisje sejmowe o umowie z USA
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Laserowa artyleria US Army
Obrady ministrów obrony NATO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Co ze sprawdzianem z WF?
Znaczek pocztowy terytorialsów
Legia Akademicka po raz czwarty
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Machina „Irini”
Na pomoc Libańczykom
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Żołnierze sportowcy nadają ton
W WIM otwarto szpital dla chorych na COVID-19
Jakie zmiany w mundurówce?
Serwis Grotów
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Związek Walki Zbrojnej zmienia się w Armię Krajową
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Krwawa Olszynka
Topaz w ASzWoj-u
Ukraiński kurs na Zachód
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Maskowanie to nie wszystko
Antena Nura wypatruje F-16
Czołgista pod wodą
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kuźnie oficerskich kadr
Medalowe „oczko” żołnierzy
Armia kupuje wozy dla strażaków
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Jak to jest z awansami bez limitu?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO