moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Maskowanie to nie wszystko

Czy nowa termowizja, w jaką został wyposażony czołg Leopard 2PL, umożliwi wykrycie zamaskowanej wyrzutni ppk Spike? I z jakiej odległości będzie ona widoczna? Na to pytanie starali się odpowiedzieć żołnierze 1 Brygady Pancernej i 6 Brygady Powietrznodesantowej. Wspólne szkolenie pancerniaków i spadochroniarzy odbyło się na poligonie w Orzyszu.

Żołnierze z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej od kilku tygodni testują „w boju” zmodernizowane czołgi Leopard 2PL. W programie szkolenia znalazły się działania taktyczne i ogniowe, ale pancerniacy postanowili także sprawdzić, jak zmodernizowane czołgi będą postrzegane na polu walki przez potencjalnego przeciwnika.

REKLAMA

Z uwagi na to, że zgrupowanie odbywa się zimą, a na poligonie jest dużo śniegu, Leopardy przyjechały do Orzysza w specjalnym zimowym maskowaniu. Jednak to nie wystarczy, aby mogły niepostrzeżenie prowadzić działania bojowe. Dlatego na poligonie stawili się także żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej, a konkretnie pluton przeciwpancerny z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic, którzy wcielili się w rolę przeciwnika pancerniaków i pomogli im sprawdzić skuteczność maskowania.

Żołnierze z 6 BPD przywieźli do Orzysza m.in. wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike, które mogą razić pojazdy pancerne z odległości kilku kilometrów. Te zamaskowali w lesie. Z takich stanowisk obserwowali przemieszczające się po poligonie Leopardy.

Zadaniem czołgistów było zlokalizowanie Spike’ów. Żołnierze użyli do tego nowych kamer, w które zostały wyposażone Leopardy 2PL. – Mieliśmy wcześniej okazję sprawdzić je podczas nocnych działań ogniowych. Jeśli chodzi o wykrywanie celów na strzelnicy, wszystko poszło zgodnie z planem. Teraz skoncentrowaliśmy się na poszukiwaniach stanowisk przeciwnika, który mógłby się ukrywać w okolicy – mówi por. Mateusz Bieniara, dowódca kompanii czołgów. – Chcieliśmy sprawdzić, czy mimo zastosowania przez naszych kolegów różnych środków maskujących będziemy w stanie ich zlokalizować. No i z jakiej odległości będą dla nas widoczni – zaznacza.

Podczas tego etapu szkolenia pluton Leopardów 2PL przemieszczał się po okolicznych terenach. Każdy z czołgów odpowiadał za obserwację danego rejonu. – Dzięki temu chcieliśmy się przekonać, w jaki sposób przemieszczać się, aby jak najbardziej utrudnić przeciwnikowi działania, a także upewnić się, jaki rodzaj ucieczki sprawdzi się, kiedy zostaniemy zdemaskowani – wyjaśnia por. Bieniara. – Myślę, że ten element był ważny także dla żołnierzy z Gliwic. Mogli się przekonać, czy ich maskowanie jest skuteczne, a także czy nie muszą zweryfikować sposobu, w jaki budują swoje stanowiska – zaznacza.

Potwierdza to por. Paweł Szafarski z 6 Batalionu Powietrznodesantowego. – Termowizja to nowy element wyposażenia czołgów. My również chcieliśmy sprawdzić, jak wpłynie ona na naszą pracę, czyli jak bardzo zwiększą się możliwości czołgistów. Dzięki temu będziemy w stanie dopracować nasze metody i być jeszcze bardziej skuteczni – zaznacza.
Wszystkie działania żołnierzy, dzięki wykorzystaniu dronów, zostały nagrane. Po ćwiczeniach każdy element szkolenia można dokładnie przeanalizować i wyciągnąć wnioski.

Czołgi Leopard 2PL, które przywieźli do Orzysza żołnierze z 1 Brygady Pancernej, trafiły do jednostki kilkanaście tygodni temu. Wszystkie wcześniej służyły w szeregach brygady jako Leopardy 2A4. Dzięki modernizacji stały się bardziej funkcjonalne, zwiększono w nich także ochronę balistyczną i poprawiono skuteczność ognia. Zgrupowanie poligonowe, które odbywa się na Mazurach, to pierwszy test bojowy zastosowanego w Leopardach 2PL nowego sprzętu.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
Pierwszy skok do kraju
Czołgista pod wodą
Pancerny jak „Wojownik”
Jak to jest z awansami bez limitu?
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Podwodniacy na spluwaczkach
Serwis Grotów
Złoty biatlon żołnierzy
Alarm, tonący pod lodem!
Nurek z wiązką
Znaczek pocztowy terytorialsów
Na pomoc Libańczykom
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Ukraiński kurs na Zachód
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Związek Walki Zbrojnej zmienia się w Armię Krajową
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Armia kupuje wozy dla strażaków
Komisje sejmowe o umowie z USA
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Legia Akademicka po raz czwarty
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Laserowa artyleria US Army
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Trudny rok na misjach
Antena Nura wypatruje F-16
Krwawa Olszynka
Awanse generalskie
Machina „Irini”
Kuźnie oficerskich kadr
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Szpital w Legionowie wcześniej niż planowano?
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Maskowanie to nie wszystko
W WIM otwarto szpital dla chorych na COVID-19
Misje na zdalnej lekcji
Rozpoznanie na medal
Jakie zmiany w mundurówce?
Obrady ministrów obrony NATO
Gotowi na ratunek
Walki pod Mostami
Rekrutacja na wojskowe studia po nowemu
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Co ze sprawdzianem z WF?
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Będziemy leczyć najciężej chorych na COVID-19
F-35 wylądują w Łasku
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Żołnierze sportowcy nadają ton
Amerykanie odmładzają F-16
Topaz w ASzWoj-u
Medalowe „oczko” żołnierzy
It Can Only Get Worse

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO