moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Orzeł” na Bałtyku

Schodzili na głębokości sięgające 50 m, próbowali uniknąć namierzenia przez fregatę i korwetę, a jednocześnie prowadzili ćwiczebne ataki torpedowe – załoga okrętu podwodnego ORP „Orzeł” przez pięć dni operowała na Bałtyku, przygotowując się do zadania programowego O2. Sprawdza ono gotowość do działania na morzu.

Na ORP „Orzeł” w ubiegłym roku przeprowadzono remont systemu sonarowego MGK-400, który pozwala na namierzanie obiektów zarówno na wodzie, jak i pod jej powierzchnią. Marynarze zdążyli już zaliczyć zadanie programowe O1, sprawdzające gotowość okrętu do opuszczenia portu. Przed nimi kolejny test. Podczas O2 komisja oceni, czy załoga „Orła” jest w stanie samodzielnie wykonywać zadania na morzu. – W tej chwili intensywnie się do tego sprawdzianu przygotowujemy – informuje kmdr por. Łukasz Szmigiel, dowódca ORP „Orzeł”.

Cały ubiegły tydzień jednostka spędziła na morzu. Towarzyszyły jej fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” oraz korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”. Zadania, które marynarze realizowali, można podzielić na dwie części. Pierwsza to tzw. familiarization. „Orzeł”, idąc przez Zatokę Gdańską, wystawiał maszty i peryskopy, jednostki nawodne zaś uruchamiały swoje sonary. Załogi nawiązywały też łączność i prowadziły korespondencję. W ten sposób sprawdzały działanie poszczególnych systemów, ale nie tylko. – Każdy okręt ma swoją sygnaturę akustyczną. Jeśli zostanie zarejestrowana, a marynarze się z nią osłuchają, podczas działań na morzu szybciej będą w stanie rozpoznać, z jaką jednostką mają do czynienia, czy to okręt własny, czy należący przeciwnika – tłumaczy kpt. mar. Michał Nieborak z załogi ORP „Pułaski”.

REKLAMA

Druga część ćwiczeń polegała już na poszukiwaniu okrętu podwodnego. – Pewien obszar Zatoki Gdańskiej podzieliliśmy na sektory. Swój przeszukiwaliśmy przy użyciu pasywnego sonaru holowanego. Załoga „Kaszuba” korzystała z aktywnego sonaru podkilowego – wyjaśnia kpt. mar. Nieborak. Pierwszy z nich zbiera sygnały wysyłane przez obiekty, które znajdują się pod wodą. Pracuje na dużych dystansach. Drugi z kolei sam wysyła sygnał, który odbija się od przeszkody, i wraca. W ten sposób załoga może namierzyć jej położenie. Zasięg tego urządzenia jest mniejszy.

W tym czasie okręt podwodny starał się wyprowadzić przeciwnika w pole. Robił zwroty, zmieniał głębokość. – Ćwiczyliśmy na akwenach położonych po północnej stronie Półwyspu Helskiego. Jest tam stosunkowo głęboko, dlatego z powodzeniem mogliśmy operować na głębokościach 40–50 m – przyznaje kmdr por. Szmigiel. Załoga „Orła” prowadziła też symulowane ataki torpedowe. – To standardowy element każdego wyjścia. Chodzi o to, by załoga regularnie odświeżała znajomość procedur – podkreśla oficer.

Okręty poza portem spędziły pięć dni. Do bazy wróciły w piątek. Niebawem jednak „Orzeł” znów opuści Gdynię. – W tym miesiącu będziemy mieli tylko jeden tydzień bez wyjścia na morze. Chcemy dobrze przygotować się do zadania O2. Zgodnie z planem powinniśmy je zaliczać pod koniec marca – zapowiada kmdr por. Szmigiel.

ORP „Orzeł” to okręt klasy Kilo. Do służby wszedł w 1986 roku. Dysponuje sześcioma wyrzutniami torpedowymi, na pokład zaś zabiera 18 torped. Może się zanurzać na głębokość 300 m, a jego zasięg to 6 tys. Mm. Oprócz „Orła” polska marynarka dysponuje jeszcze dwoma okrętami podwodnymi typu Kobben. Obydwa zostaną jednak w tym roku wycofane ze służby.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Michał Pietrzak

dodaj komentarz

komentarze


Aplikacja dla kandydatów do wojska
 
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Kwalifikacja? Może w czerwcu
12 dni w koszarach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Rumuński „Scorpion Spring”
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Szpital w Legionowie – szybciej niż planowano
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Sto sekund do zagłady
Jak pływają Rosomaki
Postaw na wojsko! Informator dla ośmioklasistów
Błękitni po raz trzeci w Libanie
BME pod znakiem „Miecznika”
Wojskowe uczelnie zapraszają na e-spotkania
Polska flaga nad Bolonią
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Siły powietrzne czekają na F-35
ORP „Czajka” szuka min u wybrzeży Estonii
Nowy karabin z Tarnowa
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Kolejne Herculesy dla wojska
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Kolejne samorządy wybudują strzelnice
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Mistrzowskie zagranie przegranych
Nowe książeczki wojskowe
Kurs na dyplomację
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Abecadło wsparcia ogniowego
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Afganistan. Czas wracać do domu
Getto walczy
Mężny duch dla ratowników
Szykujcie się do „The Murph Challenge”
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Polska stawia na fregaty Miecznik
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Sportowy jubileusz
Jak wojsko walczy z pandemią
Kraby na „Bizonie ‘21”
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Opiniowanie po nowemu
Maratończycy bliżej przepustki na igrzyska
Udany weekend żołnierzy
Nagroda nie tylko od dowódcy
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Przekazanie władzy w PGZ
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Wojsko dostarcza tlen do szpitali
Course on Diplomacy
Kuźnie oficerskich kadr
„Wolverine Strike” odpiera atak

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO