moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi i Lucas na ratunek

Terytorialsi z 9 Łódzkiej Brygady OT wzięli udział w nocnym szkoleniu z zakresu działań kryzysowych. Uczyli się, jak za pomocą ciężkiego sprzętu hydraulicznego wydobywać poszkodowanych z wraków pojazdów. – Musimy być gotowi do wsparcia społeczeństwa i służb ratowniczych w różnych sytuacjach – mówią. Nowe umiejętności wykorzystają np. podczas udzielania pomocy ofiarom wypadków drogowych.

W nocnych zajęciach z zakresu reagowania kryzysowego wzięło udział kilkunastu terytorialsów z 91 Batalionu Lekkiej Piechoty ze Zgierza. Dla większości żołnierzy to było już drugie szkolenie z wykonywania czynności ratowniczych z użyciem sprzętu hydraulicznego Lukas. Tego typu urządzeń specjalistycznych używa przede wszystkim straż pożarna podczas różnego rodzaju wypadków drogowych, gdy musi z wraku wyciągnąć poszkodowanego. Ale narzędzia hydrauliczne są także w wyposażeniu brygad OT. Nożyce służą do cięcia karoserii, zagłówków czy kolumny kierownicy w pojazdach.

– Podczas pierwszego szkolenia strażacy wyjaśniali żołnierzom, jak wykorzystać ten sprzęt w działaniach typowo ratowniczych. Tym razem jednak do czynności ratowniczych dołożyliśmy jeszcze taktykę – mówi st. kpr. Robert Słonina, instruktor i ratownik pola walki z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. – W naszym batalionie mamy dwa zestawy Lukas. Chciałem, by żołnierze wiedzieli, jak z nich korzystać w trudnym terenie – mówi podoficer. Sam działanie narzędzi hydraulicznych zna bardzo dobrze, bo używa ich także jako strażak ochotnik. – Korzystałem z Lukasa kilkukrotnie właśnie podczas wypadków drogowych. Siła, z jaką nożyce tną karoserie, jest bardzo duża, dzięki temu szybko możemy dostać się do poszkodowanego – opisuje.

REKLAMA

Terytorialsi szkolili się nocą z użyciem monokularów noktowizyjnych MU-3. – Na potrzeby szkolenia założyliśmy, że na terenie działania oddziałów dywersyjnych przeciwnika doszło do katastrofy lotniczej. Rozbił się śmigłowiec z grupą rozpoznawczą. Naszym zadaniem było jak najszybciej odnaleźć miejsce zdarzenia, wydobyć poszkodowanych z wraku i ewakuować ich w bezpieczne miejsce – opisuje scenariusz st. kpr. Słonina.

Żołnierze przyznają, że największym wyzwaniem było dla nich operowanie narzędziami hydraulicznymi w ciemności. – Musieliśmy działać skrycie, a praca w noktowizji nie była łatwa. W zależności od odległości, w jakiej byliśmy od wraku czy poszkodowanego, musieliśmy poprawiać ostrość noktowizji – opowiada jeden z żołnierzy. – Sprawy nie ułatwiał ciężar, ponieważ Lukas waży ponad 30 kilogramów – dodaje. Żołnierze zanim podeszli do wraku, musieli rozpoznać teren, zabezpieczyć rejon katastrofy i dopiero wtedy udzielić pomocy rannym.

Terytorialsi pracowali w parach. Na zmianę jeden z żołnierzy operował nożycami, a drugi asekurował, by nie doszło do uszkodzenia przewodu, który łączył sprzęt z agregatem. – Do ćwiczeń mieliśmy przygotowanych siedem wraków samochodów. W środku byli instruktorzy, którzy na czas treningu wcielali się w rolę poszkodowanych – mówi instruktor.
Zaraz po wydobyciu rannych, żołnierze kładli ich na nosze typu SKED, a następnie ewakuowali w bezpieczny rejon. Tam z kolei przystępowali do badania kolegów zgodnie z protokołem MARCH. Musieli ocenić, czy nie mają np. rozległych krwotoków, trudności z oddychaniem albo urazów głowy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
 
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Kraby na „Bizonie ‘21”
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
„Wolverine Strike” odpiera atak
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Leopardy w natarciu
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Łączenie dwóch światów
Kurs na dyplomację
Jak wojsko walczy z pandemią
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Mężny duch dla ratowników
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
ORP „Czajka” szuka min u wybrzeży Estonii
Kuźnie oficerskich kadr
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Kierunek: certyfikacja
Afganistan. Czas wracać do domu
Udany weekend żołnierzy
Łask czeka na myśliwce V generacji
Jedyna taka brygada
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Rumuński „Scorpion Spring”
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Sportowy jubileusz
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Złoto ustrzelone w Indiach
Rosomaki na okrętach
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Pierwsze kroki na linie
Polska stawia na fregaty Miecznik
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Kolejne Herculesy dla wojska
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Nowe książeczki wojskowe
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Mistrzowskie zagranie przegranych
Siły powietrzne czekają na F-35
Nagroda nie tylko od dowódcy
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Getto walczy
Nowy karabin z Tarnowa
Course on Diplomacy
Opiniowanie po nowemu
Sto sekund do zagłady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO