moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wsparcie dla dzieci poległych żołnierzy

Dzieci żołnierzy, którzy zginęli na misjach i w kraju, otrzymają dodatkowe punkty na tegorocznych egzaminach do wojskowych uczelni. Decyzja szefa MON ma ułatwić im start w dorosłe życie. – Ci żołnierze poświęcili życie, służąc ojczyźnie. Wspierajmy ich dzieci, które swoją przyszłość wiążą z wojskiem – mówi płk Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana.

Minister obrony narodowej uwzględnił postulat zgłaszany przez żołnierskie rodziny, które straciły bliskich podczas ich służby. Pułkownik Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, zwraca uwagę, że weterani poszkodowani mogą liczyć na wsparcie, gdyż są objęci ustawą o weteranach. Jednak te przepisy nie obejmują rodzin poległych żołnierzy. Dlatego tak ważna jest wszelka pomoc, jaką oferuje im państwo. – Skoro ojcowie poświęcili życie, służąc ojczyźnie, wspierajmy ich dzieci, które chcą kontynuować rodzinną tradycję i studiować na wojskowych uczelniach – przekonuje dyrektor Głuszczak.

Minister obrony Mariusz Błaszczak wydał 4 lutego zarządzenie (nr 3/MON) w sprawie ustalenia warunków i trybu rekrutacji na studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych do uczelni wojskowych. Zarządzenie wprowadza dodatkową punktację dla dzieci żołnierzy poległych na misjach lub podczas służby w kraju. Mogą one liczyć na dodatkowe dziewięć punktów doliczone do oceny za rozmowę kwalifikacyjną. Decyzja dotyczy egzaminów w roku akademickim 2021/2022 na następujące wojskowe uczelnie: Akademię Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki, Wojskową Akademię Techniczną, Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni i Lotniczą Akademię Wojskową w Dęblinie.

REKLAMA

– Cieszymy się, że minister przychylił się do naszego postulatu – mówi Małgorzata Wilczyńska, prezes Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość”. Organizacja ta zrzesza 60 osób. Są wśród nich wdowy, dzieci, rodzice oraz rodzeństwo żołnierzy, którzy nie wrócili z misji. Prezes Stowarzyszenia zwraca uwagę, że część dzieci, które obecnie uczą się w szkołach średnich, może związać swoją przyszłość z wojskiem. Możliwości takiej nie wyklucza 17-letni Jędrzej, syn mjr. Mirosława Wilczyńskiego, który w 2008 roku zginął w katastrofie samolotu CASA pod Mirosławcem. – Niewykluczone, że po maturze wybiorę uczelnię wojskową – twierdzi.

W Akademii Wojsk Lądowych na kierunku dowodzenie chce studiować 17-letnia Aleksandra Kasprzak, obecnie uczennica II klasy Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku. Miała zaledwie sześć lat, gdy jej tata, chor. Kazimierz Kasprzak, zmarł od ran odniesionych na służbie w Afganistanie. Pod rosomakiem, którym jechał, wybuchła mina pułapka. Dziś jego córka z dumą podkreśla, że dla niej jest bohaterem. Przyznaje także, że na jej decyzję o wyborze wojskowej uczelni miały wpływ opowieści mamy oraz kolegów taty.

Z mundurem wiążą swoją przyszłość dwaj synowie st. chor. sztab. Andrzeja Rozmiarka, który w 2009 roku zginął na misji w Afganistanie. Kamil czeka na przydział do jednostki, a Jakub zdobywa jeszcze wykształcenie mechanika samochodowego. Postanowił, że zanim złoży papiery do wojskowej uczelni kształcącej żołnierzy wojsk lądowych, będzie specjalistą w konkretnej dziedzinie. – Kuba od zawsze twierdził, że zostanie żołnierzem. Ma to chyba po tacie – mówi Anna Rozmiarek. On sam twierdzi, że dodatkowe punkty na egzaminie dla dzieci poległych to dobry pomysł.

Decyzję szefa MON podobnie ocenia środowisko żołnierzy służących na misjach skupione przy Centrum Weterana. – Dobrze pomyślane, fajna inicjatywa. Ale trudny wybór do zaakceptowania przez rodzica, który stracił w ten sposób współmałżonka, a teraz dziecko podąża tą samą ścieżką, po tych samych śladach. Duma, ból i kolejny strach. „Małżonkowie i Rodzice żołnierzy muszą być twardzi. Trzymajcie się!” – napisała jedna z osób na fejsbookowym profilu Centrum Weterana.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: por. Ewa Złotnicka

dodaj komentarz

komentarze


Mistrzowskie zagranie przegranych
 
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Maratończycy bliżej przepustki na igrzyska
Polska stawia na fregaty Miecznik
Course on Diplomacy
Mężny duch dla ratowników
Afganistan. Czas wracać do domu
„Walkę mamy we krwi”
Kolejne Herculesy dla wojska
ORP „Czajka” szuka min u wybrzeży Estonii
Udany weekend żołnierzy
Polska flaga nad Bolonią
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Abecadło wsparcia ogniowego
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Siły powietrzne czekają na F-35
Kurs na dyplomację
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Getto walczy
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Wojsko dostarcza tlen do szpitali
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Kolejne samorządy wybudują strzelnice
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Kraby na „Bizonie ‘21”
BME pod znakiem „Miecznika”
Jak wojsko walczy z pandemią
Jak pływają Rosomaki
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Przekazanie władzy w PGZ
Nowy karabin z Tarnowa
Sto sekund do zagłady
Kuźnie oficerskich kadr
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Szpital w Legionowie – szybciej niż planowano
Nowe książeczki wojskowe
12 dni w koszarach
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Opiniowanie po nowemu
„Wolverine Strike” odpiera atak
Sportowy jubileusz
Rumuński „Scorpion Spring”
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wojskowe uczelnie zapraszają na e-spotkania
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Szykujcie się do „The Murph Challenge”
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Postaw na wojsko! Informator dla ośmioklasistów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO