moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko kontra COVID-19

Pandemia nie ustępuje, wojsko również. Każdego dnia żołnierze wspierają medyków i pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych, opiekują się seniorami. Tylko wczoraj w działania te było zaangażowanych ponad 4,5 tys. żołnierzy zarówno z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej.

– Zaangażowanie wojska w walkę z pandemią COVID-19 nie maleje. Żołnierze każdego dnia pobierają około 10 tys. próbek do badań od potencjalnych nosicieli koronawirusa. Wspierają także cywilną służbę zdrowia – pomagają w prawie sześciuset szpitalach i stu sanepidach – poinformował dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Zadaniem żołnierzy jest między innymi mierzenie temperatury osobom wchodzącym na teren placówek służby zdrowia, kierowanie ruchem pacjentów, a także wsparcie personelu medycznego w pracach administracyjnych. W województwie zachodniopomorskim takie działania prowadzą żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej. Każdego dnia w szpitalach w Szczecinie, Stargardzie, Choszcznie, Policach, Połczynie-Zdroju, Pyrzycach, Barlinku, Dębnie i Gryfinie dwustu wojskowych wspiera medyków, pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych czy administracji publicznej. – 12 Brygada jest i będzie zaangażowana w te działania tak długo, jak będzie to konieczne – mówi kpt. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 BZ.

REKLAMA

I choć do wsparcia medyków wojsko skierowało największe siły, to niejedyny obszar działań mających powstrzymać rozprzestrzeniającego się koronawirusa, w jaki zaangażowani są żołnierze. Ważną częścią ich aktywności jest również wspieranie osób starszych. Dlatego żołnierze pomagają personelowi domów pomocy społecznej między innymi w opiece nad ich podopiecznymi, a także organizacjom pozarządowym, które opiekują się kombatantami, oraz samym seniorom na przykład podczas procedury szczepień. W tych działaniach bardzo pomocna jest infolinia wsparcia dla seniorów, którą uruchomił WOT. To za jej pośrednictwem starsze osoby mogą poprosić o wsparcie w zorganizowaniu transportu do punktu szczepień, czy zgłosić potrzebę przeprowadzenia szczepienia w domu. Do tej pory terytorialsi odebrali łącznie 5159 połączeń od osób potrzebujących wsparcia.

Ale to nie wszystko. WOT wspiera ponadto instytucje, które opiekują się osobami potrzebującymi wsparcia. Żołnierze z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zajęli się między innymi dystrybucją żywności dla ośrodków pomocy społecznej i Caritasu. – Żołnierze pomagali w załadunku, transporcie, rozładunku oraz przygotowaniu żywności do odbioru. Tylko w lutym uczestniczyli w dystrybucji 78 t żywności – informuje kpt. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy jednostki.

Poza tym żołnierze wspólnie z policjantami kontrolują osoby odbywające kwarantannę i przebywające w izolacji. Tylko wczoraj dotarli pod 16 tys. takich adresów.

Na wsparcie wojska mogą liczyć również centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Żołnierze w 33 tego typu placówkach wspierają personel w pracach administracyjnych, a także kierują ruchem pacjentów. Ale to nie wszystko – oddają także honorowo krew. W ciągu ostatniego roku dzięki nim udało się pozyskać łącznie 6 846 l krwi.

W sumie tylko 4 marca w działania mające na celu ograniczenie skutków epidemii było zaangażowanych ponad 4,5 tys. wojskowych. 2 164 z nich służy na co dzień w WOT, 2124 w jednostkach podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, 137 – Dowództwu Garnizonu Warszawa, a 44 – Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych. Ich działania wspierało 42 podchorążych z Wojskowej Akademii Technicznej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, 9 bdow, 18 DZ, DGW

dodaj komentarz

komentarze


ORP „Czajka” szuka min u wybrzeży Estonii
 
Mężny duch dla ratowników
Kolejne samorządy wybudują strzelnice
Jak pływają Rosomaki
Jak wojsko walczy z pandemią
Sportowy jubileusz
„Wolverine Strike” odpiera atak
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Polska stawia na fregaty Miecznik
Szykujcie się do „The Murph Challenge”
Wojsko dostarcza tlen do szpitali
Maratończycy bliżej przepustki na igrzyska
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Getto walczy
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Afganistan. Czas wracać do domu
Course on Diplomacy
Wojskowe uczelnie zapraszają na e-spotkania
Kuźnie oficerskich kadr
Nowy karabin z Tarnowa
Siły powietrzne czekają na F-35
Rumuński „Scorpion Spring”
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Przekazanie władzy w PGZ
Nagroda nie tylko od dowódcy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Szpital w Legionowie – szybciej niż planowano
Mistrzowskie zagranie przegranych
Sto sekund do zagłady
Abecadło wsparcia ogniowego
Kurs na dyplomację
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Nowe książeczki wojskowe
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
12 dni w koszarach
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Kolejne Herculesy dla wojska
Udany weekend żołnierzy
Postaw na wojsko! Informator dla ośmioklasistów
Opiniowanie po nowemu
BME pod znakiem „Miecznika”
Polska flaga nad Bolonią
Kraby na „Bizonie ‘21”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO