moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kwalifikacja? Może w czerwcu

Zwiększona zachorowalność i wskaźniki epidemiczne wskazują jednoznacznie, że przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej będzie dużym wyzwaniem. Dlatego podjęliśmy decyzję o możliwym przesunięciu terminu jej rozpoczęcia na 1 czerwca – zapowiedział wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. To już kolejna zmiana terminów w tej sprawie, którą wymusza pandemia COVID-19.

Plany zakładały, że kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 25 stycznia i potrwa do końca kwietnia. Jednak, podobnie jak w ubiegłym roku, epidemia przekreśliła ten harmonogram. Ministrowie obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji znowelizowali więc rozporządzenie i zapisali, że cała procedura może odbyć się między 7 kwietnia a 23 lipca oraz 9 sierpnia i 19 listopada.

Oznacza to, że pierwsze powiatowe komisje lekarskie mogłyby zacząć pracę już za dwa tygodnie. Czy tak się stanie? – Śledzimy sytuację w kraju, zwiększona zachorowalność i wskaźniki epidemiczne jednoznacznie wskazują, że kwalifikacja będzie trudna do zrealizowania. Dlatego po konsultacji ze Sztabem Generalnym Wojska Polskiego i służbami sanitarnymi zdecydowaliśmy, że pierwsza tura kwalifikacji mogłaby rozpocząć się nie 7 kwietnia, a 1 czerwca i trwać do 23 lipca – zapowiedział wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, podczas ostatniego posiedzenia senackiej Komisji Obrony Narodowej. Taką informację wiceszef MON-u przekazał także na odprawie z wojewodami.

REKLAMA

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę z problemów, jakie mogą się pojawić przy organizacji kwalifikacji wojskowej. Może np. zabraknąć lekarzy w powiatowych komisjach, którzy cały czas są przecież zaangażowani w działania w walce z pandemią. Dlatego przesunięcie terminu to nie tylko rekomendacja, ale i zalecenie – wyjaśnia Wojciech Skurkiewicz w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. Wiceminister dodaje, że nowy termin uwzględnia też okres matur. – Chcemy by młodzi ludzie skupili się na tym, żeby je zdać i nie stresowali się niepotrzebnie obowiązkiem stawienia się przed komisją – zapewnia przedstawiciel MON-u.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, ostateczną decyzję w sprawie terminu rozpoczęcia kwalifikacji wojskowej na terenie poszczególnych województw będą podejmować wojewodowie. Na podstawie tego samego dokumentu, drugi termin kwalifikacji ma zostać ogłoszony w lipcu. Wówczas można zostać wezwanym przed komisję lekarską w okresie od 9 sierpnia do 19 listopada.

W tym roku obowiązek stawienia się dotyczy 280 tys. osób. To przede wszystkim 19-latkowie urodzeni w 2002 roku. Wezwania otrzymają też mężczyźni tzw. roczników starszych – w wieku 20–24 lat (urodzeni w latach 1997–2001), którym do tej pory nie określono kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz kobiety urodzone w latach 1997–2002, głównie absolwentki studiów lekarskich, pielęgniarskich czy ratownictwa medycznego.

Podczas kwalifikacji na terenie całego kraju będzie pracować 16 wojewódzkich komisji lekarskich oraz ok. 400 powiatowych.

Kwalifikacja wojskowa jest prowadzona od 2009 roku. Wzywając młodych ludzi przed komisje lekarskie, wojsko chce zebrać informacje o stanie ich zdrowia, aby ocenić zdolności do ewentualnej służby wojskowej, np. w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. kpr. Aleksander Perz

dodaj komentarz

komentarze


Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
 
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Sportowy jubileusz
Polska flaga nad Bolonią
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kolejne samorządy wybudują strzelnice
Postaw na wojsko! Informator dla ośmioklasistów
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Kolejne Herculesy dla wojska
Sto sekund do zagłady
Course on Diplomacy
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Mistrzowskie zagranie przegranych
Kurs na dyplomację
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Siły powietrzne czekają na F-35
„Walkę mamy we krwi”
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Nowe książeczki wojskowe
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Błękitna Armia wyrusza do Polski
12 dni w koszarach
Jak pływają Rosomaki
Wojskowe uczelnie zapraszają na e-spotkania
Wojsko dostarcza tlen do szpitali
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
BME pod znakiem „Miecznika”
Szpital w Legionowie – szybciej niż planowano
Szykujcie się do „The Murph Challenge”
Udany weekend żołnierzy
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Kuźnie oficerskich kadr
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
„Wolverine Strike” odpiera atak
Nagroda nie tylko od dowódcy
ORP „Czajka” szuka min u wybrzeży Estonii
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Nowy karabin z Tarnowa
Maratończycy bliżej przepustki na igrzyska
Abecadło wsparcia ogniowego
Opiniowanie po nowemu
Afganistan. Czas wracać do domu
Rumuński „Scorpion Spring”
Jak wojsko walczy z pandemią
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Polska stawia na fregaty Miecznik
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Kraby na „Bizonie ‘21”
Mężny duch dla ratowników
Getto walczy
Przekazanie władzy w PGZ
Aplikacja dla kandydatów do wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO