moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wielkanoc w dobie pandemii

Święta Wielkanocne to jedne z najważniejszych świąt. W dobie pandemii nasuwa się wiele pytań, które często pozostają bez odpowiedzi. Tym razem specjaliści służący i pracujący w Centrum Szkolenia WOT odpowiadają na pytania: w jaki sposób spędzić bezpiecznie święta Wielkanocne oraz w jaki sposób poradzić sobie z samotnością i brakiem kontaktu z bliskimi. Na te, jak i wiele innych pytań, odpowiedzą specjaliści: kapitan doktor nauk medycznych Anna Lachowska oraz psycholog Małgorzata Pawłowska.

Redaktor:
Pani Doktor do świąt zostało już tylko kilka dni, w jaki sposób się do nich przygotować aby były bezpieczne?

kpt. Anna Lachowska:
Przede wszystkim należy pamiętać, że jesteśmy w czasie trwania kolejnego nasilenia pandemii. Jakikolwiek kontakt z inną osobą, z którą nie mieszkamy, czy nie widujemy się każdego dnia, powinien być ograniczony do minimum. Wzrosty krzywej zachorowań pokazał nam już skutki bagatelizowania tej zasady przez społeczeństwo. Niestety, podobnie jak i w poprzednim roku, należy pozostać w domu, zaś przedświąteczne zakupy zaplanować w taki sposób, aby zrealizować je możliwie szybko podczas jednej wizyty w sklepie. Można także zamówić potrzebne produkty z opcją dostawy i  wówczas zostaną dostarczone pod same drzwi.

REKLAMA

Redaktor:
A co z zakupami, czy taka osoba dowożąca towar i poruszająca się od drzwi do drzwi nie stanowi dla nas zagrożenia?

kpt. Anna Lachowska:
Jest przecież możliwość zamówienia dostawy bezkontaktowej i wówczas dostawca zostawia nam zakupy np. pod drzwiami. Logiczną sprawą jest także to, że takie zakupy – bez względu na to, czy kupione samemu, czy dostarczone do domu należy traktować jako potencjalnie skażone. Po każdej takiej wizycie należy umyć produkty i ręce. Duża część zakupów będzie także bezpiecznie i szczelnie zapakowana, wówczas należy dla naszego bezpieczeństwa zdezynfekować opakowania produktów, tak aby nie stanowiły dla nas zagrożenia w przyszłości.

Redaktor:
No właśnie co do samych świąt, czy jakieś porady żywieniowe – co jeść, czego unikać?

kpt. Anna Lachowska :
Przede wszystkim spożywajmy witaminę D, jednak nie w formie suplementu, lecz w formie leku zakupionego w aptece. Niestety nie wszystkie osoby to wiedzą, lecz suplementy pomimo posiadania składu podobnego do składu leków, mogą się znacząco różnić od leków choćby pod kątem wchłanialności. Ponadto należy kontrolować to co jemy. Jak pokazują dotychczasowe statystyki, Polacy w święta jedzą bardzo dużo produktów tłustych, zaś szpitale po świętach notują wzrost przyjęć pacjentów z zapaleniem pęcherzyka żółciowego. W obecnej sytuacji pandemicznej, taka szpitalna wizyta powinna być ostatecznością, dlatego warto jej uniknąć poprzez umiarkowane spożycie tłuszczu.

Redaktor:
To tym razem może zwróćmy się z pytaniem do pani psycholog. Pani Małgorzato – najbliższe święta Wielkanocne są kolejnymi w dobie COVID-19. Ponownie wiele osób spędzi je samotnie lub w gronie tylko i wyłącznie najbliższej rodziny – jak więc poradzić sobie z tą sytuacją?

Psycholog CSWOT Małgorzata Pawłowska:
Z psychologicznego punktu widzenia, izolacja w okresie świątecznym jest szczególnie trudna, gdyż jest to czas kojarzony z obecnością bliskich osób, czy wspólnym zasiadaniem do świątecznego stołu. Nie jest to już dla nas nowe, gdyż to kolejne „samotne święta”, niemniej bardzo dotkliwie odczuwamy tę fizyczną rozłąkę z bliskimi nam osobami. Jest to szczególnie bolesne dla osób starszych, które nie mają takiej łatwości i swobody, albo też umiejętności w komunikowaniu się za pomocą internetu. Takie osoby mogą doświadczać obniżonego nastroju, mogą być przygnębione, niespokojne i płaczliwe. Dlatego też, tak ważne jest, aby okazywać troskę poprzez kontakt telefoniczny, często z nimi rozmawiać i dawać w ten sposób poczucie bliskości. Możliwość opowiedzenia o przeżywanych trudnościach, czy wypłakania się (nawet przez telefon), przynosi pewną ulgę i łagodzi niepokój. Myślę też, że dodatkowo warto wprowadzić choć namiastkę świąt, np. poprzez zostawienie pod drzwiami naszych bliskich osób posiłku wielkanocnego. Istotne jest, aby wzmacniać w tym czasie poczucie wspólnoty oraz wzmacniać wiarę w to, że w końcu przyjdzie lepszy czas.

Redaktor:
Czy ma Pani jakieś dodatkowe zalecenia dla nas wszystkich abyśmy mogli odpocząć od codziennej pandemicznej rzeczywistości?

Psycholog Małgorzata Pawłowska:
Zachęcam do tego, aby w okresie świątecznym odpocząć od częstego słuchania niepokojących informacji dotyczących pandemii, wyznaczyć sobie na to niewielką ilość czasu w ciągu dnia, a pozostały czas wykorzystać na to, co sprawia nam przyjemność.

Redaktor:
Dziękujemy za rozmowę.

Źródło: kpt. dr Diana Warchocka / oficer prasowy CS WOT

red. PZ

autor zdjęć: CS WOT

dodaj komentarz

komentarze


Sto sekund do zagłady
 
Sportowy jubileusz
Kuźnie oficerskich kadr
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wojskowe uczelnie zapraszają na e-spotkania
Wojsko dostarcza tlen do szpitali
Kolejne Herculesy dla wojska
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Getto walczy
Maratończycy bliżej przepustki na igrzyska
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Szykujcie się do „The Murph Challenge”
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Mężny duch dla ratowników
Kraby na „Bizonie ‘21”
Udany weekend żołnierzy
Szpital w Legionowie – szybciej niż planowano
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Opiniowanie po nowemu
Polska flaga nad Bolonią
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Kolejne samorządy wybudują strzelnice
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
BME pod znakiem „Miecznika”
Rumuński „Scorpion Spring”
Postaw na wojsko! Informator dla ośmioklasistów
„Wolverine Strike” odpiera atak
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Mistrzowskie zagranie przegranych
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Przekazanie władzy w PGZ
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Abecadło wsparcia ogniowego
Nowe książeczki wojskowe
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
ORP „Czajka” szuka min u wybrzeży Estonii
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Nowy karabin z Tarnowa
Jak pływają Rosomaki
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Polska stawia na fregaty Miecznik
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Siły powietrzne czekają na F-35
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Afganistan. Czas wracać do domu
Jak wojsko walczy z pandemią
Błękitni po raz trzeci w Libanie
12 dni w koszarach
Kurs na dyplomację
Course on Diplomacy
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO