moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejny dzień walki z pandemią

Wspierali personel ponad 600 szpitali, 111 ośrodków sanepidu i 34 placówek opiekuńczych, pobrali także 18 tys. próbek do badań od potencjalnych nosicieli wirusa. To bilans zaangażowania Wojska Polskiego w walkę z pandemią COVID-19 w ostatnich dniach. W czasie świąt żołnierze zadbali też o to, aby osoby starsze lub pozostające w izolacji mogły skontaktować się z bliskimi.

Tylko wczoraj w działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniającego się koronawirusa zaangażowanych było 5,5 tys. żołnierzy, zarówno z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Największe siły zostały skierowane do placówek medycznych. Żołnierze wspierali personel 630 szpitali, w tym 22 tymczasowych, w których m.in. kierowali ruchem pacjentów, mierzyli im temperaturę oraz wykonywali prace administracyjne. W 265 placówkach zajęli się obsługą elektronicznego systemu ewidencji tzw. łóżek covidowych.

Na pomoc wojska mogli liczyć także pracownicy 111 stacji sanitarno-epidemiologicznych, 29 stacji krwiodawstwa, a także 34 placówek opiekuńczych. W tych ostatnich wojsko pomaga zarówno przy opiece nad pacjentami, jak i wspiera ich personel np. w pracach logistycznych. Żołnierze na terenie całego kraju pobierają również próbki do badań od potencjalnych nosicieli koronawirusa. Tylko we wtorek 290 zespołów pobrało 18 tys. wymazów w 238 przyszpitalnych i 11 punktach typu drive thru.

Cały czas w gotowości są wojskowe zespoły ewakuacji medycznej, grupy dezynfekcyjne oraz śmigłowce. Niedawno 14 takich maszyn zostało oddelegowanych do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W razie konieczności to na ich pokładach mają być transportowane osoby chore na COVID-19. Do tej pory wojskowi lotnicy wykonali 26 takich misji. Jedną z nich prowadzili dziś – dzięki nim osoba zakażona koronawirusem trafiła ze Śląska do szpitala w Łodzi.

Ale to nie wszystko. Żołnierze wykonują również transporty drogą lądową, m.in. na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych. Ponadto wojsko oddelegowało żołnierzy mających uprawnienia do kierowania cysternami do wsparcia firm, które zajmują się produkcją tlenu dla placówek medycznych. Takie zadanie powierzono m.in. terytorialsom z Wielkopolski, Śląska i Podkarpacia.

Żołnierze byli na służbie także podczas Świąt Wielkanocnych. Wówczas szczególną opieką otoczyli osoby samotne. I tak, 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej pomagała m.in. Fundacji Rodziny Czarneckich oraz Caritas Archidiecezji Białostockiej w dystrybucji żywności, a w ramach akcji „Łączymy na święta” umożliwiła osobom starszym skontaktowanie się z bliskimi. – Żołnierze wykorzystując nowoczesne technologie, zapewnili namiastkę świątecznej atmosfery ponad 30 seniorom, którzy z powodu choroby lub reżimu sanitarnego są z dala od swoich rodzin. Wsparciem zostali objęci pacjenci i podopieczni siedmiu placówek z województwa podlaskiego, w tym dwóch szpitali, trzech DPS-ów i dwóch domów opieki – informuje kpt. Łukasz Wilczewski, rzecznik prasowy 1 BOT. W sumie dzięki akcji „Łączymy na święta” z rodzinami mogło skontaktować się za pomocą połączenia wideo prawie 500 seniorów. Wkrótce z takiej możliwości będą mogli skorzystać osoby wyznania prawosławnego.

Żołnierze angażują się w realizację Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 m.in. pomagając seniorom w zapisaniu się na szczepienie, a także, jeśli była taka konieczność, organizując im transport do placówek medycznych. Także sami wojskowi przyjmują szczepionki. Do tej pory otrzymało je kilkanaście tysięcy żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Jak informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy OT, pierwszą dawkę otrzymało już 3400 terytorialsów, a drugą – 800.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, DGW, 2 GPR, szer. Adrian Staszewski

dodaj komentarz

komentarze


Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
 
Abecadło wsparcia ogniowego
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Szykujcie się do „The Murph Challenge”
Getto walczy
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
„Wolverine Strike” odpiera atak
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Wojskowe uczelnie zapraszają na e-spotkania
Course on Diplomacy
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Mistrzowskie zagranie przegranych
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Sto sekund do zagłady
Polska flaga nad Bolonią
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Udany weekend żołnierzy
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Kuźnie oficerskich kadr
Przekazanie władzy w PGZ
BME pod znakiem „Miecznika”
Postaw na wojsko! Informator dla ośmioklasistów
Jak pływają Rosomaki
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
ORP „Czajka” szuka min u wybrzeży Estonii
Afganistan. Czas wracać do domu
Maratończycy bliżej przepustki na igrzyska
Wojsko dostarcza tlen do szpitali
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Kolejne samorządy wybudują strzelnice
Sportowy jubileusz
Rumuński „Scorpion Spring”
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kolejne Herculesy dla wojska
Szpital w Legionowie – szybciej niż planowano
Nowe książeczki wojskowe
Kurs na dyplomację
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kraby na „Bizonie ‘21”
Jak wojsko walczy z pandemią
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Nowy karabin z Tarnowa
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Polska stawia na fregaty Miecznik
12 dni w koszarach
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Opiniowanie po nowemu
Mężny duch dla ratowników
Siły powietrzne czekają na F-35
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO