moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
UE o wspólnym bezpieczeństwie

Projekty militarne państw europejskich nie mogą być konkurencyjne wobec NATO – mówił Mariusz Błaszczak, szef MON, po spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Tematem rozmów, które miały miejsce w Brukseli, był m.in. projekt PESCO i włączenie do niego nowych państw: USA, Kanady i Norwegii. Dzięki temu europejska obrona ma być skuteczniejsza.

Jedną z najważniejszych decyzji podjętych podczas obrad Rady Unii Europejskiej ds. Zagranicznych na szczeblu ministrów obrony było włączenie Stanów Zjednoczonych, Kanady i Norwegii do projektów PESCO, czyli stałej współpracy strukturalnej dotyczące mobilności wojskowej i umożliwiającej żołnierzom szybsze przemieszczanie się po Europie.

Zdaniem Josepa Borrella, Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, doświadczenia państw, które dołączą do europejskiej współpracy militarnej w ramach PESCO, przyczynią się do poprawy mobilności wojskowej w UE i poza nią. – Dzięki temu europejska obrona będzie skuteczniejsza – stwierdził Borrell.

REKLAMA

W spotkaniu w Brukseli uczestniczył także minister Mariusz Błaszczak. – Polska wielokrotnie mówiła o potrzebie otwarcia programów PESCO dla państw, które nie należą do UE. Dzisiejsze postanowienie Rady odczytujemy jako sukces – stwierdził szef MON. Decyzję ministrów obrony z zadowoleniem przyjął także Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, który uczestniczył w jednej z sesji Rady UE.

Ministrowie dyskutowali także na temat relacji pomiędzy UE i NATO. Szef polskiego MON zaznaczył w trakcie briefingu, że projekty militarne państw europejskich nie mogą być konkurencyjne wobec NATO. – Nie chcemy, żeby UE w sprawach obronności rywalizowała z NATO i bardzo się cieszę, że pogląd Polski w tej kwestii jest podzielany przez większość państw i Sekretarza Generalnego NATO – podkreślał minister Błaszczak.

Przypomniał również, że Polska nie popiera pomysłu utworzenia wspólnej, europejskiej armii. – Cieszę, że zdolności Sojuszu są uzupełniane przez przedsięwzięcia unijne, ale złem byłoby, gdyby obok struktur NATO powstawały struktury wojskowe UE – przekonywał polski polityk.

W trakcie spotkania w Brukseli obradujący zgodzili się, że UE musi być świadoma zagrożeń dla bezpieczeństwa Europy i odpowiednio na nie reagować. – Chodzi nie tylko o zagrożenia z południa. Podkreślałem, że realne są także zagrożenia neoimperialną polityką Rosji – mówił szef MON. Zaznaczył, że jego pogląd podzielają ministrowie z państw wschodniej flanki NATO, nie lekceważą go też inni partnerzy.

Ministrowie omówili również sytuację na rosyjsko-ukraińskiej granicy. Jeszcze przed posiedzeniem Stoltenberg zwrócił uwagę, że choć Rosja wycofała część żołnierzy z granicy Ukrainy, nadal dziesiątki tysięcy żołnierzy i znaczna ilość sprzętu i broni pozostają w regionie. – Obecnie na Ukrainie i wokół niej jest o wiele więcej rosyjskich wojsk niż przed ostatnim wzrostem napięcia, dlatego NATO musi zachować czujność i uważnie monitorować rozwój wydarzeń – argumentował sekretarz generalny NATO.

To były pierwsze od czasu wybuchu pandemii COVID-19 bezpośrednie, a nie zorganizowane online, obrady ministrów obrony UE. – Spotkanie było bardzo potrzebne i wzmocniło relacje wewnątrz Unii – podsumował Mariusz Błaszczak.

AD

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Trzecia zmiana jedzie do Turcji
 
Nowy dowódca 18 Dywizji
Kolektywna obrona to priorytet
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zmienia priorytety
Śladem profesjonalistów
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Desant do Jeziora Żywieckiego
Prymuska logistyki
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
AFN uderzył w Kołobrzegu
Przełomowy szczyt
Wizyta w PKW Łotwa
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Kask weterana może być twój!
Operacja „Śluza”
Rozkaz ludobójstwa
Raptory lecą do Polski
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
O pomocy dla Ukrainy
Wyjście z cienia
„Biorą inni, bierzmy i my”
Akademia Abrams ruszyła!
Fighting Eagle nie tylko do szkolenia
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Raptory już w Polsce
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi w obronie stolicy
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
„Z miłości do Ojczyzny”. Jerzy Substyk „Jurny”
Uratować rannego!
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
1 Kadrowa idzie w bój
Zwiad ze spadochronem
Powrót do korzeni
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Szkolenie na klifie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Ostatni rozdział generała
Włoscy lotnicy w Malborku
O jeden most za daleko?
Pokaz możliwości FA-50
Wymiana ciosów w Ukrainie
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Przemysł idzie w OPL
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Pożegnanie z Iskrą
Cyberkonkurs MON-u
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
CASA na pomoc rannym w wypadku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO