moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sport w wojsku: od wuefu do medali olimpijskich

„Sport w wojsku zaczyna się od wuefu, a niech się coraz częściej kończy medalami mistrzostw świata i medalami olimpijskimi, nie tylko w tej wojskowej rywalizacji”, podkreślił sekretarz stanu w MON do spraw społecznych i profesjonalizacji Czesław Mroczek na podsumowaniu działalności sportowej w Siłach Zbrojnych RP w 2011 roku.

Tradycyjna Gala Sportu Wojskowego odbyła się w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. W uroczystości udział wzięli między innymi: wiceminister Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Grzegorz Karpiński, szef SGWP generał Mieczysław Cieniuch i jego zastępcy, prezes Wojskowej Federacji Sportu generał broni w stanie spoczynku Lech Konopka, dowódcy rodzajów sił zbrojnych, biskup polowy WP, prezesi polskich związków sportowych i wojskowych klubów sportowych oraz główni bohaterowie święta sportu w siłach zbrojnych – najlepsi sportowcy w sporcie kwalifikowanym i powszechnym oraz ich trenerzy.

Sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek podkreślił, że bardzo dobra atmosfera, która wytworzyła się wokół sportu w siłach zbrojnych, przyczyniła się z pewnością do sukcesów, jakie odnieśli żołnierze sportowcy w najważniejszych imprezach w 2011 roku. „Nasi sportowcy zdobyli w ubiegłorocznej rywalizacji pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego 61 medali, z czego 43 podczas V Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych rozegranych w Brazylii. Reprezentacja WP wywalczyła w Rio de Janeiro 13 złotych krążków, co zapewniło jej czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej wśród 114 państw”. Minister Mroczek życzył też sportowcom w mundurach, którzy wystartują na igrzyskach olimpijskich w Londynie, zajęcia jak najwyższych lokat. Zawodnikom i ich trenerom podziękował za dotychczasowe sukcesy i pochwalił system funkcjonowania sportu, który zbudowano w Wojsku Polskim. Wyraził nadzieję, że ów system i dobra atmosfera wokół sportu wojskowego sprawią, że również na kolejnych podsumowaniach działalności sportowej będziemy się cieszyli z wyników uzyskiwanych przez zawodników w mundurach.

Szef Sztabu Generalnego WP zwrócił uwagę na rozwój sportu powszechnego w wojsku. „Często mówimy o tym, że uprawianie sportu to jest nasz obowiązek. Chciałoby się powiedzieć, że uprawianie sportu na co dzień jest naszym przyzwyczajeniem. Dzięki takiemu podejściu obserwujemy w ostatnich kilku latach większe zaangażowanie żołnierzy w uprawianiu sportu powszechnego. Świadczą o tym również wyniki corocznych sprawdzianów, którym są poddani wszyscy pełniący służbę żołnierze. Są one coraz lepsze, ale jest również jeszcze dużo do zrobienia”. Generał Cieniuch przyznał, że z myślą o stworzeniu żołnierzom lepszych warunków do uprawiania sportu, dużą wagę przywiązuje się do rozwoju bazy sportowej. „Na baseny i hale sportowe, jak już wielokrotnie mówiłem, nie powinniśmy żałować pieniędzy. Myślę, że w pełni uprawnione jest stwierdzenie, iż w polskim wojsku na dobre zagościł pozytywny trend do uprawiania sportu. Nie chodzi tutaj wyłącznie o udział w zawodach, lecz o walkę o własne zdrowie i dobre samopoczucie”. Generał pogratulował sportowcom osiągniętych wyników, a tym, którzy do sportu powszechnego jeszcze się nie przekonali, życzył, aby to uczynili. Poprosił też dowódców, aby wspierali działania służące do upowszechniania mody na sport.

REKLAMA

Podczas Gali Sportu Wojskowego wręczono prestiżowe wyróżnienia przyznawane za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej. Statuetką Herkulesa, ufundowaną przez Wojskową Federację Sportu, uhonorowano pułkownika w stanie spoczynku Edmunda Mileckiego i Władysława Stecyka. Z kolei pułkownika w stanie spoczynku Michała Bułkina Polska Korporacja Menedżerów Sportu wyróżniła tytułem Sportowego Menedżera Roku 2011.

Tradycyjnie już podczas podsumowania działalności sportowej w Siłach Zbrojnych RP tytułem Asa Sportu wyróżniono dziesięciu najlepszych żołnierzy w rywalizacji w sporcie powszechnym. W 2011 roku najwyżej oceniono wyniki uzyskane przez starszego szeregowego Dominika Gałązkę. Kolejne miejsca w rankingu As Sportu zajęli: starszy szeregowy Paweł Graczkowski, chorąży Marta Szenk, chorąży Arkadiusz Kozak, kapitan Marek Kociuba, sierżant Marek Kacprzak, mat Adrian Nawrocki, kapitan marynarki Tomasz Królik, sierżant podchorąży Łukasz Jurny i major Robert Foks.

Sportowcy wyczynowi rywalizowali natomiast o miano najlepszego sportowca WP w 2011 roku. Wybrany nim został mistrz świata w skoku o tyczce i złoty medalista V Letniej Olimpiady Wojskowej w Rio de Janeiro starszy szeregowy Paweł Wojciechowski. Tyczkarz z Wojskowej Grupy Sportowej w Bydgoszczy wyprzedził: starszą szeregową Agnieszkę Jerzyk (triatlonistka z Zespołu Sportowego Sił Powietrznych Poznań), starszą szeregową Aleksandrę Sochę-Szelagowski (szablistka z Grupy Sportowej Wojsk Lądowych Warszawa), starszego szeregowego Piotra Siemionowskiego (kajakarz z WGS Bydgoszcz), starszego marynarza Jacka Śliwińskiego (pięcioboista morski z Zespołu Sportowego Marynarki Wojennej Gdynia), szeregowego Marcina Lewandowskiego (lekkoatleta z WGS Bydgoszcz), sierżanta Wojciecha Kowalskiego (biegacz na orientację z WZS Wrocław), porucznik marynarki Sławomirę Szpek (specjalistka od strzelań z pistoletu z ZS MW Gdynia), szeregowego Tomasza Kowalskiego (judoka z WZS Wrocław) i starszego szeregowego Marcina Marciniszyna (lekkoatleta z WZS Wrocław).

Przyznano również specjalne wyróżnienia dla najlepszych trenerów w Wojsku Polskim. Za zeszłoroczne sukcesy wyróżniono: kapitana marynarki Janusza Porzycza (trener reprezentacji WP w biegach na orientację), komandora podporucznika Jerzego Gołąbka (trener reprezentacji WP w pięcioboju morskim) i  starszego sierżanta Mirosława Wolszczaka (trener reprezentacji WP w judo).

Z kolei współzawodnictwo w 2011 roku w sporcie powszechnym, obejmujące zawody obowiązkowe oraz nieobowiązkowe i centralne, wygrała 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. Triumfatorzy zdobyli 319 punktów i trzema oczkami wyprzedzili reprezentację Sił Powietrznych oraz czterema ekipę Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Natomiast klasyfikację Mistrzostw Szkolnictwa Wojskowego wygrała Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych Wrocław (274 punkty) przed Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych Wrocław (263) i Centrum Szkolenia Sił Powietrznych Koszalin (260).

Ponadto wyróżnienia indywidualne, za popularyzację wizerunku żołnierza wojska polskiego w zawodach otwartych sportu powszechnego w 2011 roku, przyznano działaczom Wojskowego Klubu Biegacza „Meta” Lubliniec: starszemu chorążemu sztabowemu Zbigniewowi Rosińskiemu starszemu chorążemu sztabowemu rezerwy Krzysztofowi Koselskiemu. Dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej otrzymał też wyróżnienie za wzorowe przeprowadzenie cyklu zawodów obowiązkowych rangi Mistrzostw WP w 2011 roku. Na Gali uhonorowano również zawodników kończących karierę sportową.

 

Fot. Jacek Szustakowski

Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Groty z granatnikiem
 
Wojsko przeciw wirusowi
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Terytorialsi nie stracą dodatku
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Prezydent z wizytą w Drawsku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Laserowa artyleria US Army
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Response to Emergency
Weterani w pasiece
Poprady dla zawiszaków
Polskie porty bardziej otwarte
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Ubiory ochronne z Maskpolu
Online z mistrzami sportu
Prezydent Duda jedzie do USA
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowe karabinki dla specjalsów
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ogromne zainteresowanie Soną
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Fordy, a nie Nissany
Kim przekracza granice
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wyjątkowy CWIX
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Z menażką na wakacje
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Współzawodnictwo rozwija
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Informacja Prasowa
Powstaną kolejne strzelnice
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Wyzwania polskiej prezydencji
Ofensywa Tuchaczewskiego
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Testament Polski Walczącej
Most do współpracy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kajmany na gąsienicach
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
„Defender” – pracowity poligon saperów
Na misjach święta inne niż zwykle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO