moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON odwiedził USA

Polsko-amerykańskie relacje obronne są konsekwentnie rozwijane. Wszystko wskazuje na to, że pierwsze egzemplarze czołgów Abrams trafią do Polski już w przyszłym roku – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Lloydem J. Austinem, sekretarzem obrony USA. Szef MON rozpoczął w środę trzydniową wizytę za oceanem.


Wizyta szefa MON w USA jest pierwszą od czasu objęcia prezydentury przez Joe Bidena. Za ocean szef polskiego MON poleciał na zaproszenie Lloyda J. Austina, sekretarza obrony USA. To właśnie z nim odbył spotkanie pierwszego dnia swojej wizyty. Wśród poruszanych tematów znalazły się zagadnienia dotyczące m.in. pogłębiania interoperacyjności wojsk i budowa zdolności obronnych. – Chciałbym podkreślić bardzo dobrą atmosferę tego spotkania i bardzo konkretną rozmowę – mówił szef MON na zorganizowanej tuż po spotkaniu konferencji prasowej.

Jednym z tematów poruszanych przez obu ministrów była też kwestia zakupów zbrojeniowych i wyposażania Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt. Mowa tu chociażby o zakupie przez Polskę czołgów Abrams wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. – Z punktu widzenia sekretarza obrony USA wyposażenie Wojska Polskiego w te najnowocześniejsze czołgi jest jak najbardziej zasadne. Sprzęt ten zwiększy bowiem interoperacyjość między siłami polskimi i amerykańskimi – mówił szef MON. Dodał też, że wszystko wskazuje na to, że pierwsze egzemplarze Abramów trafią do polskich jednostek już w przyszłym roku .

Minister Błaszczak przyznał, że z sekretarzem Austinem rozmawiał także o przeglądzie Global Posture Review. To dokument, który powstał po analizie rozlokowania oddziałów US Army za granicą, zawierający rekomendacje zmian w tym zakresie, tak by rozmieszczenie wojsk Stanów Zjednoczonych jak najlepiej odpowiadało interesom tego kraju. – Informacja na ten temat będzie oczywiście podana do wiadomości opinii publicznej przez władze amerykańskie. Mogę powiedzieć jedynie tyle, że z analiz przeprowadzonych w Pentagonie wypływają bardzo ciekawe wnioski – mówi minister Błaszczak.

Ministrowie rozmawiali też o sytuacji bezpieczeństwa w Europie, w tym sytuacji na wschód od Polski i wydarzeniach na polsko-białoruskiej granicy, która jest jednocześnie wschodnią granicą NATO. – Przedstawiłem naszą ocenę ataku hybrydowego, który ma miejsce na polskiej granicy. Ataku, który jest prowadzony przez władze sąsiedniego państwa. Świadczą o tym dowody przedstawiane opinii publicznej. Moje stanowisko zostało przyjęte ze zrozumieniem – mówił szef MON. Przyznał też, że rozmowa dotyczyła także konsekwentnego budowania zdolności obronnych RP i przeznaczania dużych sum na obronność. – To warunek rozwoju Polski i jej bezpieczeństwa- mówił szef MON.


Po rozmowach w Pentagonie, minister udał się na Kapitol. Z kongresmenami rozmawiał o współpracy polsko-amerykańskiej. Spotkał się z m.in. senator Tammy Duckwort, weteranką wojny w Iraku i byłą pilotką śmigłowców. Obecnie zasiada ona w senackiej komisji ds. sił zbrojnych, gdzie przewodniczy podkomisji ds. sił lądowych i powietrznych.

W drugim dniu wizyty minister Błaszczak ma odwiedzić Fort Sill w stanie Oklahoma. To tam, w Air Defense Artillery School, szkolą się obecnie polscy żołnierze z m.in. 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie. Szkolenie w ramach programu „Wisła” ma przygotować ich do obsługi baterii Patriot.

W piątek z kolei szef MON ma odwiedzić Doylestown w Pensylwanii, miejsce nazywane „polską Częstochową” ze względu na znajdujące się tam Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Odwiedzi też znajdujący się tam największy polski cmentarz w USA, na którym spoczywają weterani I i II wojny światowej. Minister Błaszczak złoży kwiaty na grobach gen. Witolda Urbanowicza oraz Antoniego Chrościelewskiego. Minister ma też odsłonić ufundowaną przez MON tablicę upamiętniającą żołnierzy Wojska Polskiego w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

REKLAMA

Paulina Glińska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Nowy stopień w siłach zbrojnych
 
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Harduny dla strażaków?
Legioniści wkraczają do Warszawy
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Nastał dzień krwi i chwały…
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Afganistan. Czas wracać do domu
Reforma administracji wojskowej
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Wciąż napięta sytuacja na granicy
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Nocny szturm na polską granicę
Żołnierz ranny na granicy
Orlik po raz dziesiąty
Śladem „białych kurierów”
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
„Tumak ’21” na finiszu
W BBN o sytuacji na granicy
Polskie wyrzutnie Wisły
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
O Polskę walczyli u boku Napoleona
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Mielec wraca do odrzutowców
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
Dowódca generalny na granicy
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Course on Diplomacy
W jedynym słusznym kierunku
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Dodatek specjalny za ochronę granicy
SOMA dla specjalsów
Mecz z mistrzem!
Wojskowa politechnika świętuje
Hybrydowa agresja ze Wschodu
F-16 lecą na Litwę
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Słowo jak odcisk palca
Podchorążowie na posterunku
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Cougary dla Wojska Polskiego
Niemiec z Goździkiem
Oczy na wschodnią flankę
Zespół NATO na bojowo
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Na straży polskich rubieży
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Bryza na południowej flance

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO