moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Społeczna solidarność na rzecz dzieci

„Życie to nie zabawa” przekonuje Fundacja „Dorastaj z Nami” i startuje z ogólnopolską społeczną kampanią pod takim tytułem. Ma ona pokazać, jak ważna jest działalność służb publicznych: wojska, straży pożarnej czy policji. Każdy może się przyłączyć i swoim wsparciem odmienić los dzieci funkcjonariuszy rannych lub poległych na służbie.

– Chcemy wzbudzić w Polakach społeczną solidarność oraz zachęcić do pomagania dzieciom tych, którzy poświęcili zdrowie lub życie na rzecz społeczeństwa – mówi Magdalena Pawlak prezes Fundacji „Dorastaj z Nami”, od 10 lat wspierającej dzieci funkcjonariuszy publicznych, którzy zostali ranni lub zginęli na służbie. Podkreśla, że podczas pandemii przekonaliśmy się, jak ważna jest codzienna praca zarówno pracowników ochrony zdrowia, jak i strażaków, policjantów, żołnierzy. W 2020 roku do podopiecznych fundacji dołączyły także dzieci medyków walczących z COVID-19.

Podczas kampanii „Życie to nie zabawa” w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych pojawi się spot zachęcający telewidzów, aby przyłączyli się do tej akcji. Natomiast spot radiowy wyemituje około 30 stacji ogólnopolskich i regionalnych. Informacje o kampanii pojawią się także na profilach społecznościowych fundacji oraz w prasie. Organizatorzy kampanii liczą, że problemami swoich podopiecznych zainteresują sponsorów – firmy i osoby prywatne – ludzi, którzy będą mogli wesprzeć dzieci finansowo.

REKLAMA

Obecnie organizacja ma 130 podopiecznych, w tym 52 dzieci żołnierzy. Objęci są oni programem stypendialnym, który oznacza wieloletnie wsparcie aż do momentu osiągnięcia samodzielności. Jeżeli się uczą, pozostają pod parasolem fundacji do 25 roku życia. Otrzymują tylko pomoc finansową, ale mają także zapewnioną opiekę psychologa.

W ostatnim czasie do tej grupy dołączyły m.in. dzieci kpr. Adama Olszówki, sapera, kierowcy i ratownika w 6 Batalionie Powietrznodesantowym. To Igor, Seweryn, Franek oraz Matylda, która urodziła się po śmierci taty. Kpr. Olszówka zginął w 2019 roku, gdy wraz z kolegami z jednostki brał udział w unieszkodliwianiu niewybuchów z II wojny światowej w lesie w okolicach Kuźni Raciborskiej.


Film: Fundacja Dorastaj z Nami

W połowie października do grona podopiecznych fundacji zostało przyjętych oficjalnie ośmioro dzieci żołnierzy i dwoje dzieci strażaka Państwowej Straży Pożarnej. 15-letni Cyprian Saczek oraz jego o dwa lata młodsza siostra Julia dołączyli do najmłodszego brata, 8-letniego Mikołaja, który z pomocy fundacji korzysta już od 2017 roku. Ich ojciec, Mariusz Saczek w 2010 roku został ciężko ranny na misji w Afganistanie i dziś porusza się na wózku inwalidzkim. Jednak mimo niepełnosprawności on także angażuje się w działalność „Dorastaj z Nami”, ostatnio otrzymał tytuł „Przyjaciela fundacji”.

– Naszą misją jest także budowanie etosu służb publicznych. Przybliżamy społeczeństwu pracę ludzi, którzy poświęcają swoje życie służbie innym – dodaje Magdalena Pawlak. Fundacja organizuje wystawy oraz wydaje publikacje opisujące losy rodzin, którymi się opiekuje. Organizuje także wystawy o podobnej tematyce, obecnie dwie ekspozycje: „Dla ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata” oraz „Dorastam z Wami” można oglądać w różnych miejscach Polski. – Nie pozwólmy, by odwaga i poświęcenie bohaterów zostały zapomniane – apeluje szefowa fundacji.

Fundacja “Dorastaj z Nami” pomaga dzieciom zmarłych i poszkodowanych żołnierzy, policjantów, strażaków i ratowników, a także medyków walczących z COVID-19. Wspiera ich edukację i umożliwia rozwijanie zainteresowań, otacza także opieką psychologiczną.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Fundacja Dorastaj z Nami

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
 
Legioniści wkraczają do Warszawy
Słowo jak odcisk palca
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Śladem „białych kurierów”
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Orlik po raz dziesiąty
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Na straży polskich rubieży
SOMA dla specjalsów
Niemiec z Goździkiem
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Żołnierz ranny na granicy
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Afganistan. Czas wracać do domu
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Polskie wyrzutnie Wisły
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Dowódca generalny na granicy
W BBN o sytuacji na granicy
W jedynym słusznym kierunku
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Mecz z mistrzem!
Nastał dzień krwi i chwały…
Wojskowa politechnika świętuje
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Podchorążowie na posterunku
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Oczy na wschodnią flankę
Nocny szturm na polską granicę
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Zespół NATO na bojowo
„Tumak ’21” na finiszu
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Wciąż napięta sytuacja na granicy
F-16 lecą na Litwę
Mielec wraca do odrzutowców
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Harduny dla strażaków?
Cougary dla Wojska Polskiego
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Course on Diplomacy
Reforma administracji wojskowej
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Bryza na południowej flance
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO