moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zakupy dla wojska w nowym trybie?

Ma być prościej, efektywniej i bez zbędnej biurokracji. Posłowie PiS złożyli w sejmie projekt nowelizacji dwóch ustaw dotyczących zamówień publicznych. Proponowane przepisy mają ułatwić rządowi kupowanie sprzętu dla wojska z powołaniem się na „podstawowy interes bezpieczeństwa państwa”. To znacznie szybsza ścieżka pozyskiwania broni niż długotrwała procedura przetargowa.

Jedną z największych bolączek przy pozyskiwaniu sprzętu i uzbrojenia dla armii jest przewlekłość procedur przetargowych. Nierzadko proces dokonywania zakupów dla wojska ciągnie się nie miesiącami, lecz latami. To sytuacja niedopuszczalna, zwłaszcza w przypadku sprzętu, który ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa i powinien trafić do jednostek w trybie pilnym.

Dlatego 17 listopada grupa parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w sejmie projekt zmian przepisów zawartych w ustawach kluczowych z punktu widzenia pozyskiwania sprzętu i uzbrojenia: „Prawo zamówień publicznych” oraz „O niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa”. Ich zdaniem, część zawartych w tych dokumentach przepisów trzeba „uprościć, urealnić i dostosować do wymogów wynikających z prawa unijnego”.

REKLAMA

Autorzy nowelizacji wskazują, że źródłem problemu są przepisy wprowadzone do polskiego prawa osiem lat temu. „20 lutego 2013 roku została zapoczątkowana legislacyjna tendencja do nadmiernego formalizowania procesu pozyskiwania sprzętu wojskowego mającego wpływ na podstawowy interes bezpieczeństwa państwa. Pomimo istnienia w prawie unijnym bezpośredniego wyłączenia ww. zamówień z przepisów normujących postępowania publiczne, do polskiego porządku prawnego wprowadzono mechanizmy niepotrzebnie biurokratyzujące proces podejmowania decyzji o zasadności wyłączenia” – napisali posłowie PiS.

Chodzi o przepisy implementujące do „Prawa zamówień publicznych” dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej „w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa”. Przepisy te precyzują, w jakich sytuacjach rząd, powołując się na „podstawowy interes bezpieczeństwa państwa”, nie musi stosować prawa o zamówieniach publicznych. Może na przykład zastrzec, że o dane zamówienie mogą ubiegać się wyłącznie podmioty państwowe lub wręcz wskazać firmy mogące składać oferty handlowe.

Posłowie wnioskodawcy chcą uprościć obecne prawo, usuwając z niego zbędne krajowe przepisy, aby w konsekwencji najważniejszym aktem prawnym regulującym tryb zakupu uzbrojenia i sprzętu (nie tylko dla wojska, lecz także dla innych służb mundurowych), które mają podstawowe znaczenie dla bezpieczeństwa kraju, był art. 346 „Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej”.

Artykuł ten stanowi, że „każde Państwo Członkowskie może podejmować środki, jakie uważa za konieczne, w celu ochrony podstawowych interesów jego bezpieczeństwa, a które odnoszą się do produkcji lub handlu bronią, amunicją lub materiałami wojennymi; środki takie nie mogą negatywnie wpływać na warunki konkurencji na rynku wewnętrznym w odniesieniu do produktów, które nie są przeznaczone wyłącznie do celów wojskowych”.

Zdaniem autorów nowelizacji, pozwoli ona znacząco przyspieszyć wojskowe zakupy dokonywane w trybie PBIP. Rząd bowiem nie będzie musiał przygotowywać specjalnych rozporządzeń do każdego przetargu realizowanego w tej procedurze.

Na razie nie wiadomo, kiedy projekt ustawy trafi pod obrady sejmu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Survival w Kosowie
 
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
WOT na granicy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Na wolność przez dwa mury
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Wiedza, która ratuje życie
Rodzeństwo na medal
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Kolejna prowokacja na granicy
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Bez AK, ale nadal w walce
Bombardowanie Monte Cassino
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Nowe garaże dla Leopardów
Przesiadka do klasy premium
W Brukseli o przyszłości NATO
Border Protection Is a Priority
Nowa Rada przy prezydencie
Nowe radary dla MW
Zielony, żółty czy czerwony?
Zostań wojskowym muzykiem
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Jakie zmiany dla podchorążych?
Nauka kruszenia lodu
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Jak Perun z Piratem
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Hiszpańskie dylematy
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Pierwszy krok do zawodowców
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Polak w szkole boardingu
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Spędź ferie z WOT
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Misja nie tylko wojskowa
Oczy na wschodnią flankę
W BBN o sytuacji na granicy
Saperzy rozminowują Kłaj
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Legionowski szpital niemal gotowy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Zima, skały i kawalerzyści
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
MON: nie wyciekły tajne informacje
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO