moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dodatek specjalny za ochronę granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej poszerza katalog zadań uprawniających do dodatku specjalnego. Dzięki temu będą go mogli otrzymać także żołnierze, którzy ochraniają granicę polsko-białoruską. Za każdą dobę takich działań dostaną 45 zł. MON przygotowało właśnie dwa projekty rozporządzeń w tej sprawie.

Żołnierze zawodowi w zależności od pełnionej służby i zajmowanego stanowiska otrzymują różne dodatki finansowe. Jeden z nich – tak zwany specjalny – przysługuje za szczególne warunki służby i wypłacany jest m.in. załogom wojskowych samolotów i śmigłowców za wykonane loty, marynarzom za służbę na jednostkach wychodzących w morze, wykonywanie prac podwodnych z użyciem sprzętu do nurkowania, skoki ze spadochronem, a także rozminowywanie terenu lub jego oczyszczanie z przedmiotów wybuchowych. Na dodatek specjalny mogą liczyć także wojskowi, którzy wykonują zadania związane z bezpośrednim zwalczaniem terroryzmu, służący w Żandarmerii Wojskowej oraz służbach: kontrwywiadu lub wywiadu wojskowego. Dodatek ten przysługuje także za wykonywanie zadań ratowniczych oraz związanych z zapobieganiem skutkom klęsk żywiołowych lub ich usuwaniem.

Ze względu na wzrost zagrożeń atakami hybrydowymi kierownictwo ministerstwa obrony uznało, że dodatkowe pieniądze powinni otrzymywać także ci żołnierze, którzy chronią polsko-białoruskiej granicy. „Uwzględniając bezprecedensową sytuację na wschodniej granicy kraju związaną z prowadzeniem działań hybrydowych bezpośrednio zagrażających pokojowi i bezpieczeństwu państwa, zasadne jest rozszerzenie katalogu działań, za które przysługuje dodatek specjalny, o działania z zakresu zarządzania kryzysowego” – uzasadniają przedstawiciele resortu.

REKLAMA

Choć działalność związana z tzw. zarządzeniem kryzysowym nie jest dla wojska niczym nowym, to dotychczas w przepisach brakowało regulacji, która obejmowałaby także zadania wykonywane obecnie przez żołnierzy na granicy. Teraz ma się to zmienić.

W projekcie rozporządzenia MON-u, dotyczącego dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych, zapisano, że każdy wojskowy wykonujący tego rodzaju zadania poza macierzystą jednostką będzie otrzymywał dodatek specjalny. Jego wysokość będzie iloczynem wskaźnika 0.03 i kwoty bazowej wynoszącej 1500 zł brutto. Oznacza to, że za każdą rozpoczętą dobę wykonywania takich zadań żołnierz otrzyma 45 zł. – Żołnierze na granicy służą dzień i noc. Nie robią tego dla pieniędzy, bo nie z taką myślą zakładali mundur. Niemniej jednak ten gest ze strony ministra, przewidujący wypłaty dodatku specjalnego, będzie poniekąd rekompensatą za służbę z dala od domu i bliskich. Jest też dowodem wsparcia ze strony ministerstwa – mówi mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej. Żołnierze z tego związku taktycznego służą na polsko-białoruskiej granicy od 4 października.

Takie same rozwiązania MON planuje też wprowadzić dla żołnierzy niezawodowych, którzy takie zadania wykonują, np. w ramach szkolenia wojskowego czy terytorialnej służby wojskowej. Dodatek w tym przypadku również wyniesie 45 zł za każdą rozpoczętą dobę wykonywania tych zadań. Zmiany zostały zapisane w projekcie rozporządzenia dotyczącego stawek uposażenia zasadniczego oraz dodatków.

W obu projektach znalazła się również propozycja, by taki sam dodatek przysługiwał żołnierzom, którzy biorą udział w akcjach poszukiwawczych.

Obecnie służbę na wschodniej ścianie pełni kilkanaście tysięcy żołnierzy. Razem z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji chronią oni granicę polsko-białoruską przed nielegalnymi próbami forsowania jej przez migrantów ze strony Białorusi. Ich zadania polegają m.in. na pieszym patrolowaniu pasa przygranicznego oraz poszukiwaniu osób, którym udało się nielegalnie dostać do Polski.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
 
Bez AK, ale nadal w walce
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Misja nie tylko wojskowa
Saperzy rozminowują Kłaj
W BBN o sytuacji na granicy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Nominacje dla ośmiu oficerów
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Zostań wojskowym muzykiem
Przesiadka do klasy premium
Zima, skały i kawalerzyści
Hiszpańskie dylematy
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Jakie zmiany dla podchorążych?
Wiedza, która ratuje życie
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Jak Perun z Piratem
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Spędź ferie z WOT
Survival w Kosowie
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
WOT na granicy
Konkurs pamięci o Katyniu
Kolejna prowokacja na granicy
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Nowe radary dla MW
Na wolność przez dwa mury
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Zielony, żółty czy czerwony?
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nowe garaże dla Leopardów
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Polak w szkole boardingu
Nauka kruszenia lodu
Border Protection Is a Priority
W Brukseli o przyszłości NATO
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Walka, która poruszyła Europę
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Nowa Rada przy prezydencie
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Oczy na wschodnią flankę
Legionowski szpital niemal gotowy
Pierwszy krok do zawodowców
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Rodzeństwo na medal
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Bombardowanie Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO