moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nocny szturm na polską granicę

Sytuacja wzdłuż wschodniej granicy kraju jest ciągle napięta. Wczoraj mundurowi udaremnili kilka prób nielegalnego wejścia na teren Polski. Ostrzelane zostały także maszty oświetleniowe ustawione przez żołnierzy na granicy z Białorusią. Reflektory zniszczono z użyciem broni pneumatycznej. Ministerstwo Obrony Narodowej oczekuje wyjaśnień od attaché obrony Białorusi.

– Prowokacje białoruskich służb są absolutnie nieakceptowalne. Do Ministerstwa Obrony Narodowej zostanie wezwany attaché obrony Białorusi w celu złożenia wyjaśnień dotyczących incydentu w okolicy Terespola – poinformował dziś w mediach społecznościowych minister Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony odniósł się w ten sposób do wydarzeń, do których doszło w okolicach Terespola. Ostrzelane zostały tam maszty oświetleniowe ustawione przez żołnierzy Wojska Polskiego. – Reflektory zostały zniszczone w wyniku strzałów z broni pneumatycznej. Ostrzału dokonano z terenu Białorusi – informuje MON.

Ten incydent skomentował podczas konferencji prasowej Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra Mariusza Kamińskiego. – Mamy do czynienia z działaniami strony białoruskiej i celową eskalacją sytuacji na naszej granicy. Przykładem tego jest ostrzelanie infrastruktury oświetleniowej – mówił Żaryn. – Z informacji zebranych przez służby wynika, że strzały oddano z różnych pozycji. To jasny sygnał, że strona białoruska podejmuje i szuka różnych możliwości eskalowania sytuacji na naszej granicy – dodał. Żaryn wspomniał także o tym, że służby białoruskie aktywnie działają wśród migrantów przebywających na Białorusi. Celowo rozpowszechniają plotki o możliwościach przedostania się do zachodniej Europy i namawiają do szturmowania polskiej granicy.

REKLAMA

W okolicach Terespola ostrzelane zostały maszty oświetleniowe ustawione przez żołnierzy Wojska Polskiego na granicy z Białorusią. Reflektory zostały zniszczone w wyniku strzałów z broni pneumatycznej. Ostrzału dokonano z terenu Białorusi. Fot. MON

Nielegalne próby wejścia na teren Polski cały czas są podejmowane. W ciągu ostatniej doby doszło przynajmniej do czterech tego typu zdarzeń. Rzeczniczka Straży Granicznej, por. Anna Michalska, mówiła między innymi o zdarzeniach z okolic Michałowa, Mielnika i Nowego Dworu. – Od wczoraj granicę nielegalnie próbowały przekroczyć grupy kilku- lub kilkudziesięcioosobowe. Około godz. 18 w Michałowie zaobserwowaliśmy grupę białoruskich żołnierzy, którzy cięli concertinę, podczas gdy grupa migrantów czekała na zorganizowanie tego przejścia. Na widok polskiego patrolu wszyscy wycofali się w głąb Białorusi – mówiła por. Michalska. Około godz. 19 na odcinku ochranianym przez pograniczników w Mielniku przerzucono przez ogrodzenie kładkę. – Nikt jednak nawet nie próbował po niej przejść. Za to 2 km dalej zostało rozcięte ogrodzenie i na teren Polski weszła 29-osobowa grupa Irakijczyków. W tym czasie nasze służby były oślepiane przez Białorusinów laserami – relacjonowała na konferencji por. Michalska. – Naszym zdaniem położenie kładki miało zmylić funkcjonariuszy i żołnierzy. Chodziło o to, byśmy swoje działania skoncentrowali nie w miejscu, gdzie faktycznie przekroczono granicę – dodała.

Polskie służby około godz. 22 zatrzymały grupę kilkunastu Irakijczyków, wśród których było chore dziecko. Dziewczynka pod opieką rodziców przebywa w szpitalu. Natomiast około 5 rano w okolicach placówki w Nowym Dworze udaremniono nielegalne przejście migrantów do Polski.

Obecny na konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży przypomniał, że od 1 grudnia 2021 roku do 1 marca 2022 roku obowiązują nowe przepisy zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie granicy państwowej. Wczoraj dokument podpisał prezydent Andrzej Duda.

Także wczoraj resort spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że wybrano firmy, które zajmą się budową zapory na granicy między Polską a Białorusią. Umowy z wykonawcami mają być zawarte do 15 grudnia. Zabezpieczenie ma mieć 180 km długości i będzie wysokie na 5,5 m. Inwestycja ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 18 DZ, MON, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o przyszłości NATO
 
Pierwszy krok do zawodowców
Misja nie tylko wojskowa
Polak w szkole boardingu
Kolejna prowokacja na granicy
Bombardowanie Monte Cassino
Zima, skały i kawalerzyści
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Na wolność przez dwa mury
Jak Perun z Piratem
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Nominacje dla ośmiu oficerów
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
WOT na granicy
W BBN o sytuacji na granicy
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Nowe radary dla MW
Survival w Kosowie
Nowe garaże dla Leopardów
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Przesiadka do klasy premium
Oczy na wschodnią flankę
Konkurs pamięci o Katyniu
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Spędź ferie z WOT
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Walka, która poruszyła Europę
Hiszpańskie dylematy
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Nowa Rada przy prezydencie
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Wiedza, która ratuje życie
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Rodzeństwo na medal
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Border Protection Is a Priority
Saperzy rozminowują Kłaj
Legionowski szpital niemal gotowy
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Bez AK, ale nadal w walce
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Zostań wojskowym muzykiem
Nauka kruszenia lodu
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Zielony, żółty czy czerwony?
Jakie zmiany dla podchorążych?
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO