moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa Rada przy prezydencie

Dziękuję za gotowość wsparcia głowy państwa w zakresie spraw związanych z bezpieczeństwem – mówił w środę prezydent Andrzej Duda, po powołaniu Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności. Do jej zadań będzie należało m.in. przygotowywanie opinii i ekspertyz dotyczących zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa. Nowy organ będzie działał w ramach Narodowej Rady Rozwoju.

Prezydent Andrzej Duda powołał dzisiaj do życia Radę ds. Bezpieczeństwa i Obronności. Ma ona przygotowywać opinie i ekspertyzy dla prezydenta, wskazywać na zagrożenia istotne dla interesu Rzeczypospolitej, a także dokonywać przeglądu i analizy rozwiązań prawnych dotyczących bezpieczeństwa oraz obronności.

Jak mówił prezydent jednym z powodów jego decyzji jest sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i nowe rodzaje konfliktów. – Sytuacja bezpieczeństwa nie jest dziś łatwa. Ostatnie dziesięciolecia postawiły nas w obliczu nowych zagrożeń, jakimi są ataki hybrydowe. Świat jest w niezwykle dynamicznym etapie rozwoju cyfrowego, co wiąże się z kwestiami bezpieczeństwa państwa i jednostek – mówił prezydent.

REKLAMA

Prezydent podziękował za gotowość do wsparcia go w zakresie spraw związanych z bezpieczeństwem, ocenie obecnych i przyszłych zagrożeń oraz w wypracowaniu strategii rozwojowej. Podkreślał, że tematami do dyskusji na forum Rady będą na pewno wydarzenia na wschodzie, dotyczące nie tylko Polski, ale i np. Ukrainy, sytuacja na Bliskim Wschodzie, kwestie energetyczne, ale i te dotyczące polityki klimatycznej oraz modernizacji Wojska Polskiego.

Andrzej Duda przyznał też, że nie wyklucza utajniania obrad w odniesieniu do niektórych podejmowanych tematów, dlatego, jak wskazał, grono Rady jest wąskie. Z ramienia Kancelarii Prezydenta zasiądzie w niej Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Andrzej Zybertowicz, prezydencki doradca. Przewodniczącym został Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog i wykładowca akademicki. W skład Rady wejdą przedstawiciele świata nauki, służb mundurowych i osoby z doświadczeniem w służbie w wojsku. Wszyscy członkowie Rady będą zasiadali w niej społecznie.

Za prezydencką inicjatywę podziękował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Jestem przekonany, że na takim forum, wśród takiego grona ekspertów, będziemy mogli wypracować ekspertyzy, które przyczynią się do wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej oraz zapewnienia bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie. Deklaruję pełną gotowość do pracy w tej formule – powiedział szef MON.

W podobnym tonie wypowiedział się Mariusz Kamiński minister spraw wewnętrznych i administracji. – Cieszę się, że powstaje tak ważne forum, gromadzące wybitnych ekspertów z ogromną wiedzą o funkcjonowaniu polskiej armii i służb wewnętrznych. Jestem przekonany, że powołane dziś ciało eksperckie będzie użyteczne nie tylko dla pana prezydenta, ale będzie też inspiracją dla ministrów odpowiedzialnych za sprawy bezpieczeństwa. Wasze doświadczenie, wiedza i kompetencje są dla nas bardzo ważne – powiedział szef MSWiA.

Rada ds. Bezpieczeństwa i Obronności będzie działała w ramach Narodowej Rady Rozwoju, będącej gremium ekspercko-doradczym przy prezydencie RP. Jej zadania koncentrują się wokół debaty programowej na temat rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej oraz rozwiązań strategicznych w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, w tym wyzwań i zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Marek Borawski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Ottokar przyspiesza
 
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Wyższe nie tylko pensje
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Na Monte Cassino marsz!
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Wielki dzień dla polskiego wojska
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Amerykańskie F-15 w Polsce
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Wielki desant na „Swift Response”
PKW Orlik wrócił do domu
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Przewrót majowy
Coraz więcej Rosomaków w armii
Stocznia na dwóch barkach
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Wojsko na muralach
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Pioruny w ofercie dla US Army
Podchorążowie na koniach
PGZ zwiększa moc
Medale za walkę z COVID-19
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Przeprawa przez Wisłę
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Więcej pieniędzy na zapomogi
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Bitwa o Kamień Stołpecki
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Raport podkomisji smoleńskiej
Droga ku liczniejszej armii
Morska flanka pod osłoną
Leopardy 2A7 w Polsce
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Dla bezpieczeństwa lotów
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Polacy na Monte Cassino
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Ukraina kontratakuje
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Za wolność naszą i waszą
Wojsko znów zagra z Gortatem
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Trwają walki o Donbas
F-15 w Łasku
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO