moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Musimy powstrzymać działania Rosji

Wicepremier Mariusz Błaszczak spotkał się dziś w Warszawie z Janą Černochovą, szefową czeskiego resortu obrony. Wśród tematów, które poruszyli, były m.in. współpraca wojskowa i bezpieczeństwo. – To szczególnie ważne ze względu na wyzwania, przed którymi stoi cała Europa. Dotyczą one rosyjskiej agresji na Ukrainę – powiedział po rozmowach Błaszczak.

Jak po spotkaniu mówił Mariusz Błaszczak, „dziś cała Europa mierzy się z wyzwaniami, którymi są tocząca się w Ukrainie wojna i próba odbudowy rosyjskiego imperium przez Putina”. – Zarówno Polska, jak i Czechy przeciwstawiają się tym tendencjom. Mamy identyczne doświadczenia historyczne. Po II wojnie światowej oba nasze państwa były zdominowane przez Moskwę. Nie chcemy powrotu do tej sytuacji – zaznaczył podczas konferencji prasowej. Podkreślił, że to właśnie dlatego Polska i Czechy wspierają Ukrainę, ale także wzmacniają swoje siły zbrojne. Przypomniał, że żołnierze armii obu krajów zasilają szeregi Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która stacjonuje na Łotwie. – Rozmawialiśmy dziś o dalszej współpracy i budowaniu interoperacyjności między naszymi żołnierzami – dodał.

 

REKLAMA

Wicepremier poinformował także, że wśród tematów, które poruszyli szefowie resortów obrony, było też bezpieczeństwo energetyczne i kwestie związane z zaopatrzeniem wojska w paliwa. To zagadnienia, które były już omawiane na forum NATO, ale teraz mają być również poruszone podczas obrad Unii Europejskiej, co pozwoli na „uniezależnienie od szantażu rosyjskiego”. – Mamy kłopoty związane z tym, że Putin traktuje dostawy surowców niczym broń, więc należy mu tę broń wytrącić z ręki – powiedział. – Uniezależnienie od szantażu rosyjskiego polegające na dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych jest jednym ze sposobów – zaznaczył.

Błaszczak mówił także, że oba państwa przykładają dużą wagę do kwestii związanych z modernizacją swoich sił zbrojnych. – Mamy przygotowane wspólne przedsięwzięcia, jednym z nich jest stworzenie niszczyciela czołgów – powiedział. Wyjaśnił, że pojazd zostanie wyposażony w podwozie produkowane przez czeską firmę Tatra, a Polska będzie odpowiadała za pozostałe komponenty.

Jana Černochová natomiast zwróciła uwagę na wsparcie, którego Polska udziela walczącej Ukrainie. – Wszyscy jesteśmy wdzięczni Polsce, polskiemu rządowi i wszystkim zaangażowanym za to, co robią; za to, że transportują sprzęt wojskowy, także czeski, do Ukrainy – powiedziała. Dodała też, że oba państwa przyjęły ukraińskich uchodźców, a także że niezwykle istotne jest to, aby powstrzymać działania Rosji. – Po Ukrainie kolejne mogą być Polska, państwa bałtyckie, Czechy czy Słowacja – zaznaczyła.

Černochová stwierdziła również, że jednym ze sposobów odstraszania agresora może być współpraca wojskowa. – Rozmawialiśmy dziś o wspólnych ćwiczeniach naszych żołnierzy, nie tylko sił specjalnych, lecz także jednostek desantowych i żandarmerii wojskowej – wyjaśniła. Przypomniała, że w zeszłym tygodniu w Kopenhadze odbyło się spotkanie przedstawicieli państw wspierających Ukrainę, a wśród tematów, które na nim poruszyli, były m.in. te związane z produkcją uzbrojenia. – Widzę tu duże możliwości dla naszych państw, jeśli chodzi o zakłady, które mogą wzmocnić zdolności produkcyjne i naprawcze innych krajów – powiedziała.

Dzisiejsza wizyta czeskiej minister obrony w Polsce była pierwszą od trzech lat. Kolejne spotkanie przedstawicieli resortów obrony Czech i Polski odbędzie się w przyszłym tygodniu. Zostanie wówczas zawarte porozumienie dotyczące wspólnego patrolowania słowackiej przestrzeni powietrznej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
 
WSF: Dzięki wojnie na Ukrainie jesteśmy bardziej zjednoczeni
Włoskie Typhoony w akcji
Świadczenie mieszkaniowe w górę
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
„Trenuj z wojskiem”, by czuć się bezpiecznie
Interwencyjne granatniki
Lider nauczy dowódców kreatywności
Człowiek wielu pasji
Premier w Żelaznej Dywizji
Dodatek za służbę w jednostce bojowej
Putin sięga po rezerwy
Dowódca z intuicją
Alianci z AK
Integracja Wisły
Buzdygany dla ambasadorów Wojska Polskiego
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Charyzmatyczny lider
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Ukraińska kontrofensywa
Rysy na potędze
Społeczne zaplecze sił zbrojnych
Brunatny najazd
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska zmiana w zespole NATO
Święto logistyków
„Rekin” dobił do brzegu
Kolejni operatorzy Warmate
Collective Defense is Priority
Wojska OT mają pięć lat!
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Podniebny trening transportowców
Najważniejsze ogniwa nowego polskiego OPL-u
Dublet pięciobojowych sztafet
Od Chersonia po Krym
Jastrzębie nad Słowacją
Jak się testuje F-35
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Buzdygany 2021 – poczet laureatów
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju w strzelectwie
Zostań stypendystą MON-u
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Raper w mundurze
Czerwona agresja
Konsekwentna pasjonatka
Śladem profesjonalistów
Dwa złota, trzy srebra i dwa brązy biatlonistów
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO