moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w ustawie pragmatycznej - wyjaśniamy wątpliwości, cz. 3

Trzecia część odpowiedzi na pytania, które napływały od żołnierzy do resortu obrony narodowej, podczas prac nad projektem zmian w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, dotyczy zagadnień z zakresu służby kontraktowej.

Czy przewiduje się zniesienie możliwości pełnienia służby kontraktowej do 12 lat?
Mając na uwadze charakter i przeznaczenie służby kontraktowej, w ustawie z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 79, poz. 669) przewidziano, że żołnierz służby kontraktowej może ją pełnić przez łączny okres nieprzekraczający dwunastu lat. Powyższe rozwiązania dotyczą w szczególności (chociaż nie tylko) żołnierzy korpusu szeregowych zawodowych, którzy mogą pełnić zawodową służbę wojskową wyłącznie jako służbę kontraktową. Z uwagi na fakt, że stan potrzeb i zasobów kadrowych jest na bieżąco monitorowany i nie widzi się zagrożeń spowodowanych brakiem kandydatów do obsadzenia stanowisk zwalnianych przez żołnierzy, którzy osiągnęli 12-letni staż służby kontraktowej, nie przewiduje się nowelizacji w tym zakresie wojskowej ustawy pragmatycznej. Ewentualne zmiany w zakresie długości trwania służby kontraktowej będą przedmiotem dyskusji w związku ze zmianą rozwiązań dotyczących nabywania prawa do emerytury wojskowej. Uważa się, że dotyczyć ona powinna żołnierzy, którzy przyjdą do wojska po 1 stycznia 2013 r.

Czy żołnierze służby kontraktowej mogą być przenoszeni do rezerwy kadrowej?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wojskowej ustawy pragmatycznej żołnierze służby kontraktowej generalnie nie mogą być przenoszeni do rezerwy kadrowej. Niemniej jednak proponuje się rozwiązanie, zgodnie z którym żołnierze służby kontaktowej uzyskają takie prawo. Zakłada się objęcie żołnierzy służby kontraktowej możliwością przenoszenia do sześciomiesięcznej rezerwy kadrowej. Jednakże w przypadku skierowania żołnierza służby kandydackiej na naukę będzie on pozostawał w tej rezerwie do czasu ukończenia nauki.

Czy żołnierz zawodowy służby kontraktowej może być wyznaczony na inne stanowisko niż określone w kontrakcie bez konieczności uzyskiwania jego zgody?
Obecnie taka możliwość dotyczy wyłącznie żołnierzy służby stałej. W ramach nowelizacji wojskowej ustawy pragmatycznej przewiduje się wprowadzenie zasady, zgodnie z którą organ wojskowy będzie mógł wyznaczyć również żołnierza kontraktowego na stanowisko służbowe bez konieczności uzyskiwania na to jego zgody w przypadku, gdy wyznaczenie takie następowało będzie w związku z uznaniem żołnierza przez wojskową komisję lekarską za niezdolnego do pełnienia służby na dotychczas zajmowanym stanowisku lub likwidacją zajmowanego przez żołnierza stanowiska albo wymierzeniem żołnierzowi kary dyscyplinarnej zwolnienia z zajmowanego stanowiska służbowego. Powyższa propozycja zmierza do przyspieszenia załatwiania spraw kadrowych i zmniejszenia ilości wytwarzanych dokumentów. Jednocześnie nie narusza praw żołnierza zawodowego do dobrowolności pełnienia służby wojskowej, bowiem żołnierz zawodowy w każdym czasie może wypowiedzieć stosunek służbowy zawodowej służby wojskowej. Ponadto, żołnierz będzie mógł zaskarżyć decyzję o wyznaczeniu go na stanowisko służbowe do organu II instancji.

Czy są prowadzone prace mające na celu zmiany w zakresie wydłużenia okresów trwania kadencji i trwania kontraktu?
Projektowane zmiany w zakresie kadencji i kontraktów dotyczą tylko minimalnych okresów ich trwania. Projektowane rozwiązania zakładają, że kadencja na stanowisku służbowym trwałaby od dwóch do trzech lat, natomiast kontrakty będą zawierane na okresy od 2 do 6 lat. Proponowane rozwiązania wpisują się w system corocznego opiniowania służbowego żołnierzy zawodowych oraz obowiązku corocznego przeprowadzania oceny sytuacji kadrowej. Ponadto zaproponowane rozwiązanie będzie zwiększało stabilizację na stanowiskach.

Źródło: MON

MP

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy?
 
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Symbol zaklęty w dacie
Najwyższy skok w tandemie
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Codziennie składamy legunom raport
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Wołyńskie lwie serca
Razem się szkolą, razem walczą
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
O służbach specjalnych na ASzWoj
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Wojsko na Biegu Niepodległości
Tyraliera terytorialsów
Nowa spółka lotnicza PGZ
101 lat Niepodległej!
Thin Blue Line
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Klasy wojskowe po nowemu
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Polacy świętowali niepodległość
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Awanse na 11 listopada
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
ORP „Ślązak” gotowy do służby
GROM na kursie działań specjalnych
Wierny Polsce
Jani, Miraculously Saved
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
68W Means Lifesaver
Nowy wiceminister w MON
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Niechciany traktat
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Black Jack ściąga do Polski
Wojny wygrywa rezerwa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Plan modernizacji marynarki wojennej
Mroczne serce okupowanej Europy
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Cybersec’19
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Logistycy w akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO