moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wszyscy jesteśmy armią broniącą Polski – przegląd prasy

Czym żyła Warszawa we wrześniu 1939 roku? Zapraszamy do naszego cyklu artykułów prezentujących codzienność Polski i stolicy widzianą oczami ówczesnej prasy. O tym pisały m.in. „Polska Zbrojna”, „Robotnik”, „Kurjer Poranny” i „Kurjer Warszawski”.


Dziś 70 bombowców pojawiło się nad Warszawą, z tego siedem strąciliśmy
– wyliczał 6 września „Kurjer Warszawski”. Tego dnia atakowane były głównie mosty na Wiśle. Poza tym bomba spadła na pusty dom na Ochocie i pusty plac na Pradze. Jednak już 8 września nieprzyjaciel zbombardował Śródmieście. Atakowanie tak gęsto zaludnionego i pozbawionego znaczenia wojskowego obszaru usprawiedliwić się nie da – pisał „Kurjer Poranny”.

Tydzień po rozpoczęciu wojny raporty wojskowe ukazujące się w prasie nadal podtrzymywały nadzieję na zwycięstwo. 30 samolotów polskich bombardowało Berlin i wszystkie powróciły do swych baz. Strąciliśmy nad Polską 35 niemieckich samolotów – donosiła 7 września „Polska Zbrojna”. Także informacje z zachodniego frontu napawały optymizmem. Linia Zygfryda skompromitowana, nie wytrzymała pierwszego natarcia wojsk francuskich, przerwana została w siedmiu punktach – podawał 6 września „Robotnik”. A „Kurjer Warszawski” wyliczał: Między Mozelą a Renem wojska francuskie idą naprzód. Eskadry angielskie odbyły rajd nad Niemcami. Wojska angielskie i francuskie opanowały wszystkie mosty na Renie. Front niemiecki na całej linii został przerwany. Trzy niemieckie krążowniki zatopione.

Coraz więcej miejsca w gazetach zajmowały jednak złe wiadomości. Po trwającej kilka dni bohaterskiej obronie Westerplatte padło – informował 9 września „Robotnik”. A mieszkańcy stolicy rozpoczęli modlitwy w intencji zwycięstwa. W kościołach warszawski lud kornie modli się do Boga – relacjonował 9 września dziennikarz „Kurjera Porannego”. Bóg jest z nami. Cały Kościół modli się o zwycięstwo polskiego oręża – dodawały inne gazety.

W Warszawie przybywało rannych i dzienniki apelowały o użyczanie im łóżek i pościeli. Kobiety były wzywane do pomocy w szpitalach i punktach opatrunkowych. Towarzystwo Trzeźwości i PCK organizowało kursy ratowniczo-sanitarne. Ofiary wypadków należy przewozić samemu do ambulatorium pogotowia z powodu uszczuplenia personelu Pogotowia Ratunkowego – radził „Kurjer Poranny”. Ranni – jak informowała gazeta – przewożeni tramwajami byli zwolnieni z opłaty.

Życie w Warszawie coraz bardziej podporządkowane było wojnie. W restauracji na Wspólnej spotkali się restauratorzy chrześcijańscy, by zastanowić się jak ograniczyć jadłospis czy zorganizować zastępstwa pracowników. Szwalnia PCK apelowała na łamach prasy o wypożyczenie maszyn do szycia. W tramwajach zaczęły pełnić służbę konduktorki, żony i córki tramwajarzy. Uliczne sygnały świetlne zostały zamaskowane – czytamy na stronach dzienników. „Polska Zbrojna” przypominała, że w czasie alarmu bombowego, po ulicach miasta mogą poruszać się tylko samochody z biało-czerwonymi chorągiewkami, należące do władz miasta, urzędów i wojska.

Każda rodzina powinna posiadać odbiornik radiowy umożliwiający odbiór komunikatów OPL o każdej porze. Ich odbiór bez prądu i baterii zapewni aparat detektorowy Detefon do nabycia w salonie państwowych Zakładów Tele- i Radiotechnicznych – głosiło ogłoszenie na stronach „Kurjera Porannego”. Jednocześnie ostrzegano przed podejrzanymi osobami, które odwiedzają mieszkańców stolicy i powołując się na zarządzenie władz, żądają wydania radioodbiorników. To zwykli oszuści, nie dajmy się nabrać – alarmował 8 września „Kurjer Warszawski”.

Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Mroczne serce okupowanej Europy
T-72 strzelają na poligonie
Razem się szkolą, razem walczą
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Unwanted Treaty
Plan modernizacji marynarki wojennej
Ludzie niebezpiecznej profesji
Jak Polacy wyzwalali Bredę
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Eksperyment z przywództwa
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Reserves Win Wars
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Thin Blue Line
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Tyraliera terytorialsów
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
PESCO z polskim projektem
GROM na kursie działań specjalnych
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Wołyńskie lwie serca
Jani, Miraculously Saved
Wyzwania polskiej fotoniki
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Trudna droga
Symbol zaklęty w dacie
Klasy wojskowe po nowemu
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Niechciany traktat
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Podaruj upominek kombatantowi
Wojsko wchodzi w kadr
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Logistycy w akcji
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Nowa spółka lotnicza PGZ
Obrona bez polityki
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO