moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wszyscy jesteśmy armią broniącą Polski – przegląd prasy

Czym żyła Warszawa we wrześniu 1939 roku? Zapraszamy do naszego cyklu artykułów prezentujących codzienność Polski i stolicy widzianą oczami ówczesnej prasy. O tym pisały m.in. „Polska Zbrojna”, „Robotnik”, „Kurjer Poranny” i „Kurjer Warszawski”.


Dziś 70 bombowców pojawiło się nad Warszawą, z tego siedem strąciliśmy
– wyliczał 6 września „Kurjer Warszawski”. Tego dnia atakowane były głównie mosty na Wiśle. Poza tym bomba spadła na pusty dom na Ochocie i pusty plac na Pradze. Jednak już 8 września nieprzyjaciel zbombardował Śródmieście. Atakowanie tak gęsto zaludnionego i pozbawionego znaczenia wojskowego obszaru usprawiedliwić się nie da – pisał „Kurjer Poranny”.

Tydzień po rozpoczęciu wojny raporty wojskowe ukazujące się w prasie nadal podtrzymywały nadzieję na zwycięstwo. 30 samolotów polskich bombardowało Berlin i wszystkie powróciły do swych baz. Strąciliśmy nad Polską 35 niemieckich samolotów – donosiła 7 września „Polska Zbrojna”. Także informacje z zachodniego frontu napawały optymizmem. Linia Zygfryda skompromitowana, nie wytrzymała pierwszego natarcia wojsk francuskich, przerwana została w siedmiu punktach – podawał 6 września „Robotnik”. A „Kurjer Warszawski” wyliczał: Między Mozelą a Renem wojska francuskie idą naprzód. Eskadry angielskie odbyły rajd nad Niemcami. Wojska angielskie i francuskie opanowały wszystkie mosty na Renie. Front niemiecki na całej linii został przerwany. Trzy niemieckie krążowniki zatopione.

Coraz więcej miejsca w gazetach zajmowały jednak złe wiadomości. Po trwającej kilka dni bohaterskiej obronie Westerplatte padło – informował 9 września „Robotnik”. A mieszkańcy stolicy rozpoczęli modlitwy w intencji zwycięstwa. W kościołach warszawski lud kornie modli się do Boga – relacjonował 9 września dziennikarz „Kurjera Porannego”. Bóg jest z nami. Cały Kościół modli się o zwycięstwo polskiego oręża – dodawały inne gazety.

W Warszawie przybywało rannych i dzienniki apelowały o użyczanie im łóżek i pościeli. Kobiety były wzywane do pomocy w szpitalach i punktach opatrunkowych. Towarzystwo Trzeźwości i PCK organizowało kursy ratowniczo-sanitarne. Ofiary wypadków należy przewozić samemu do ambulatorium pogotowia z powodu uszczuplenia personelu Pogotowia Ratunkowego – radził „Kurjer Poranny”. Ranni – jak informowała gazeta – przewożeni tramwajami byli zwolnieni z opłaty.

REKLAMA

Życie w Warszawie coraz bardziej podporządkowane było wojnie. W restauracji na Wspólnej spotkali się restauratorzy chrześcijańscy, by zastanowić się jak ograniczyć jadłospis czy zorganizować zastępstwa pracowników. Szwalnia PCK apelowała na łamach prasy o wypożyczenie maszyn do szycia. W tramwajach zaczęły pełnić służbę konduktorki, żony i córki tramwajarzy. Uliczne sygnały świetlne zostały zamaskowane – czytamy na stronach dzienników. „Polska Zbrojna” przypominała, że w czasie alarmu bombowego, po ulicach miasta mogą poruszać się tylko samochody z biało-czerwonymi chorągiewkami, należące do władz miasta, urzędów i wojska.

Każda rodzina powinna posiadać odbiornik radiowy umożliwiający odbiór komunikatów OPL o każdej porze. Ich odbiór bez prądu i baterii zapewni aparat detektorowy Detefon do nabycia w salonie państwowych Zakładów Tele- i Radiotechnicznych – głosiło ogłoszenie na stronach „Kurjera Porannego”. Jednocześnie ostrzegano przed podejrzanymi osobami, które odwiedzają mieszkańców stolicy i powołując się na zarządzenie władz, żądają wydania radioodbiorników. To zwykli oszuści, nie dajmy się nabrać – alarmował 8 września „Kurjer Warszawski”.

Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Kurs dla saperskich ekspertów
 
Not Contaminated With Routine
Galicyjskie przesilenie
Chwała powstańcom
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Ukraiński kurs na Zachód
Wojsko przeciw wirusowi
Łączność: fundament operacji specjalnej
Więcej celowników z PCO dla wojska
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Wojskowy Hot450Challenge
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Strzelnice dla terytorialsów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Laserowa artyleria US Army
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie odmładzają F-16
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Hekatomba na Woli
Cud Piłsudskiego
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Polsko-amerykańska współpraca
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na misjach święta inne niż zwykle
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Lato z czerwonym terrorem
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kierunek: misja
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polskie porty bardziej otwarte
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Skok na głęboką wodę
Online z mistrzami sportu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Druga kadencja prezydenta Dudy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO