moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze coraz lepiej znają angielski

Od czasu wstąpienia Polski do NATO liczba polskich oficerów i podoficerów, którzy mają udokumentowaną znajomość języka angielskiego wzrosła pięciokrotnie. Najlepiej władają nim komandosi i lotnicy. Język obcy to dla żołnierzy nierzadko klucz do awansu zawodowego i służby poza granicami kraju.

Angielski w wojsku to dziś priorytet. Najlepiej władają nim oficerowie. W 1999 roku w różnym stopniu angielskim posługiwało się niecałe 6 tys. oficerów i 640 podoficerów. Na koniec czerwca tego roku certyfikaty z tego języka miało już blisko 34 tys. żołnierzy (ponad 17 tys. oficerów, ponad 15 tys. podoficerów i 1,6 tys. szeregowych). Oznacza to, że świadectwem znajomości języka może pochwalić się aż 86 proc. oficerów. Najsłabiej język znają szeregowi – tylko 4 proc.


Statystyki rosną nie bez powodu. – Dziś warunkiem przystąpienia do egzaminu na oficera jest odpowiednia znajomość języka angielskiego. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż przez ostatnie kilkanaście lat szeregi armii zasilili nowi żołnierze zawodowi – to absolwenci szkół średnich i wyższych znający angielski na wysokim poziomie – wyjaśnia ppłk Jarosław Grabowski, szef Wydziału Doskonalenia Zawodowego w Departamencie Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON.

Co roku w całych siłach zbrojnych języków uczy się ok. 7,5 tys. żołnierzy i pracowników wojska. Wojsko oferuje kursy doskonalące, wyrównawcze i przygotowujące do egzaminu na poziomie czwartym – zaawansowanym. Żołnierze muszą wykazać się znajomością języka w słuchaniu, mówieniu, czytaniu i pisaniu. Podczas egzaminu każda sprawność oceniana jest oddzielnie.
Głównym ośrodkiem nauczania językowego w Siłach Zbrojnych RP jest Wojskowe Studium Nauczania Języków Obcych w Łodzi. Odbywają się w nim wyłącznie kursy stacjonarne. Rocznie w studium ze wszystkich języków szkoli się 340 żołnierzy, w tym z samego angielskiego 260.  We wrześniu intensywne kursy długo- i krótkoterminowe rozpoczęło 130 słuchaczy.
– Przygotowani jesteśmy też do nauczania innych języków obcych związanych z bieżącymi potrzebami sił zbrojnych, np. z udziałem żołnierzy w misjach pokojowych i stabilizacyjnych w różnych rejonach świata. W ostatnich latach prowadziliśmy kursy z języka ukraińskiego i dari – tłumaczy ppłk Romuald Orzeszko, rzecznik wojskowego studium.

Angielskiego żołnierze uczą się też na kursach językowych w jednostkach wojskowych, studiach podyplomowych oraz placówkach edukacyjnych zagranicą. Znajomość języka w wojsku to klucz do awansu  zawodowego czy też służby poza granicami kraju. Motywować mogą też pieniądze. Ministerstwo Obrony Narodowej za uzyskanie świadectwa znajomości języka obcego na poziomie trzecim i czwartym przyznaje nagrody w wysokości 4 tys. zł.  Nagrodę dostają ci, którzy nie korzystali z kursów, a języka nauczyli się sami.

Gdyby podzielić mundurowych w zależności od rodzaju sił zbrojnych, to procentowo angielski najlepiej dziś znają żołnierze Wojsk Specjalnych: świadectwa znajomości języka angielskiego ma 70 proc. z nich. Wśród żołnierzy Sił Powietrznych certyfikaty posiada 41 proc. żołnierzy. Od 2007 roku angielski jest jedynym obowiązującym językiem w kontaktach radiowych wszystkich samolotów i śmigłowców naszej armii. Wyśrubowane wymagania są wobec pilotów F-16, oprócz egzaminów językowych przechodzą oni dodatkowe, półroczne szkolenie językowe w Stanach Zjednoczonych.

PG

autor zdjęć: WKPW

dodaj komentarz

komentarze

~tolek
1347909000
A co z rosyjski i niemieckim?Żeby poznać swojego wroga ,trzeba znać jego język.
F1-57-04-D5
~Szmerglu
1347831900
Kłamstwem jest stwierdzenie że szeregowi nie znają języka. Uniemożliwia się im podejście do zdawania egzaminu eksternistycznie, stwierdzeniem że nie jest to im potrzebne na zajmowanym stanowisku. Sam jednak jestem wyjątkiem, któremu mimo wszystko udało się zdobyć trzeci poziom.
B8-F9-29-9B
~st.szer
1347831840
Jaki z tego morał, że szeregowi słabo znają angielski ? A kto popchnie takiego szeregowego na angielski ? Nikt. A dlaczego ? Bo szeregowy ma pracować, a nie się dokształcać widać to na każdym kroku. W rozkazie ostatnimi czasy była informacja, że jest kurs angielskiego (w jednostce) a to zaznaczam informacja bo na 30 szer. Dostał się jeden którego ojciec jest kapitanem. Reszcie był pokazany palec do roboty. Więc proszę troszkę się "oagrnąć". My chcemy się uczyć ale nie możemy. Kolejny przykład z zeszłego roku, w rozkazie ukazało się info , że jest nabór. Zgłosiłem się. Zapisali. I co po tygodniu okazało się, że pojedzie plutonowy którego na końcu nazwisko przekręcili i nie pojechał ani on ani ja. Wcześniejszy przykład jest z tego roku. Panie Ministrze - Pan dobry człowiek, Pan tylko "looknie" na to wszystko. Pozdrawiam z centrum Polski.
21-9B-90-24

Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
 
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Defense Without Politics
Chciałem walczyć z Niemcami
Podziemna potęga
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
They Train Together, They Fight Together
Obradowała Rada Gabinetowa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
JWK z odznaką pamiątkową
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Własne interesy Europy
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Krwawe walki o Monte Cassino
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Iran uderza w USA
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Symulatory strzelań Rosomaków
Nauka zimowego pływania
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Śmierć bohatera
Rywalizacja strzelców wyborowych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
For the Right Cause
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
We Are All Darfur
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Pretorianie na Mazurach
Double Eagle po nowemu
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Darłowo czeka na śmigłowce
Nowy wiceminister w MON
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Arsenał Iranu
Klasy wojskowe po nowemu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Ważka bliżej
Stulatka hydrografia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO