moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kondycja armii na czwórkę

Najtrudniej wykonać żołnierzom pompki i przebiec marszobieg, najlepiej radzą sobie ćwicząc „brzuszki”. Kondycji możemy pozazdrościć komandosom, ale już nie lotnikom, którzy wypadli najsłabiej podczas przeprowadzanego latem w armii testu ze sprawności fizycznej. Średnia ocena wyniosła 4,13.
 

Sprawdzian był przeprowadzony w maju i czerwcu, ale dopiero teraz dostępne są jego wyniki. Przystąpiło do niego blisko 77 tys. z ponad 91 tys. żołnierzy służących w armii. Okazuje się, że kondycja naszych wojskowych jest nieco lepsza niż w 2011 r.  Kto wypadł najlepiej? Oczywiście żołnierze Wojsk Specjalnych – ich średnia ocena to 4,51. Najsłabiej wypadli żołnierze Sił Powietrznych – ich średnia to 3,98.

Podczas konkurencji zdawanych w hali sportowej mężczyźni najgorzej poradzili sobie z pompkami (ocena 3,81), najlepiej zaś zaliczyli popularne „brzuszki” (ocena 4,51).  W tej ostatniej konkurencji świetnie wypadły też kobiety, uzyskując ocenę 4,84. I podobnie jak panowie – nie popisały się pompkami (3,93).


W tym roku wzrosła liczba osób (o 8 proc.), które sprawdzian zaliczyły na najwyższą ocenę, czyli 5. – Ponad 26 tys. żołnierzy dostało piątki. Blisko 2 tys., czyli nieznacznie więcej niż w roku ubiegłym, nie zaliczyło egzaminu – podaje płk Wiesław Świtaj, szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Szkolenia Sztabu Generalnego WP.
 
Dla zdających mężczyzn najtrudniejszy okazał się jednak marszobieg. – Bez systematycznego treningu i przygotowania trudno zaliczyć tę konkurencję i zmieścić się w czasie swojej grupy wiekowej.  Dla wielu moich kolegów to najcięższy etap egzaminu – przyznaje kpt. z warszawskiej jednostki, który z biegu na trzy kilometry uzyskał ocenę bardzo dobrą.

Płk Świtaj przyznaje, że odsetek żołnierzy, którzy z tej konkurencji otrzymują oceny negatywne, jest spory. – W tym roku blisko 30 proc. żołnierzy otrzymało dwóję, a średnia ocena za całą konkurencję wyniosła 3,51.


Nie najlepszy wynik to, obok słabego przygotowania, również efekt podejścia żołnierzy do tej konkurencji. Nierzadko zdarza się, że ci, którzy zaliczą konkurencje na hali sportowej na więcej niż 4, odpuszczają sobie bieg. Dostają dwóję, ale średnia ocena za cały test i tak wychodzi im pozytywna. – Chcemy wprowadzić zmiany w egzaminie, a jednym z wariantów ma być podział sprawdzianu na dwie części: konkurencje sprawnościowe na hali sportowej oraz wytrzymałościowe na boisku czy basenie. Wówczas warunkiem zdania egzaminu będzie zaliczenie dwóch jego części – mówi płk Świtaj. Zmiany takie zaczną prawdopodobnie obowiązywać w  2014–2015 roku.

W ciągu dwóch lat zmienić się mają także ćwiczenia dla kobiet. – Dziś panie muszą zaliczać bieg „zygzakiem” oraz pompki. Wiele z nich jednak chciałoby zdawać bieg wahadłowy oraz podciągać się na drążku, a także biegać na 3000 m razem z mężczyznami. Chcemy im dać alternatywę – mówi płk Świtaj.

Do corocznego egzaminu ze sprawności fizycznej zobowiązuje żołnierzy ustawa o służbie wojskowej. Zdają go żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Normy sprawnościowe uzależnione są od wieku, płci i stanowiska.

REKLAMA

PG

autor zdjęć: Marek Kłos, Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~Tom
1350033300
a po dupie dostana jak zwykle najnizsi stopniem... sierzant czy chorazy wykona telefon na hale sportowa (jak to sie zwykle odbywa) i egzamin zaliczony...
09-C3-9A-4F

F-16 kończą misję w Estonii
 
Wybuchowa edukacja
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Aviation Detachment” w Łasku
„Kaper” przeciw terrorystom
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Laserowa artyleria US Army
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ogień w natarciu
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Medycy po unitarce
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Kraby kontra okręt
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Polak z Medalem NATO
16 Dywizja najlepsza!
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Zaplecze dla Rosomaków
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Ukraiński kurs na Zachód
Amerykanie odmładzają F-16
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Ochotnik do Auschwitz
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Święto terytorialsów
Nowe sanitarki dla wojska
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Sonary dla śmigłowców ZOP
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko przeciw wirusowi
Polsko-amerykańska współpraca
Szybciej do wojska
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komisje sejmowe o umowie z USA
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Marynarski Katyń
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Mordercza obrona Warszawy
Druga kariera byłych żołnierzy
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Bohaterowie na wakacjach w Ryni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO