moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wybuchowe znaleziska

Ponad 3 tys. hektarów, na których teraz jest poligon w Nowej Dębie, zostanie – prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu – przekazane Lasom Państwowym. Saperzy kończą właśnie oczyszczenie tych terenów z niewybuchów i niewypałów. W tym roku znaleźli w ziemi przeszło 3 tony różnego rodzaju złomu, w tym 150 pocisków artyleryjskich i 10 min przeciwpiechotnych.


Oczyszczanie poligonu w Nowej Dębie, a konkretnie części nazywanej Lipą, trwa od ubiegłego roku. Saperzy ruszyli do akcji, ponieważ wojsko nie będzie już korzystało z tych gruntów i chce je przekazać Lasom Państwowym. Dotychczas armia korzystała z terenu na podstawie umowy o użytkowanie z Lasami Państwowymi. Resort musiał płacić jednak podatek leśny. W 2011 r. wyniósł on 77 tys. zł. Zgodnie z umową połowę z tego w imieniu ministerstwa pokrywał Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Lublinie, a drugą część Nadleśnictwo Gościeradów. W tym roku podatek wyniósł 110 tys. zł.

W sumie do przekazania jest przeszło 8200 ha gruntów. Wcześniej jednak obszar musi zostać sprawdzony i uznany za całkowicie bezpieczny. Pierwszy etap porządkowania Lipy rozpoczął się w 2011 r. Efektem prac saperskich było przekazanie do Lasów Państwowych około 2600 ha gruntów. Saperzy ponownie ruszyli w teren wiosną tego roku. Do sprawdzenia mieli – bagatela – ponad 3000 ha.


– Teren oczyszczają żołnierze z 16 Batalionu Saperów, 2 Pułku Saperów, 6 Brygady Powietrznodesantowej i 16 Dywizji Zmechanizowanej. Współorganizatorem zgrupowania jest 16 Batalion z Niska. To my zapewniamy wojsku jedzenie i spanie – wyjaśnia ppłk Marian Szymula, dowódca saperów z Niska. W akcję zaangażowało się 156 żołnierzy.

Saperzy tworzą tzw. grupy zadaniowe i mają do oczyszczenia i rozminowania ściśle określone obszary. Każdy saper przez średnio 10 godzin dziennie przeszukuje pół hektara i sprawdza ziemię na głębokość 30 cm. Zdarza się jednak, że żołnierze wydobywają znaleziska nawet z dwóch metrów. Tylko w tym roku znaleźli w ziemi przeszło 3 t różnego rodzaju złomu. Odkopano m.in. ponad 150 pocisków artyleryjskich, 10 min przeciwpiechotnych, 51 granatów moździerzowych, kilka granatów ręcznych, 83 naboje przeciwlotnicze i ponad 2000 sztuk amunicji strzeleckiej. Podczas prac 69 razy wzywali patrol minerski z 16 Batalionu Saperów. Niebezpieczne materiały zostały zniszczone na poligonie w Nowej Dębie. – To jest trudna i mozolna praca. Żołnierz musi być skupiony i uważny. Cały czas pracuje w słuchawkach, w których słychać pisk. Dźwięk nasila się, kiedy wykrywacz najedzie na jakąś metalową rzecz. Saperzy muszą wszystko sprawdzić, niezależnie od tego, czy w ziemi leży kapsel czy nabój – opowiada ppłk Szymula.


Rzecznik 21 Brygady Strzelców Podhalańskich kpt. Konrad Radzik wyjaśnia, że żołnierze, którzy porządkują tereny poligonowe, są do tego dobrze przygotowani. – Znalezione w ziemi niewybuchy sprawdza się z bezpiecznej odległości za pomocą kotwiczki saperskiej. Niestety, tymi przedmiotami interesują się także zbieracze złomu, co może skończyć się dla nich tragicznie – mówi.

W maju 2013 r. rozpocznie się trzecia i prawdopodobnie ostatnia część „czesania” Lipy. Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Lublinie szacuje, że całość gruntów do Lasów Państwowych trafi jesienią przyszłego roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 16 bsap

dodaj komentarz

komentarze


„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
 
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Misje na dłużej
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Kondor wystartował
Misja wojownika
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Iran uderza w USA
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Obradowała Rada Gabinetowa
Posłowie o sytuacji w Iraku
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
We Are All Darfur
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rekordowy budżet MON
Defense Without Politics
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Nowy wiceminister w MON
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Następcy Wstęg poszukiwani
Benemerenti 2020
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Kajak idealny dla komandosa
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Za wolność naszą i waszą
Arsenał Iranu
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Klasy wojskowe po nowemu
Przeciw trzem wrogom
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Serwis AW101 w Łodzi
They Train Together, They Fight Together
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Beagle dla żołnierzy?
Terytorialsi za oceanem
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pomagali z narażeniem życia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO