moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spotkanie ministrów obrony państw NATO

O zaangażowaniu wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego w misjach w Afganistanie i Kosowie oraz o sytuacji na granicy syryjsko-tureckiej rozmawiają w Brukseli szefowie resortów obrony państw członkowskich NATO. W dwudniowym posiedzeniu bierze udział minister Tomasz Siemoniak.

– To będzie dość istotne spotkanie. Nie tylko dlatego, że jest ono pierwsze po szczycie NATO w Chicago, gdzie zapadło wiele ważnych decyzji, także dlatego, że sytuacja na świecie zmienia się dynamicznie, tematów dla ministrów obrony i dla NATO nie brakuje – powiedział minister Tomasz Siemoniak.

Na rozpoczęte dziś w Brukseli posiedzenie przyjechało 28 ministrów obrony narodowej państw członkowskich NATO. Choć w programie spotkania nie ma dyskusji na temat ostatnich incydentów na pograniczu turecko-syryjskim, dyplomaci oczekują, że szef resortu obrony Turcji poruszy tę kwestię. NATO – co powtarzają dyplomaci – nie przewiduje jednak interwencji w ogarniętej wojną domową Syrii.

– To, co się wydarzyło na pograniczu syryjsko-tureckim, jest częścią dużo większej całości. Problemem jest sytuacja w Syrii jako taka. Te incydenty – śmierć niewinnych ludzi, obywateli tureckich w wyniku ostrzału – to wynik braku kontroli nad tym konfliktem; to nie jest sytuacja ataku czy agresji na dużą skalę, lecz właśnie braku kontroli – podkreślił minister Siemoniak.

Dodał, że „to nie jest problem Sojuszu jako takiego”, a sposobów rozwiązania konfliktu należy szukać na forach międzynarodowych, które już podjęły działania – ONZ, Lidze Arabskiej czy Radzie Bezpieczeństwa ONZ. – Społeczność międzynarodowa powinna się skupić na tym, by w tym konflikcie nie ginęli cywile, oraz na tym, by broń chemiczna i inna broń masowego rażenia była pod pełną kontrolą, nie została użyta i nie dostała się w niepowołane ręce – dodał.

Minister Siemoniak spotkał się dziś ze swoim tureckim odpowiednikiem – Ismetem Yilmazem. Szefowie resortów obrony dyskutowali m.in. o rozwoju dwustronnej współpracy wojskowej oraz o kooperacji przemysłów obronnych Polski i Turcji. Tomasz Siemoniak zaprosił Turcję do udziału w przyszłorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach w charakterze państwa wiodącego.

Podczas brukselskiego szczytu NATO przede wszystkim będzie omawiana sytuacja w Afganistanie. Ministrowie spotkają się z przedstawicielami 22 innych państw z Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie. Będą oni rozmawiać na temat wycofania wojsk ISAF z Afganistanu i przekazania odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju Afgańczykom. Zgodnie z ustaleniami przyjętymi w 2010 roku na szczycie w Lizbonie i potwierdzonymi w tym roku w Chicago ma to nastąpić do końca 2014 roku.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zapowiedział, że w przyszłym roku uzgodniony zostanie plan nowej misji, której głównym zadaniem ma być „szkolenie, doradzanie i pomaganie” afgańskiej armii i policji. Ministrowie mają przyjąć wstępne założenia planu tej misji, ale koncepcja może być gotowa najwcześniej w lutym przyszłego roku.

REKLAMA

Minister Siemoniak podkreślił, że równie ważna jest kwestia misji w Kosowie. – Polska jest obecna i w misji KFOR, i w prowadzonej przez Unię Europejską misji policyjnej EULEX. Oczekujemy, że NATO i UE znajdą właściwe metody działania, żeby ten konflikt z jednej strony rozwiązać, a z drugiej, by ta operacja stawała się operacją bardziej policyjną niż wojskową – powiedział Siemoniak. Podkreślił, że tak jak w Afganistanie, także w Kosowie dla trwałego pokoju najważniejsze są rozwiązania polityczne. Według szefa MON, kraje UE zbyt słabo wspierają misję EULEX, dlatego główny ciężar spoczywa na Polakach i Włochach.

W Brukseli odbędzie się także sesja robocza Rady Północnoatlantyckiej poświęcona transformacji obronnej oraz wdrożeniu „pakietu obronnego”, który został ustalony na majowym szczycie NATO w  Chicago. Zaplanowane również zostały spotkania dwustronne ministra Siemoniaka z ministrem obrony Turcji oraz ministrem obrony Niemiec, a także rozmowy ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4).

Polski minister spotka się także ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy, Danii, Rumunii  i Mongolii. Szefowie resortów obrony będą omawiać bieżącą współpracę bilateralną.

Ministrowi towarzyszy m.in. szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch i podsekretarz stanu w MON ds. polityki obronnej dr hab. Robert Kupiecki.

IS/PAP

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Polskie porty bardziej otwarte
 
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na wakacje z WOT
NATO walczy z koronawirusem
„Defender” na poligonie!
„Anakonda” rusza na poligony
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Online z mistrzami sportu
Widzieć i nie być widzianym
Trzeba rozbić to więzienie!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Koniec kijowskiego snu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Ratownik” od nowa
„Harpun” do walki
Generał Haller przybył w sam czas
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Nowy wiceminister w MON
Transportery płyną na drugi brzeg
Ćwiczenia z torpedą
„Spartan” znów na Mazurach
Święto żołnierzy służących na misjach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Mercedes nie tylko do holowania
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Obradowała Rada Gabinetowa
Amerykanie odmładzają F-16
Na misjach święta inne niż zwykle
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Głos (z) płonącej Warszawy
Morskie początki „Anakondy”
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Białe noce podhalańczyków
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko przeciw wirusowi
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Prawdziwi wojownicy
Co z tegorocznym MSPO?
Zwiadowcy na start
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Agent w generalskich szlifach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
MON nie wycofuje się z MSPO
Terytorialsi nie stracą dodatku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO