moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
XII zmiana kontyngentu jest już na służbie

W Afganistanie będzie służyć o 700 polskich żołnierzy mniej niż dotychczas. Zmienia się też charakter naszej misji. Jednym z priorytetów misjonarzy będzie szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa i wspieranie budowy lokalnych struktur administracji. W uroczystym przekazaniu dowodzenia XII zmianie uczestniczył minister obrony Tomasz Siemoniak.


– Wasze działania oceniamy na szóstkę. Wysoko postawiliście poprzeczkę następcom – mówił szef MON do kończących misję żołnierzy XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Tym, którzy właśnie obejmują służbę w Afganistanie, minister Siemoniak życzył sukcesów i żołnierskiego szczęścia.

Większość żołnierzy XII zmiany jest już na miejscu. Przyjechali z różnych jednostek, przede wszystkim z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, która stanowi główną siłę PKW. Dla „błękitnej brygady” służba w Afganistanie nie będzie nowością. Służyli już pod Hindukuszem w 2008 i 2009 r. W Afganistanie są także wojskowi z innych jednostek, m.in. 12 Dywizji Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 9 i 18 pułków rozpoznawczych, 1 i 2 pułków saperów, 10 Brygady Logistycznej, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, Żandarmerii Wojskowej i innych. Przez najbliższe pół roku służyć będą pod komendą gen. bryg. Andrzeja Tuza i jego zastępcy płk. Tomasza Piotrowskiego.

Na posterunku zastąpią wojskowych z XI zmiany, którzy w pełnym składzie (podczas XI zmiany nie zginął żaden polski żołnierz) wracają już do domu. Przekazanie dowodzenia odbyło się w bazie Ghazni. Dowódca Polskich Sił Zadaniowych gen. bryg. Bogdan Tworkowski przekazał obowiązki gen. Tuzowi. W uroczystości poza ministrem Tomaszem Siemoniakiem wzięli udział m.in. wiceminister Beata Oczkowicz, dowódca operacyjny sił zbrojnych gen. broni Edward Gruszka, szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch, dowódca Dowództwa Regionalnego – Wschód gen. dyw. William Mayville i przedstawiciele władz afgańskich.

Żołnierze do misji przygotowywali się od 12 miesięcy. Trenowali w kraju i za granicą. Zgrupowanie bojowe w Afganistanie utworzono z żołnierzy 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej.

Głównym zadaniem żołnierzy XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego będzie wsparcie szkoleniowe afgańskiego wojska i policji. Poprzednie zmiany PKW w większym stopniu koncentrowały się na działaniach bojowych. Teraz nasze wojsko ma zadbać, by afgańskie siły bezpieczeństwa były lepiej wyszkolone, tak żeby stopniowo przejmowały odpowiedzialność za bezpieczeństwo w kraju. – Nasze priorytety to także wspieranie procesu budowy struktur władz afgańskich, instytucji państwowych, a zwłaszcza afgańskich sił bezpieczeństwa, ale też pomoc afgańskiej ludności w przetrwaniu zimy – mówi kpt. Janusz Błaszczak, rzecznik prasowy XII zmiany PKW.

Od kwietnia Polacy odpowiadają za północną część prowincji Ghazni. Stacjonują w bazach Ghazni, Vulcan i Waghez oraz w Bagram. XII tura kontyngentu wojskowego w Afganistanie jest mniejsza od poprzedniej o około 700 osób i liczy prawie 1800 żołnierzy i pracowników wojska.

Żołnierze XII zmiany mają na swoim koncie już jedną udaną operację. Kilka dni temu odkryli i zlikwidowali skład broni, amunicji, granatów, zapalników i części do produkcji min pułapek.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
 
Białe noce podhalańczyków
Terytorialsi nie stracą dodatku
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Święto żołnierzy służących na misjach
Na misjach święta inne niż zwykle
Na wakacje z WOT
Amerykanie odmładzają F-16
„Ratownik” od nowa
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Online z mistrzami sportu
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Mercedes nie tylko do holowania
Koniec kijowskiego snu
Sojusznicy w Drawsku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Spartan” znów na Mazurach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Anakonda” rusza na poligony
Wojsko przeciw wirusowi
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Polskie porty bardziej otwarte
MON nie wycofuje się z MSPO
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polskie zwycięstwo w D-Day
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Co z tegorocznym MSPO?
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Agent w generalskich szlifach
Trzeba rozbić to więzienie!
Obradowała Rada Gabinetowa
Generał Haller przybył w sam czas
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Nowy wiceminister w MON
Zwiadowcy na start
Transportery płyną na drugi brzeg
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
„Harpun” do walki
Głos (z) płonącej Warszawy
NATO walczy z koronawirusem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Morskie początki „Anakondy”
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Kierunek: Drawsko Pomorskie
F-16 kończą misję w Estonii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Defender” na poligonie!
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Ćwiczenia z torpedą
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO