moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zima w Afganistanie – potrzebna pomoc

Ruszyła organizowana przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” akcja „Pomoc dla dzieci z Afganistanu”. Ciepła odzież, buty, koce – potrzebne jest wszystko, co pozwoli przetrwać zimę. Za pośrednictwem polskich żołnierzy dary trafią do najbardziej potrzebujących. Zbiórka potrwa do końca stycznia.

Organizatorem akcji jest Fundacja „Redemptoris Missio”, a jej pomysłodawcami są polscy żołnierze. W 2010 roku, w liście do Fundacji dowódca grupy CIMIC ppłk Grzegorz Wtykło opisał codzienność biednej afgańskiej społeczności, a szczególnie trudną sytuację dzieci. – Nie zdawałam sobie sprawy, że w Afganistanie jest tak sroga zima. Na opał stać tylko najbogatszych, więc dla wielu rodzin to bardzo trudny okres. W 2011 roku więcej ludzi zamarzło niż zginęło od wybuchów bomb. Dlatego żołnierze poprosili o wsparcie ich działań i przekazanie darów. Postanowiliśmy pomóc – tłumaczy Justyna Janiec-Palczewska, koordynatorka akcji.


Po raz kolejny okazało się, że Polacy nie pozostają głusi na potrzeby innych. Do akcji włączyło się blisko 100 instytucji, szkół, przedszkoli i wiele prywatnych osób. – Nie spodziewaliśmy się aż takiego zainteresowania. Myśleliśmy, że uda nam się uzbierać kilkadziesiąt sztuk odzieży i pomóc dzieciom z choćby jednej wioski. Z upływem czasu ubrań robiło się coraz więcej, pojawiały się też kolejne wpłaty na ten cel. Czasem w kieszeniach ubrań znajdujemy małe zabawki, cukierki. To sympatyczne gesty – dodaje koordynatorka akcji.


Fundacji z roku na rok udaje się zebrać więcej darów. W czerwcu 2011 roku do Afganistanu dostarczono ponad 2 tony niezbędnych rzeczy. Kilka miesięcy później, w lutym 2012 roku wojskowy samolot zabrał ich o tonę więcej. Łącznie w trakcie dotychczasowych trzech edycji do Afganistanu trafiło w sumie ponad 11 ton pomocy humanitarnej.

– Dystrybucją darów w Afganistanie zajmują się polscy żołnierze z grupy wsparcia współpracy cywilno-wojskowej CIMIC, ale także z PRT czy pododdziałów zgrupowania bojowego – mówi kpt. Janusz Błaszczak, szef sekcji Informacyjno-Prasowej Polskich Sił Zadaniowych PKW w Afganistanie. Dodaje, że każda pomoc, w szczególności humanitarna jest potrzebna, zwłaszcza takim instytucjom jak szpitale, szkoły czy domy dziecka. – Ma to ogromne znaczenie dla pozytywnych relacji pomiędzy ludnością lokalną, a naszymi żołnierzami – wyjaśnia kapitan.

– Wysłaliśmy już około tony rzeczy i wózek dla Poli, zdobyty od jednej z firm – mówi Janiec-Palczewska. W ostatnim tygodniu żołnierze „obdarowali” między innymi szpital w Ghazni. Na ręce dyrektora przekazali koce i środki czystości, a dzieci z oddziału szpitalnego otrzymały plecaki i przybory szkolne. Koordynujący akcję pomocy mjr Dariusz Pita, szef sekcji współpracy cywilno-wojskowej przyznaje, że bez wsparcia z zewnątrz oraz akcji pomocowych organizowanych przez polski kontyngent szpital nie mógłby praktycznie funkcjonować.


– Dziękuję z całego serca w imieniu swoim i moich pacjentów. Wszystko, co do nas przysyłacie ma dla nas podwójną wartość. Pomaga nam w funkcjonowaniu szpitala, ale i podnosi nas na duchu, bo wiemy, że ktoś tam w Polsce o nas pamięta – podkreślił dyrektor szpitala Baz Mahammad.

By wesprzeć afgańskich maluchów, wystarczy zebrać nieużywane rzeczy (przede wszystkim odzież zimową, koce, a także przybory szkolne) i przesłać je paczką na adres Fundacji „Redemptoris Missio” (ul. Grunwaldzka 86, 60-311 Poznań). Można też wpłacić datek finansowy na konto Fundacji z dopiskiem „Pomoc dla Afganistanu” (numer konta: 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192).

Zbiórki potrzebnych rzeczy potrwają w całej Polsce do końca stycznia 2013 roku (lista punktów na stronie: www.medicus.ump.edu.pl )

* * * * *

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” działa w Poznaniu od 1992 roku. Zajmuje się tworzeniem profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja promuje także działalność humanitarną i charytatywną wśród młodzieży szkolnej i akademickiej.

Od 1997 roku Fundacja zrzeszona jest w Medicus Mundi International – międzynarodowej sieci organizacji humanitarnych współpracujących ze sobą w dziedzinie opieki zdrowotnej na świecie.


REKLAMA

PG

autor zdjęć: archwium Fundacji Redemptor

dodaj komentarz

komentarze


Krwawy Wołyń
 
Wojsko ma ofertę dla cywili
Online z mistrzami sportu
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
„Defender” – pracowity poligon saperów
Rakiety z Mesko w F-35
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Kolejne Groty dla wojska
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Amerykanie odmładzają F-16
Kraby w Bolesławcu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Prezydent Duda jedzie do USA
Polsko-amerykańska współpraca
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
PGZ będzie obecna na MSPO
Think tank z siedzibą w Rembertowie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Ułańska szarża
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Odznaka dla ratowników pola walki
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie porty bardziej otwarte
Szkolenie wodne podhalańczyków
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Więcej osób będzie mogło wstąpić do wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojsko przeciw wirusowi
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Mały Katyń pod Augustowem
Dogrywka „Defendera”
Emisariusz heroiczny
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Na misjach święta inne niż zwykle
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Weterani znów staną na macie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 kończą misję w Estonii
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Żołnierze w sztafecie pomocy
Strzelnice dla terytorialsów
Ochotnicy na ratunek
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Oficer jak biała karta...

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO