moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO wesprze Turcję

Na granicy turecko-syryjskiej zostaną rozmieszczone zestawy przeciwrakietowe Patriot. Taką decyzję podjęli szefowie dyplomacji państw Sojuszu. Prosiła o to Turcja, która obawia się, że prezydent Syrii, by stłumić trwający wewnątrz swojego kraju konflikt może użyć rakiet i zaatakować opanowane przez powstańców miejscowości przygraniczne.


Decyzja o rozmieszczeniu Patriotów zapadła na szczycie w Brukseli. Przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego podkreślają, że to posunięcie defensywne. Obawiają się, że rząd prezydenta Baszar el-Assada, któremu nie udaje się stłumić wewnętrznego powstania, może uciec się do ostatecznych metod.

Międzynarodowi eksperci wybrali co najmniej trzy miejsca stacjonowania Patriotów w pobliżu granicy turecko-syryjskiej. Zestawy przeciwrakietowe trafią do prowincji Diyarbakır, Gaziantep i Malatya – podaje serwis CNN-Turk. Z kolei turecka telewizja NTV informuje, że Niemcy uzgodniły już z rządem w Ankarze przysłanie dwóch baterii. Jedną dostarczy również Holandia. Możliwe również, ze Patrioty przyślą także Amerykanie.

Jednak Niemcy i Holandia będą mogły wysłać do Turcji ludzi i sprzęt dopiero, gdy wyrażą na to zgodę ich parlamenty, a to może wydłużyć czas rozmieszczania Patriotów.

REKLAMA

Niewykluczone, że NATO wesprze Turków także w inny sposób. Chodzi o  skierowanie do ich kraju należących do Sojuszu samolotów wczesnego ostrzegania E-3 AWACS. W tym przypadku decyzje mogą zapaść szybko. Anonimowy dyplomata w Brukseli twierdzi, że Naczelny Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie admirał James Stavridis może wydać taki rozkaz nie czekając na ministerialną akceptację.

Politycy zachodni ostrzegają reżim w Damaszku, by nie próbował używać broni chemicznej przeciwko ludności. Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył, że gdyby do tego doszło, wywołałoby to natychmiastową reakcję społeczności międzynarodowej. Przedstawiciele władz syryjskich zapewniają jednak, że nigdy nie użyliby broni chemicznej, nawet „jeśli taką broń by mieli”. Damaszek nie przyznaje się bowiem do posiadania bojowych środków trujących. Ale według zachodnich wywiadów, syryjskie wojska mają około 1000 ton m.in. gazu musztardowego, VX i sarinu. W ich arsenale są wypełnione nimi bomby lotnicze, głowice bojowe rakiet i pociski artyleryjskie.

Obawy, że reżim w Damaszku może użyć broni masowego rażenia wynikają z rozwoju sytuacji w tym kraju. Syryjskie wojska zaczynają przegrywać konfrontację z powstańcami. Partyzanci poinformowali, że zablokowali bazę w okolicach Aleppo, w której jest 450 żołnierzy rządowych. Oblężonym odcięli dopływ wody. Jeden z bojowników twierdzi, że bazę mogliby łatwo zdobyć, ale chcą dać szansę żołnierzom reżimu, by przeszli na ich stronę. Niektóre media podają, że już ćwierć tysiąca ze stacjonujących w bazie żołnierzy uciekło i wielu z nich przystąpiło do powstańców.

Partyzanci coraz skuteczniej zwalczają też samoloty i śmigłowce. Według zachodnich i bliskowschodnich wywiadów zdobyli co najmniej 40 przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych. Kilka dni temu sparaliżowali funkcjonowanie międzynarodowego portu lotniczego w stolicy kraju. Ze względów bezpieczeństwa zagraniczne linie lotnicze od 29 listopada wstrzymały loty do Damaszku.

O pogarszającej się sytuacji w Syrii świadczą decyzje Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych o ograniczeniu swojej aktywności w tym kraju. Z Syrii wyjechał też kolejny członek władz, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Dżihad Makdisi.

Źródła: BBC News, CNN, RIA-Novosti, Reuters, washingtonpost.com

wr

autor zdjęć: www.defensie.nl

dodaj komentarz

komentarze


Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na misjach święta inne niż zwykle
Nowy wiceminister w MON
Głos (z) płonącej Warszawy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Co z tegorocznym MSPO?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Online z mistrzami sportu
„Harpun” do walki
Trzeba rozbić to więzienie!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Defender” na poligonie!
Białe noce podhalańczyków
Polskie zwycięstwo w D-Day
Święto żołnierzy służących na misjach
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
NATO walczy z koronawirusem
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Generał Haller przybył w sam czas
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
„Spartan” znów na Mazurach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Transportery płyną na drugi brzeg
Ćwiczenia z torpedą
„Anakonda” rusza na poligony
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Terytorialsi nie stracą dodatku
Agent w generalskich szlifach
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie odmładzają F-16
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Zwiadowcy na start
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
MON nie wycofuje się z MSPO
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polskie porty bardziej otwarte
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Obradowała Rada Gabinetowa
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Koniec kijowskiego snu
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Mercedes nie tylko do holowania
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Morskie początki „Anakondy”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
F-16 kończą misję w Estonii
Sojusznicy w Drawsku
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Na wakacje z WOT
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
„Ratownik” od nowa
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO