moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Zimnara” biegają nie tylko w Lublińcu

Zimowy Maraton na Raty, nazywany „Zimnarem”, odbywa się nie tylko w Lublińcu, gdzie został wymyślony. Pomysł Wojskowego Klubu Biegacza Meta podchwycili inni organizatorzy imprez biegowych i zimową porą maraton na raty biega się również m.in. w Braniewie, Przasnyszu oraz na misji w Afganistanie i Kosowie.Zawodnik Mety Tomasz Kubisz, który obecnie przebywa na misji w Afganistanie, bez trudu namówił 25 zawodników do startu w „Zimnarze”. Sam również stanął na starcie do pierwszego etapu. 6-kilometrową trasę najszybciej pokonali biegacze z Niemiec. Wygrał „Tom” przed „Lukasem”, a trzeci był zawodnik i działacz Mety. Zwycięzca pierwszego etapu Zimowego Maratonu na Raty w Afganistanie uzyskał czas 25 min 4 s. „Lukas” stracił do lidera 2 min 27 s, a Tomasz Kubisz 4 min 45 s. Natomiast w Kosowie, korespondencyjnie z biegaczami startującymi w Lublińcu, dystans 6 km pokonał por. Adam Białka (jego czas: 29 min 2 s).

W Braniewie „Zimnar” organizowany jest w tym roku po raz piąty. – Po dwa etapy przygotują: 9 Brygada Kawalerii Pancernej, Uczniowski Klub Sportowy Maratończyk, Stowarzyszenie Sportowe Rim Tim Team oraz ja. Mój udział w przygotowaniu etapów będzie najmniejszy, bo nie mam teraz takich możliwości organizacyjnych jak przed laty – mówi pomysłodawca Zimowego Maratonu na Raty w Braniewie kpt. rez. Mieczysław Łyczakowski. – Zawody będą rozgrywane na czterech różnych trasach. Każdy z organizatorów ustala swoją. Wojskowe etapy tradycyjnie będą się rozpoczynały na terenie jednostki. Moje odbędą się w pobliżu pływalni, a Rim Tim Team wywiezie nas za miasto na górską trasę – dodaje kapitan. Nowością tegorocznego „Zimnara” jest również połączenie maratonu z zawodami o Grand Prix Braniewa. – Na pierwszym, trzecim, piątym i siódmym etapie „Zimnara” prowadzona też będzie klasyfikacja w ramach Grand Prix – wyjaśnia były oficer 9 BKPanc.

W inaugurujących cykl biegów zawodach wystartowało 21 mężczyzn i 13 kobiet. Na 6-kilometrowej trasie przygotowanej przez UKS Maratończyk najszybszy był ppor. Piotr Szpigiel z 9 Brygady Kawalerii Pancernej. Z czasem 20 min 30,16 s wyprzedził chor. Waldemara Dudka z 9 BKPanc (21.30,18), a trzeci był ppor. Sławomir Łabuda z 16 Batalionu Dowodzenia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu (22.43,23). Kolejne miejsca zajęli zawodnicy z Rim Tim Team: 4. Jerzy Stulczewski (23.51,01), 5. Daniel Filipek (24.05,01), 6. Kamil Gawryś (25.06,90). W rywalizacji pań triumfowała Katarzyna Biryło (23.25,85) przed Pauliną Marciniak ( 25.54,06) i Izą Bogdańską (28.58,53). Wszystkie zawodniczki reprezentują barwy Miejskiego Ośrodka Sportu Zatoka Braniewo.


Najlepszy z żołnierzy na I etapie „Zimnara” w Przasnyszu st. szer. Mariusz Tyburski

Ppor. Sławomir Łabuda, który zajął trzecie miejsce na pierwszym etapie, przyznał, że bieg utrudniał bardzo silny wiatr. Chwalił też kolegów, którzy przybiegli na metę przed nim. – Mam drobne zaległości treningowe i niestety, nie mogłem zbyt długo dotrzymać kroku Piotrkowi i Waldkowi. Pobiegliśmy w trójkę ostro od samego startu. Nie przebiegliśmy jeszcze półtora kilometra, gdy okazało się, że nasze tempo było zbyt wolne dla Piotrka. Kilometr później Waldek zostawił mnie samego – mówi podporucznik. – Niestety, samemu ciężko się biegło przez ten mocno wiejący wiatr. Zamierzam wystartować we wszystkich etapach „Zimnara”. Tę imprezę traktuję jako formę przygotowań do kwietniowego maratonu w Dębnie, gdzie chciałbym wreszcie uzyskać wynik poniżej 2 godz. i 50 min – dodaje biegacz z elbląskiej Dywizji.

Kpt. Wojciech Winnicki z 2 Ośrodka Radioelektronicznego już po raz drugi organizuje w Przasnyszu Zimowy Maraton na Raty na trasie wokół pasa startowego tamtejszego lotniska. Ze względów organizacyjnych, aby w imprezie mogło wystartować więcej żołnierzy, biegacze w mundurach zaliczać będą poszczególne etapy w piątki, a cywile w soboty. Na trasę pierwszego „wojskowego” odcinka wybiegło 55 żołnierzy i dwóch cywilów. Natomiast na starcie pierwszego etapu dla biegaczy spoza wojska stanęło 15 mężczyzn i 3 kobiety. Podobnie jak w Braniewie rywalizację na 6-km trasie utrudniał zawodnikom silnie wiejący wiatr. Najlepszy wynik wśród żołnierzy – 26 min 1 s – uzyskał st. szer. Mariusz Tyburski. Drugie miejsce zajął kpt. Krzysztof Śnieżek (27,11), a trzecie ppłk Włodzimierz Puchała (27,47). W rywalizacji cywilów triumfował Piotr Goś (24,39) przed Danielem Mockiem (25,12) i Mateuszem Tyburskim (25,37). Bieg pań wygrała Monika Iwańska z Klubu Biegacza TKKF Promyk Ciechanów.

REKLAMA

Ppłk Włodzimierz Puchała na trasie wytyczonej na przasnyskim lotnisku

* * * * *

Inauguracyjnego „Zimnara” Meta zorganizowała w 2001 roku. Pierwszym miastem po Lublińcu, w którym ruszyło zimowe bieganie maratonu na raty była Warszawa. Imprezę w stolicy zorganizował w 2007 roku zawodnik Mety kpt. Andrzej Liśniewski. „Zimnar” spodobał się sympatykom biegania w Warszawie i w tym roku rozgrywany jest po raz siódmy. W 2008 roku Zimowy Maraton na Raty odbył się nawet w Afganistanie, Iraku i Libanie, gdzie startowali żołnierze wypełniający obowiązki służbowe na misjach w tych krajach.

W 2010 roku Meta koordynowała zimowe maratony rozgrywane w różnych miejscach w kraju. Zawodnicy korespondencyjnie rywalizowali o miano zwycięzcy I „Zimnara” Polska. Pierwszym zwycięzcą ogólnopolskiego maratonu, z czasem 2 godz. 33 min 8 s, został Grzegorz Kiełczewski, który dystans 42 km 195 m pokonywał na raty w Jelczu-Laskowicach i Oławie. W 2010 roku poza Lublińcem, Warszawą oraz Jelczem-Laskowicami i Oławą zawodnicy biegali „Zimnara” w Braniewie, Bemowie Piskim, Katowicach, Dobrodzieniu, Orle oraz w dwóch bazach w Afganistanie. Wszyscy uczestnicy ogólnopolskiego „Zimnara” otrzymali pamiątkowe medale. W tym roku Meta szykuje medale dla najlepszych zawodników w poszczególnych miastach (poza Jelczem-Laskowicami i Oławą) oraz wszystkich żołnierzy, którzy ukończą maraton w Afganistanie i Kosowie.

szus

autor zdjęć: archiwum kpt. Wojciecha Winnickiego

dodaj komentarz

komentarze


30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
 
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej celowników z PCO dla wojska
Trwała odporność terytorialsów
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Cud Piłsudskiego
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Łączność: fundament operacji specjalnej
Amerykanie odmładzają F-16
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Skok na głęboką wodę
Strzelnice dla terytorialsów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Chwała powstańcom
Polskie porty bardziej otwarte
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Tak się zostaje prymusem
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kierunek: misja
Wojsko przeciw wirusowi
Online z mistrzami sportu
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Laserowa artyleria US Army
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Hekatomba na Woli
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Chemicy do zadań specjalnych
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Na misjach święta inne niż zwykle
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Ukraiński kurs na Zachód
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Szarża „Hallerczyka”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Polsko-amerykańska współpraca
F-16 kończą misję w Estonii
Not Contaminated With Routine
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Druga kadencja prezydenta Dudy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO