moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO za interwencją francuską w Mali

Sytuacją w Mali i militarnym zaangażowaniem Francji w tym kraju zajmie się w poniedziałek Rada Bezpieczeństwa ONZ. Posiedzenie zwołano na wniosek Francuzów. Interwencję francuskich sił zbrojnych w Afryce poparło NATO, a także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.


Francja zdecydowała się na wkroczenie do Mali, bo poprosił ją o to prezydent Dioncound Traore. Paryż obawia się o los swych obywateli, których na terenie państwa leżącego w Afryce Zachodniej wciąż pozostaje kilka tysięcy.

Operację Francuzów w Mali poparło NATO. Rzeczniczka Sojuszu Oana Lungescu poinformowała, że Sojusz z zadowoleniem przyjął decyzję o interwencji militarnej. Podkreśliła jednocześnie, że Francja nie zwróciła się do NATO z prośbą o pomoc w prowadzeniu operacji w Afryce. – Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni zagrożeniami, jakie mogą stanowić organizacje terrorystyczne w Mali nie tylko dla tego kraju, lecz także dla regionu i dlatego z zadowoleniem witamy wysiłki całej społeczności międzynarodowej zmierzające do wdrożenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz bardzo szybką akcję Francji w celu odparcia ofensywy organizacji terrorystycznych – powiedziała Oana Lungescu.

W piątek, 11 stycznia, Paryż wysłał do Mali 300 swoich żołnierzy. Celem interwencji wojskowej o nazwie „Operacja Serval” jest powstrzymanie islamskich rebeliantów, a następnie wyparcie ich z terenów Azawadu (północno-wschodnia część Mali), który w kwietniu ubiegłego roku jednostronnie proklamował niepodległość. Islamscy rebelianci skupieni wokół ugrupowań Al-Kaida Islamskiego Maghrebu i Ansar Dine wprowadzili na terytorium Azawadu prawo szariatu. Francja obawia się o los swych obywateli, których na terenie Mali wciąż pozostaje kilka tysięcy.

W niedzielę interwencję poparła Wielka Brytania. Według jej premiera, Davida Camerona, Mali może stać się „nowym ogniskiem terroryzmu u wrót Europy”. Brytyjczycy udzielili Francji logistycznej pomocy – do Mali poleciały dwa brytyjskie samoloty transportowe. Londyn nie wyśle natomiast do Afryki swoich żołnierzy.

Francję i Mali – byłą francuską kolonię – łączą bliskie więzi polityczne i gospodarcze. W ostatnich latach Francja interweniowała kilkakrotnie na wniosek rządów swych byłych kolonii afrykańskich np. w Czadzie, Nigrze i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Malijscy rebelianci są dość dobrze wyposażeni, dysponują m.in. bronią z magazynów libijskich, splądrowanych po upadku Muammara Kaddafiego. Dotychczasowe straty francuskie to dwa śmigłowce. Nie żyje także jeden z francuskich pilotów. Wspólne siły malijsko-francuskie odbiły miasto Konna. Francuskie samoloty prowadziły też nalot na opanowane przez rebeliantów miasto Gao na północy kraju. Rebeliantom natomiast udało się zająć miasto Diabaly ok. 400 km od stolicy kraju, na terenie kontrolowanym dotychczas przez rząd malijski.

Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) zatwierdziła interwencję zbrojną. Siły interwencyjne ECOWAS mają liczyć 3300 żołnierzy.

Zaniepokojone sytuacją w Mali jest polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. – Opowiadamy się za współpracą międzynarodową na rzecz przywrócenia stabilności w tym kraju – czytamy w oświadczeniu MSZ.  W MON nie mówi się na razie o decyzjach militarnych, bo też nikt nie zwracał się z prośbą o polską pomoc w tej sprawie. – Nie dostaliśmy żadnych rozkazów. Czekamy na decyzje przełożonych i bacznie obserwujemy to, co dzieje się teraz na świecie – mówi portalowi polska-zbrojna.pl gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak, dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Generał od stycznia dowodzi Grupą Bojową UE.

Źródło: BBC, PAP, rp.pl

O interwencji francuskich wojsk w Mali czytaj także:

Londyn wspiera interwencję w Mali

Francuska interwencja w Mali. MSZ popiera

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: Ministère de la Défense

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1358266560
GJ Sorry masz rację. Jeszcze raz przepraszam.. .
00-B3-ED-57
~GJ
1358250480
Scoobydoo Ty chyba jesteś walnięty, propaganda jankesów miesza Ci w łbie,chcesz wysyłać naszych na wszystkie wojenki a skąd weźmiesz tylu żołnierzy i czym ich przetransportujesz a na końcu z czego to zapłacisz.Żołnierz szkolony w walce ginie 100 razy szybciej niż na poligonie.Chcesz łapać wszystkie sroki za ogon a tak się nie da,choć niekiedy świta Ci normalne myślenie ( chodzi o europejskie siły a nie chore NATO ) ale za pustymi politycznymi chęciami stworzenia takich sił muszą iść czyny a więc zakup sprzętu europejskiego,udział w europejskich programach itd.wtedy Europa będzie widziała że chcemy a nie gadanie że tak a kupowanie sprzętu u jankesów, żydków itd.....
A7-2B-37-21
~scoobydoopoznan
1358190180
Myślę, że powinniśmy sami zgłosić chęć pomocy i mieć przygotowany pułk a docelowo brygadę. 1. Żołnierz szkolony w walce równy jest 3 siedzącym w kraju. 2. Polska zgłaszała potrzebę budowania Europejskich Sił Zbrojnych, których - uważam - powinniśmy być fundamentem dziedzinie wojsk lądowych, stąd wysłanie takiego kontyngentu Francji uwiarygodniłoby nas jako partnera europejskiego , ponieważ pewnie wokół nich (Francuzów) będą się takowe siły rozwijać. Warunki : 1. zgoda parlamentu EU . 2. My dajemy ludzi EU całość finansuje, również zakup sprzętu , który okaże się potrzebny w trakcie misji i stanie się własnością Polskiej (europejskiej) Armii
00-B3-ED-57

Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
 
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
PGZ będzie obecna na MSPO
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ochotnicy na ratunek
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Więcej celowników z PCO dla wojska
Żołnierze w sztafecie pomocy
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Online z mistrzami sportu
Ułańska szarża
Minister Błaszczak dziękuje medykom
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Emisariusz heroiczny
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Brawurowe zagony motorowe
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Prezydent Duda jedzie do USA
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Dogrywka „Defendera”
Krwawy Wołyń
Na misjach święta inne niż zwykle
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Amerykanie odmładzają F-16
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie porty bardziej otwarte
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Rakiety z Mesko w F-35
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Szkolenie wodne podhalańczyków
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kolejne Groty dla wojska
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Oficer jak biała karta...
Laserowa artyleria US Army
Mały Katyń pod Augustowem
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Defender” – pracowity poligon saperów
Wojsko ma ofertę dla cywili
Odznaka dla ratowników pola walki
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Weterani znów staną na macie
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Kraby w Bolesławcu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO