moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rok w morzu pod polskim dowództwem

Niszczyciele min z Belgii, Holandii, Norwegii, Niemiec i Polski rozpoczynają wspólnie roczną misję na morzu. Od dziś dowodzi nią polski okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”.

ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Fot. Marian Kluczyński.

Okręty podpływają do wyznaczonego akwenu. Każdy z nich musi przeszukać obszar dziesięciu mil kwadratowych. Jednostki badają wyznaczony teren za pomocą stacji hydroakustycznych, a dzięki kamerom mogą zidentyfikować zalegające na dnie obiekty. Kiedy okręt trafi na minę lub amunicję, do akcji wkraczają nurkowie. Z pokładu opuszczana jest łódź. Nurkowie schodzą pod wodę. Umieszczają ładunek wybuchowy, a po powrocie na pokład odpalają go.

Podobną pracę można wykonać także za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego. – Taka maszyna znajduje się na każdym okręcie. Polscy marynarze korzystają z pojazdu o nazwie „Ukwiał” – mówi kmdr ppor. Piotr Adamczak, zastępca rzecznika Marynarki Wojennej RP. W tym czasie okręt dowodzenia krąży między przeszukującymi dno jednostkami. Koordynuje ich działania. W razie potrzeby służy pomocą.

To przykład scenariusza operacji, którą może przeprowadzić natowski zespół obrony przeciwminowej. Dziś dowództwo nad nim obejmuje polski okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. W skład grupy wejdą jednostki z Belgii, Holandii, Norwegii, Niemiec oraz polski niszczyciel ORP „Czajka”. Każdy z nich ma za sobą udział w podobnej misji.

Belgijski BNS „Bells” i holenderski HNLMS „Urk” to niszczyciele min typu Tripartite. Projekt tych jednostek został opracowany wspólnie przez specjalistów z Francji, Belgii i Holandii. Pierwsze z tych państw odpowiadało za uzbrojenie i wyposażenie elektroniczne, drugie za instalację elektryczną, a trzecie za układ napędowy. Okręty pochodzą z połowy lat osiemdziesiątych.

Niemiecki FGS „Weilheim” i norweski HNOMS „Hinnoy” są jednostkami nieco nowszymi. Pierwszy został zwodowany w 1998, drugi w 1994 roku. – Norweski okręt jest katamaranem. Ma też plastikowy kadłub – mówi kmdr ppor. Adamczak.

W skład zespołu wejdzie też polski niszczyciel min ORP „Czajka”. To jedna z trzech jednostek typu Flaming. Pod biało-czerwoną banderą służy od 1967 roku. „Czajka” brała już udział w wielu ćwiczeniach natowskich. Zarówno ona, jak i norweski „Hinnoy”, wchodziły w skład zespołu obrony przeciwminowej, którym dowodził „Czernicki”. Było to w roku 2010.

W czasie rocznego dowodzenia zespołem „Czernicki” przepłynął 20 tysięcy mil morskich. Brał udział w pięciu operacjach bojowych, podczas których zniszczono 35 niebezpiecznych obiektów o łącznej masie 12,5 tony. Największa mina ważyła tonę, zalegała na dnie morza w pobliżu kanału La Manche. Okręty wchodzące w skład zespołu wzięły udział w siedmiu ćwiczeniach, m.in. w manewrach „Brillant Mariner”. Po roku znajdujący się na „Czernickim” sztab rolę lidera grupy przekazał marynarzom z Holandii i Belgii.

Od dziś „Czernicki” znów pokieruje zespołem. Uroczystość przekazania dowodzenia odbyła się w Porcie Wojennym w Gdyni. Dowódca MW admirał floty Tomasz Mathea podkreślił znaczenie misji dla bezpieczeństwa europejskiego. – Nawet niewielka ilość min morskich, postawionych na newralgicznym akwenie, może doprowadzić do paraliżu strategicznych szlaków żeglugowych, a co się z tym łączy – do problemów gospodarczych i międzynarodowego kryzysu – powiedział.

Misja potrwa rok. Okręty będą działać na Bałtyku, Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim. W razie potrzeby mogą być użyte podczas konfliktu zbrojnego i w operacjach antyterrorystycznych.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Szybsza droga do armii zawodowej
 
Wybuchowa edukacja
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Promocja oficerska w AWL
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Kaper” przeciw terrorystom
Defendery 2020: RobUV
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Wojsko przeciw wirusowi
F-16 kończą misję w Estonii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Dekady za wcześnie
Bohaterska obrona wzgórza 385
Szybciej do wojska
A więc wojna...
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Ku czci roku 1918 i 1920
Ryzykowne remedium
Zamek na poligonie
Kraby kontra okręt
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Polsko-amerykańska współpraca
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kraken dla Kormoranów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Zostań studentem ASzWoj
Amerykanie odmładzają F-16
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Nadchodzi Armia Fight Night!
Ukraiński kurs na Zachód
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Ochotnik do Auschwitz
Laserowa artyleria US Army
16 Dywizja najlepsza!
„Aviation Detachment” w Łasku
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Październik pod znakiem Tallboya
Nowe sanitarki dla wojska
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Trenują, aby szkolić innych
Kabina do zadań specjalnych
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Defender 2020: Symulator Pioruna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO