moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zyskać poparcie w Nekzi

Komendant afgańskiej policji poprosił polskich żołnierzy o dostarczenie pomocy humanitarnej, którą afgańscy policjanci przekazali dla mieszkańców Nekzi.


Nekzi to miejscowość w dystrykcie Center Waghez składająca się z około stu zabudowań. Większość mieszkańców zajmuje się rolnictwem, wielu też opuściło swoje miejsce urodzenia w poszukiwaniu pracy. Populacja jest podzielona na część wspierającą rząd afgański, jak i część popierającą były rząd talibów. Dlatego też zwiększenie poparcia ludności dla obecnego rządu jest niezwykle istotne dla przedstawicieli władz dystryktu.

W grudniu 2012 roku z mieszkańcami tej miejscowości spotkał się syn subgubernatora i komendant posterunku policji afgańskiej kapitan Adji Kasim, by porozmawiać o sprawach lokalnych i potrzebach mieszkańców. Już kilkakrotnie kapitan Kasim w trakcie rozmów z polskimi żołnierzami Zgrupowania Bojowego i PAT-ów ( z ang. Police Advisor Team) poruszał sprawę udzielenia pomocy dla mieszkańców wiosek okalających posterunek w dystrykcie Center Waghez. W trakcie ostatniego spotkania w bazie Ghazni kapitan Kasim zaproponował, by pomoc humanitarna dotarła najpierw do mieszkańców Nekzi.

− Pozyskanie przychylności pozostałej części mieszkańców wioski jest bardzo ważną sprawą dla zapewnienia bezpieczeństwa w dystrykcie − podkreślił komendant. Propozycja ta została przeanalizowana na odprawie zadaniowej przez podpułkownika Sławomira Kocanowskiego, dowódcę grupy bojowej.

REKLAMA


Po postawieniu zadań patrol zgrupowania bojowego, wzmocniony przez przydzielone elementy z CIMIC i zespołem doradczym PAT wyruszył do położonej kilkanaście kilometrów na południowy zachód miejscowości. Najpierw jednak obowiązkowa wizyta na posterunku policji i rozmowa z jego komendantem. Gdy trwały ustalenia co do sposobu i przebiegu działania w wiosce, afgańscy policjanci poczęstowali polskich żołnierzy posiłkiem i ciepłą herbatą. Gorący chleb i  mięso z ryżem wyjątkowo smakowało na świeżym powietrzu. Po kulinarnych podróżach, nadszedł czas na wyjazd do wioski. Po przeładowaniu na policyjne Rangery ubrań, butów, kocy, środków czystości i artykułów szkolnych kolumna ochraniana przez polskich żołnierzy, wyruszyła w dalszą drogę.

Już na miejscu, po przeprowadzonych rozmowach ze starszyzną wioski przez żołnierzy z Grupy Współpracy Cywilno-Wojskowej, afgańscy policjanci rozpoczęli rozdawanie przywiezionych rzeczy. W akcję zaangażował się również i sam komendant posterunku. W tym samym czasie polskich żołnierzy otoczyły dzieci. − Na szczęście zawsze jesteśmy przygotowani na takie spotkania − mówi jeden z żołnierzy i wyciąga worek wypełniony słodyczami i innymi rzeczami z DFAC-u, które rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Rozdawanie darów przez policjantów przebiegało na tyle sprawnie, że dowodzący akcją z ramienia  grupy bojowej kapitan Maciej Paul i kapitan Adam Stadnik z PAT-u podjęli decyzję o wycofaniu i powrocie do bazy. − Jestem bardzo zadowolony z postawy polskich żołnierzy − powiedział kapitan Kasim i dodał: − Nie podejrzewałem, iż tak bardzo zaangażujecie się w sprawy naszego bezpieczeństwa. Dzięki Waszemu podejściu i pomocy zyskujemy coraz większe poparcie wśród okolicznych mieszkańców.

Kreowanie pozytywnego wizerunku władz samorządowych i Afgańskich Sił Bezpieczeństwa wśród ludności cywilnej jest jednym z priorytetowych celów działalności Polskiego Kontyngentu Wojskowego przed zbliżającym się okresem całkowitego przejęcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo przez samych Afgańczyków.

Źródło: kpt.  Janusz Błaszczak

PZ

autor zdjęć: kpt. Janusz Błaszczak

dodaj komentarz

komentarze


Bridge to Cooperation
 
Kierunek: misja
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
F-16 kończą misję w Estonii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Szturmani nie boją się ognia
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Pirotechnik nie może być ryzykantem
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polsko-amerykańska współpraca
Lato z czerwonym terrorem
Więcej celowników z PCO dla wojska
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Skok na głęboką wodę
Strzelnice dla terytorialsów
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Sześć minut w zawisie
Galicyjskie przesilenie
Układy ze skazą
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Laserowa artyleria US Army
Na misjach święta inne niż zwykle
PGZ będzie obecna na MSPO
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko przeciw wirusowi
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Polskie porty bardziej otwarte
Chwała powstańcom
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Ukraiński kurs na Zachód
Kurs dla saperskich ekspertów
Amerykanie odmładzają F-16
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Online z mistrzami sportu
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wymiana podwodnych doświadczeń

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO