moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zyskać poparcie w Nekzi

Komendant afgańskiej policji poprosił polskich żołnierzy o dostarczenie pomocy humanitarnej, którą afgańscy policjanci przekazali dla mieszkańców Nekzi.


Nekzi to miejscowość w dystrykcie Center Waghez składająca się z około stu zabudowań. Większość mieszkańców zajmuje się rolnictwem, wielu też opuściło swoje miejsce urodzenia w poszukiwaniu pracy. Populacja jest podzielona na część wspierającą rząd afgański, jak i część popierającą były rząd talibów. Dlatego też zwiększenie poparcia ludności dla obecnego rządu jest niezwykle istotne dla przedstawicieli władz dystryktu.

W grudniu 2012 roku z mieszkańcami tej miejscowości spotkał się syn subgubernatora i komendant posterunku policji afgańskiej kapitan Adji Kasim, by porozmawiać o sprawach lokalnych i potrzebach mieszkańców. Już kilkakrotnie kapitan Kasim w trakcie rozmów z polskimi żołnierzami Zgrupowania Bojowego i PAT-ów ( z ang. Police Advisor Team) poruszał sprawę udzielenia pomocy dla mieszkańców wiosek okalających posterunek w dystrykcie Center Waghez. W trakcie ostatniego spotkania w bazie Ghazni kapitan Kasim zaproponował, by pomoc humanitarna dotarła najpierw do mieszkańców Nekzi.

− Pozyskanie przychylności pozostałej części mieszkańców wioski jest bardzo ważną sprawą dla zapewnienia bezpieczeństwa w dystrykcie − podkreślił komendant. Propozycja ta została przeanalizowana na odprawie zadaniowej przez podpułkownika Sławomira Kocanowskiego, dowódcę grupy bojowej.


Po postawieniu zadań patrol zgrupowania bojowego, wzmocniony przez przydzielone elementy z CIMIC i zespołem doradczym PAT wyruszył do położonej kilkanaście kilometrów na południowy zachód miejscowości. Najpierw jednak obowiązkowa wizyta na posterunku policji i rozmowa z jego komendantem. Gdy trwały ustalenia co do sposobu i przebiegu działania w wiosce, afgańscy policjanci poczęstowali polskich żołnierzy posiłkiem i ciepłą herbatą. Gorący chleb i  mięso z ryżem wyjątkowo smakowało na świeżym powietrzu. Po kulinarnych podróżach, nadszedł czas na wyjazd do wioski. Po przeładowaniu na policyjne Rangery ubrań, butów, kocy, środków czystości i artykułów szkolnych kolumna ochraniana przez polskich żołnierzy, wyruszyła w dalszą drogę.

Już na miejscu, po przeprowadzonych rozmowach ze starszyzną wioski przez żołnierzy z Grupy Współpracy Cywilno-Wojskowej, afgańscy policjanci rozpoczęli rozdawanie przywiezionych rzeczy. W akcję zaangażował się również i sam komendant posterunku. W tym samym czasie polskich żołnierzy otoczyły dzieci. − Na szczęście zawsze jesteśmy przygotowani na takie spotkania − mówi jeden z żołnierzy i wyciąga worek wypełniony słodyczami i innymi rzeczami z DFAC-u, które rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Rozdawanie darów przez policjantów przebiegało na tyle sprawnie, że dowodzący akcją z ramienia  grupy bojowej kapitan Maciej Paul i kapitan Adam Stadnik z PAT-u podjęli decyzję o wycofaniu i powrocie do bazy. − Jestem bardzo zadowolony z postawy polskich żołnierzy − powiedział kapitan Kasim i dodał: − Nie podejrzewałem, iż tak bardzo zaangażujecie się w sprawy naszego bezpieczeństwa. Dzięki Waszemu podejściu i pomocy zyskujemy coraz większe poparcie wśród okolicznych mieszkańców.

Kreowanie pozytywnego wizerunku władz samorządowych i Afgańskich Sił Bezpieczeństwa wśród ludności cywilnej jest jednym z priorytetowych celów działalności Polskiego Kontyngentu Wojskowego przed zbliżającym się okresem całkowitego przejęcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo przez samych Afgańczyków.

Źródło: kpt.  Janusz Błaszczak

PZ

autor zdjęć: kpt. Janusz Błaszczak

dodaj komentarz

komentarze


PESCO z polskim projektem
 
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Wojsko wchodzi w kadr
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Klasy wojskowe po nowemu
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Thin Blue Line
Wołyńskie lwie serca
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Trudna droga
GROM na kursie działań specjalnych
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Podaruj upominek kombatantowi
Mroczne serce okupowanej Europy
Tyraliera terytorialsów
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Nowa spółka lotnicza PGZ
Plan modernizacji marynarki wojennej
Razem się szkolą, razem walczą
Nowy wiceminister w MON
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Symbol zaklęty w dacie
ORP „Ślązak” gotowy do służby
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Reserves Win Wars
Jani, Miraculously Saved
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Wyzwania polskiej fotoniki
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
T-72 strzelają na poligonie
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Niechciany traktat
Jak Polacy wyzwalali Bredę
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Ludzie niebezpiecznej profesji
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Logistycy w akcji
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Eksperyment z przywództwa
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Obrona bez polityki
Unwanted Treaty
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO