moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie z honorami

Przesłużyli w sumie ponad 150 lat. Średnio każdy z nich ofiarował państwu polskiemu 30 lat swojego życia. Teraz przechodzą na zasłużona emeryturę.


W obecności pocztu sztandarowego, kierowniczej kadry, żołnierzy i pracowników wojska Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej 31 stycznia odbyło się pożegnanie pięciu żołnierzy formacji – płk. Janusza Markuta, płk. Andrzeja Naruka, ppłk. Leszka Plucińskiego, ppłk. Janusza Świątka i mjr. Roberta Sworowskiego.

Oficerów kończących zawodową służbę wojskową pożegnał komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr Mirosław Rozmus.

– Niektórzy z Was służyli w formacji od momentu jej powstania, więc śmiało mogę stwierdzić, że tworzyliście współczesną historię Żandarmerii Wojskowej i mogliście obserwować zmiany, jakie w niej zachodziły na przestrzeni ponad 20 lat. Powinniście być dumni, patrząc wstecz, i pełni optymizmu, patrząc w przyszłość. Osobiście mogę Wam tylko szczerze podziękować – powiedział gen. Mirosław Rozmus.


W uznaniu zasług Prezydent RP przyznał płk. Leszkowi Plicińskiemu złoty medal „Za Długoletnią Służbę”, a komendant główny uhonorował go kordzikiem. Z kolei płk. Januszowi Markutowi i płk. Andrzejowi Narukowi gen. Mirosław Rozmus wręczył odznakę „Zasłużony Żołnierz RP” II stopnia. Na zakończenie służby komendant główny przyznał odchodzącym oficerom nagrody pieniężne.

W imieniu opuszczających szeregi formacji żołnierzy głos zabrał płk Janusz Markut. Oficer podziękował zgromadzonym za lata wspólnej służby, wsparcie i koleżeńską pomoc oraz wyraził przekonanie, że doświadczenia zdobyte w formacji z pewnością zaprocentują w najbliższej przyszłości.

Na zakończenie uroczystości oficerowie rozpoczynający cywilny etap życia dokonali pożegnalnych wpisów w Kronice Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej.

********

Pułkownik Janusz Markut – absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile (1977–1981). Służbę w Żandarmerii Wojskowej rozpoczął w 1991 roku w Wydziale ŻW w Katowicach. W 2000 roku objął stanowisko w Komendzie Głównej ŻW. Ostatnio był szefem Oddziału Kryminalnego w Zarządzie Dochodzeniowo-Śledczym KGŻW.
Oficer był wielokrotnie odznaczany medalami i odznaczeniami państwowymi i resortowymi – w 2000 roku złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, w 2005 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 2006 roku złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.

Pułkownik Andrzej Naruk – absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze (1980–1984). Służył w Żandarmerii Wojskowej od 1990 roku, najdłużej w Oddziale ŻW w Lublinie. Kończąc służbę wojskową oficer był szefem Oddziału Profilaktyki w Zarządzie Prewencji KGŻW. W 2000 roku odznaczony srebrnym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, w 2003 roku – Brązowym Krzyżem Zasługi, a w 2005 roku – złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Podpułkownik Leszek Pluciński – absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii im. gen. J. Bema w Toruniu (1978–1982). Służbę w formacji rozpoczął w 1990 roku w Wydziale ŻW w Katowicach. Ostatnie 12 lat służył w Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej – odchodzi ze stanowiska szefa Wydziału Wewnętrznego.
Wielokrotnie odznaczany medalami i odznaczeniami państwowymi i resortowymi – w 1999 roku złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, w 2001 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 2008 roku złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, w 2010 roku Wojskowym Krzyżem Zasługi i w 2012 roku złotym medalem „Za Długoletnią Służbę”.

Podpułkownik Janusz Świątek – absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (1987–1991). Pierwsze stanowisko służbowe objął w Ośrodku Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Służył w Libanie, Iraku, Afganistanie. Ostatnio był starszym specjalistą w Zarządzie Dochodzeniowo-Śledczym KGŻW. Odznaczony srebrnym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” (2006 rok), srebrnym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” (2007 rok), Gwiazdą Iraku (2010 rok), Gwiazdą Afganistanu (2011 rok) i srebrnym medalem „Za Długoletnią Służbę” (2012 rok).

Major Robert Sworowski – absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii im. gen. J. Bema w Toruniu (1991–1995). W Żandarmerii Wojskowej służył od 2008 roku, ostatnio na stanowisku specjalisty w Zarządzie Prewencji KGŻW.
W 2009 roku został odznaczony brązowym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Źródło: Sylwia Guzowska/ KGŻW

REKLAMA

PZ

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Obrady ministrów obrony NATO
Święto sportowców w mundurach
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Start w nieznane
13 medali żołnierzy na ringu
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Proobronni wspierają potrzebujących
Świąteczne prezenty od AMW
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Ukraiński kurs na Zachód
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Dominatorzy biegów na orientację
NATO broni cyberprzestrzeni
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Laserowa artyleria US Army
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
EkstraKLASA dla uczniów
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Polowe fortyfikacje
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Wymagający sprawdzian podoficerów
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Amerykanie odmładzają F-16
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Komisje sejmowe o umowie z USA
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Gepardy już na Mazurach
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Orca” na Atlantyku
Sąd nad systemem
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
F-16 kończą misję w Estonii
Żołnierze spieszą z pomocą
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
A17 – następcy Kobbenów?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO