moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
To będzie dobry rok dla polskiego wojska

Powołanie specjalnego zespołu, który zajmie się przygotowaniem powrotu z Afganistanu polskiego wojska, zapowiada minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak w rozmowie z „Polską Zbrojną”. – Wycofanie żołnierzy to także operacja polityczna, która powinna wspierać działania wojskowe i logistyczne – dodaje szef MON.


Zgodnie z międzynarodowymi ustaleniami Polski Kontyngent Wojskowy misję w Afganistanie ma zakończyć w 2014 roku. Tomasz Siemoniak podkreśla, że koncepcja powrotu polskich żołnierzy została już opracowana przez Sztab Generalny Wojska Polskiego na początku 2013 roku. – Od dawna pracujemy nad tym, by wycofanie naszych żołnierzy oraz sprzętu z Afganistanu przebiegało płynnie i bez problemów – przypomina minister.

Portal polska-zbrojna.pl informował już, że resort obrony bierze pod uwagę kilka dróg przetransportowania żołnierzy i sprzętu do kraju.

Minister w wywiadzie mówił także o planach modernizacji technicznej armii. Jednym z ważniejszych jego części jest zakup 70 nowych śmigłowców. Wkrótce ruszy postępowanie przetargowe w tej sprawie. Pierwsze śmigłowce powinny pojawić się w wojsku już na przełomie lat 2014 i 2015. – To duży kontrakt, w tej chwili chyba największy w Europie; daje szansę, by zwycięzca przetargu umieścił w naszym kraju produkcję maszyn – dodaje szef MON.

Tomasz Siemoniak podkreślał też, że zapadły już decyzje dotyczące modernizacji Marynarki Wojennej. W ciągu najbliższych miesięcy zostanie ustalony sposób zakupu okrętu obrony Wybrzeża.

Największym wyzwaniem będzie budowa systemu obrony powietrznej. – Według naszych szacunków system może kosztować 13–15 miliardów złotych. Jeżeli jednak uwzględnimy, że obroną powietrzną są także rakiety do samolotów F-16 czy bezzałogowce, to kwotę tę można podwyższać – zauważa minister.

Rok 2013 upłynie w wojsku także na przygotowaniach do reformy struktury dowodzenia. Planowane zmiany niemal zbiegną się w czasie z upływającymi kadencjami dowódców. Większość z nich odejdzie ze stanowisk w połowie roku, a struktura nowego sytemu dowodzenia ma obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.

– Do obsadzenia będzie około trzydziestu stanowisk dla ludzi, którzy pokierują armią. Należy jednak pamiętać, że na najważniejsze stanowiska w armii mianuje prezydent w uzgodnieniu z premierem – mówi minister Siemoniak.

Cały wywiad można przeczytać w lutowym numerze miesięcznika „Polska Zbrojna”.O planach Ministerstwa Obrony Narodowej – modernizacji polskiej armii i reformie dowodzenia – czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

REKLAMA

  Reforma dowodzenia

– W nowoczesnych systemach dowodzenia, np. w NATO, występuje rozdzielenie funkcji planistycznej od dowodzenia ogólnego i użycia operacyjnego sił zbrojnych. To dobrze, że w Polsce reforma dowodzenia idzie w tym samym kierunku – mówi Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Koncepcję zmian na szczeblu dowódczym zaakceptował we wtorek rząd.
  Minister określił kierunki rozwoju

W ciągu 10 lat resort obrony narodowej zamierza wydać 130 mld zł na zakupy sprzętu i uzbrojenia dla armii. Tak zakłada „Program rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2013-2022”. Wśród priorytetów są m.in. obrona powietrzna, śmigłowce zapewniające mobilność wojska i rozwój Marynarki Wojennej.
DK

autor zdjęć: kmdr Janusz Walczak

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1360164540
Oj chłopie chłopie / scoobydoo/ już nie raz pisałem że nikt liczący się w europie nie ma sprzętu z USA i myślę że rząd i mon wyciągną wnioski z ogromnych wpadek jakimi były zakupy amerykańskiego złomu że przypomnę tylko nieloty F-16,Dreamliner czy Hummer i nie kupią przepłacając 3 krotnie jak to mówisz nowoczesnego 40 letniego Black Hawka.Z drugiej strony patrząc na wysiłki w zamówieniach IU z pewnością niczego nowego nie kupią a tylko łatać będą to co jest ewentualnie sprowadzą coś używanego albo przerobią jakiegoś Sokoła.O zwalczaniu OP nie nasz bladego pojęcia dlatego odpuść sobie albo żyj dalej w swoim światku przypominam o 4039 fachowcu lotnictwa
36-7D-B6-71
~scoobydoopoznan
1360158600
warto dodać , że nasze lotnictwo będzie posiadało nowoczesny amerykański śmigłowiec Black Hawk http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art,6,27,1794,lotnictwo,smiglowce,morskie-wazki-%E2%80%93-black-hawk-w-odmianach-morskich , który praktycznie nie daje szans OP na sadzawce Bałtyk 2. Czy przy braku floty jakie istnieje zagrożenie ze strony OP ? Czy coś nas nauczyła kampania w 1939 gdzie nie zatopiliśmy nic (samych OP mieliśmy 5 lub 6). Jak by się walczyło w 1939 naszym żołnierzom gdyby Polska miała nowoczesny myśliwiec ? wbijam to od lat w odporne głowy i nic . Jak ktoś jest na logikę zabezpieczony to nie da rady.... .
00-B3-ED-57
~GJ
1360150560
scoobydoo wiecznie piszesz to samo.Jak F-16 lub NSM zatopisz OP albo F-16 schowa się tak że przez 2 tygodnie go nie wyśledzisz a potem zaatakuje to dwiema rękami będę Ciebie popierał a jak nie to przestań bredzić.Op nie kosztuje 3 mld zł tylko połowę a nawet mniej i co do tego ma Warszawa czy ona jest najważniejsza i reszta kraju się nie liczy?Znalazłeś już samolot o nr.4039 szukaj szukaj
CD-86-A6-95
~scoobydoopoznan
1360145400
Jaki jest sens posiadanie kosztownej floty na tak małym i płytkim akwenie ja Bałtyk śr. gł 52 m.b. ? Wszystko można zrobić lotnictwem a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć inne formacje. Nasze wody terytorialne to 25 km od brzegu. NSM leci 170 km Bałtyk nigdy nie był akwenem o znaczeniu militarnym. W zasadzie to wystarczy zatopi 20-30 sonarów i mamy pełen monitoring. Co okręt podwodny z 2-3 mld zł pomoże Warszawie ? Każdy okręt jest ograniczony akwenem - samolot nie. Dużej floty nie ma sensu budować, mała się nie przyda .... .
00-B3-ED-57

Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
 
Kraby strzelają nad Bałtykiem
„Defender” na poligonie!
Terytorialsi nie stracą dodatku
Białe noce podhalańczyków
Wojsko przeciw wirusowi
F-16 kończą misję w Estonii
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Koniec kijowskiego snu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Co z tegorocznym MSPO?
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Zwiadowcy na start
Trzeba rozbić to więzienie!
Ćwiczenia z torpedą
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Anakonda” rusza na poligony
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
NATO walczy z koronawirusem
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Głos (z) płonącej Warszawy
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Online z mistrzami sportu
Sojusznicy w Drawsku
„Harpun” do walki
Święto żołnierzy służących na misjach
Generał Haller przybył w sam czas
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Obradowała Rada Gabinetowa
Morskie początki „Anakondy”
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Agent w generalskich szlifach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
MON nie wycofuje się z MSPO
Transportery płyną na drugi brzeg
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Mercedes nie tylko do holowania
„Ratownik” od nowa
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowy wiceminister w MON
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Spartan” znów na Mazurach
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Na wakacje z WOT
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie zwycięstwo w D-Day

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO