moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komisja o szkolnictwie wojskowym

Na pięciu uczelniach wyższych studiuje 24 tys. studentów, 2200 jest podchorążymi. Nad konsolidacją szkolnictwa, która została określona przez prezydenta jako jeden z priorytetów w programie rozwoju sił zbrojnych, pracuje zespół specjalistów z resortu obrony i Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


Wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek i dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON Stanisław Walicki zapoznali w środę posłów i senatorów zasiadających w komisji obrony z obecnym stanem wojskowych uczelni wyższych, szkół oficerskich i centrów szkolenia. Obecnie w trzech akademiach i dwóch wyższych szkołach oficerskich studiuje 24 tys. studentów. 2200 z nich to podchorążowie. Poza tym ponad 200 osób studiuje na wydziale wojskowo-lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 2005 r., gdy uczelnie wojskowe włączono w powszechny system szkolnictwa, liczba podchorążych wzrosła o 800. W WSO w Dęblinie i Wrocławiu są też szkoleni na oficerów kandydaci po studiach cywilnych. Dyrektor Balicki podał, że w wojskowych uczelniach jest 1700 nauczycieli akademickich i bardzo dobrze radzą sobie one na rynku.

Wiceminister Mroczek powiedział, że jednym z priorytetów wskazanych przez prezydenta jest konsolidacja szkolnictwa wojskowego. Pracuje nad nią zespół specjalistów z MON, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt ustawy ma być gotowy za kilka miesięcy. Część parlamentarzystów chciała szerszej informacji o reformie szkolnictwa. Posłowie Stanisław Wziątek (SLD) i Michał Jach (PiS) postulowali, aby MON zapoznał członków Komisji Obrony Narodowej z zasadami jego konsolidacji, jeszcze przed przesłaniem projektu ustawy w tej sprawie. Inni oczekiwali przedstawienia powodów planowanej zmiany.

Na razie nie zapadła żadna ostateczna decyzja. Profesor Andrzej Smirnow wraz z rektorami Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, WSO Sił Powietrznych i WSO Wojsk Lądowych zaproponowali konsolidację funkcjonalną programową. Inną możliwością jest powołanie związku uczelni wojskowych. Najdalej idącą jest opcja, którą przedstawił zespół pracujący pod kierownictwem obecnego rektora Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. Bogusława Packa. Zakłada ona zmianę strukturalną – z pięciu uczelni zostałyby dwie, a pozostałe stałyby się ich filiami.

Natomiast gen. bryg. Franciszek Kochanowski, szef Zarządu Szkolenia – P7 Sztabu Generalnego WP przedstawił parlamentarzystom informację o funkcjonowaniu trzech szkół podoficerskich i 10 centrów szkolenia specjalistycznego. – W szkołach podoficerskich chcemy podnieść poziom przygotowania metodycznego kadry dydaktycznej – powiedział generał portalowi polska-zbrojna.pl. Szkoły i centra mają też zostać wyposażone w nowoczesne trenażery i symulatory. Ważną sprawą jest otwarcie się na współpracę z zagranicą, w tym rozpoczęcie szkoleń w języku angielskim i wymiana z podobnymi szkołami poza Polska. Trwają też prace nad informatyzacją procesu szkolenia. – Nie będzie zmian ilościowych, ale jakościowe – podsumował generał.Gen. dyw. Bogusław Pacek, komendant-rektor Akademii Obrony Narodowej przedstawił na portalu polska-zbrojna.pl swoją wizję reformy szkolnictwa wojskowego.

  Przed nami reforma uczelni wojskowych

Trudno nie przyznać racji tym, którzy twierdzą, że pięć wojskowych uczelni w stutysięcznej armii to jednak zbyt duża liczba – mówi gen. dywizji Bogusław Pacek, komendant-rektor Akademii Obrony Narodowej.
REKLAMA

wr

autor zdjęć: Dariusz Kudlewski

dodaj komentarz

komentarze


Co z tegorocznym MSPO?
 
Głos (z) płonącej Warszawy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Obradowała Rada Gabinetowa
Generał Haller przybył w sam czas
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
„Harpun” do walki
„Ratownik” od nowa
Nowy wiceminister w MON
Na misjach święta inne niż zwykle
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Trzeba rozbić to więzienie!
Mercedes nie tylko do holowania
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
NATO walczy z koronawirusem
Na wakacje z WOT
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Defender” na poligonie!
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Ćwiczenia z torpedą
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Widzieć i nie być widzianym
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
Transportery płyną na drugi brzeg
Koniec kijowskiego snu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
MON nie wycofuje się z MSPO
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie porty bardziej otwarte
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Święto żołnierzy służących na misjach
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Morskie początki „Anakondy”
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Białe noce podhalańczyków
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
„Spartan” znów na Mazurach
Agent w generalskich szlifach
„Anakonda” rusza na poligony
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Prawdziwi wojownicy
Online z mistrzami sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO